İçeriğe geç

Site içi SEO Çalışmaları İle Performans Artışı Nasıl Yapılır?

site-ici-seo

Bu minik rehberde site içi seo nedir, sitenizde neden site içi seo çalışması yapmalısınız açıklamaya çalışacağım. Site içi seo çalışmaları yaparken size yardımcı olacak bu kısa rehberde, içeriklerinizi nasıl optimize etmeniz gerektiği hakkında ipuçları da bulabileceksiniz.

Dijitalleşme döneminde SEO’ya büyük önem firmalar artık kendi ekiplerinde ya da uzaktan devamlı çalışabileceği dijital pazarlama uzmanı veya dijital pazarlama ajansı arıyorlar. Bunun sebebi tabii ki gelişen dijitalleşme sürecinde rakiplerinden sıyrılarak öne çıkmak ya da en azından rekabet içinde kalabilmek.

Rekabet içinde kalabilmek diyorum çünkü örnek vermek gerekirse cep telefonu satışı yapacaksanız gitti gidiyor, hepsiburada gibi önde gelen markaları geçebilmek pek de kolay değil.

site içi seo çalışmaları ile performans artışı

Bu tarz bir yarışa girmek istiyorsanız sizi yüklü bir maliyet, dijital pazarlama sürecinde her konu başlığında uzmanlaşmış bir veya bir kaç kişi ve çok ama çok çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Bu yarışta var olabilmek, rakip siteler ile rekabet edebilmek için dikkat etmeniz gereken belkide en önemli konulardan biri site içi seo çalışmalarıdır.

O zaman haydi başlayalım.

Site içi SEO Nedir?

Site içi SEO sizin web sitenizin içinde yapılan çalışmaların bütünüdür. Herşeyden önce siz kullanıcıya sunmuş olduğunuz ürünler veya hizmetler ile ilgili yeterince detaylı ve kaliteli bilgi aktarmayı denemelisiniz. Tüm planı bir kullanıcının arama sorgusu karşılığında istediği bilgileri verebilmek, alakalı ve bilgilendirici içerikler üreterek kullanıcının sitede gezinme süresini arttırmak ve onu tekrar geri getirebilmek üzerine yapmalısınız.

Site içi SEO çalışmalarının en temeli anahtar kelimelerdir. Sunduğunuz hizmete veya sattığınız ürünlere dayalı doğru anahtar kelimeleri (ve anahtar kelime gruplarını) kullanmak site içi seo çalışmalarının önemli kurallarındandır.

Site içi SEO çalışmaları yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri içeriğinizi seçtiğiniz anahtar kelimeye boğmamak, uzun ve bilgilendirici bir içerğiniz var ise anahtar kelime yoğunluğunu doğru şekilde ayarlamaktır. Aksi halde Google bu çalışmaları spam olarak görebilir ve hiç istemediğiniz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu konuyla alakalı Hedef anahtar kelime stratejisine göz atmanızı tavsiye ederim.

Site İçi SEO Çalışmaları Neden Önemli?

Yukarıda kısaca bahsettiğim üzere site içi seo google ve diğer arama motorlarının sitenizin içeriğini analiz etmesine yardımcı olur. Bu sayede bir kullanıcının arama sorgusu ile sitenizin içeriğinin alakalı olup olmadığını anlayabilirler.

Google sürekli geliştirdiği ve yayınladığı algoritmalar sayesinde arama yapan kullanıcıların sorgularını daha iyi anlayabilecek ve kullanıcının arama niyetine göre ihtiyaçlarını karşılayabilmek için sürekli kendini geliştiriyor.

Bu algoritmaları sürekli takip etmek, web sitenizin içeriğini bu uygulamara göre optimize etmek bu yüzden önemlidir. Her fırsatta çoğu yazımda anlatmaya çalıştığım üzere SEO bir djital işletme yatırımıdır. Site içi seo çalışmaları da bu kapsamda en önemli uygulamalardan biridir.

Dijital de işletmenize yapabileceğiniz en iyi yatırım SEO’dur. Evet, dijital reklamcılığa kıyasla daha uzun sürede ama daha verimli geri dönüşler alırsınız. İşletmeniz için katlanacağınız reklam maliyeti ile net dönüşler alamadığınız taktirde veya reklam bütçeniz yetersiz kaldığında işletmenizin dijitalde varlığı konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bunun önüne geçmek için en ideal yol site içi seo uygulamalarıdır. Siz reklam maliyetleri ve reklam pazarlamarı ile firmanızı ön plana çıkarmaya çalışırken, site içi seo sayesinde siteniz aktif olduğu sürece pasif olarak trafik almaya ve günden güne büyümeye devam eder. Aynı zamanda reklam harcamalarına kıyasla nispeten daha düşük maliyetlidir.

Önemli : Google’daki ilk sayfa 1. sıralama konumu, anahtar kelime trafiğinin %32’sinden fazlasını alır ve arama sonuçlarının ilk sayfası, trafiğin %91,5’ini alır.

Uzun lafın kısası, bu uygulamayı yapmadığınız sürece rakiplerinizden ve potansiyel gelirlerinizden uzak kalacaksınız.

Site içi SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılmalı?

Site içi seo çalışmalarının öneminden bahsettiğimize göre, içerik optimizasyonu ile konuya devam edebiliriz. Aşağıda temel olarak izlemeniz gereken yollar, özellikle anahtar kelimelerin kullanımı ile alakalı bilgiler bulabileceksiniz.

  • Sayfa Başlık Etiketi (Meta Tilte)

Bu etiket arama motorlarında sayfanızın hangi konuyla ilgili olduğunu gösterir. 60 kelimeden fazla olan başlık etiketleri kullanmak genel olarak hata kabul edilir. Sayfalarınızda veya yazılarınızda kullanacağınız anahtar kelimeleri başlık etiketlerinde kullanmalısınız. Dikkat çekici ve merak uyandıran başlıklar kullanmak daha fazla trafik almanıza neden olur.

  • Meta Açıklama (Meta Description)

Sayfanızın içeriği hakkında detaylı bilgi girebildiğiniz yerdir. Genel kullanımı maksimum 160 karakterdir. Hitap ettiğiniz potansiyel müşteri veya kullanıcıları web sitenize çekmek için burada da aynı şekilde anahtar kelimeler kullanmalısınız. Meta açıklamalar, aynı meta title gibi tıklama oranınızı arttırmak için dikkatlice kullanmanız gereken bir alandır.

Konunuz ve anahtar kelimeniz ile alakalı, yeterince dikkat çekici ve ilgi uyandıran meta açıklamalar yazmak web sitenizin trafiğini artmasına sebep olacaktır.

Yanlış meta açıklamasına örnek : “Site içi seo çalışmaları nasıl yapılır? şimdi öğrenin”

Meta açıklama için daha iyi bir örnek : “Site içi seo çalışmaları ile web sitenizin sıralamadaki performansını iyileştirin. İçerik optimizasyonu ve daha fazlası hakkında bilgi edinin”

Daha iyi oldu sanki 🙂

snippet

Buradaki görsel de temel olarak başlık etiketi ve meta açıklamasının kullanımını görebilirsiniz.

Bu arada araya sıkıştırmak da fayda görüyorum, web siteleriniz için bir yazılımcıdan size özel sıfırdan bir kodlama ve dizayn ile bir çalışma isteyebilirsiniz. Ancak benim tavsiyem şu an dünyanın yaklaşık %35’in kullanmayı tercih ettiği bir içerik yönetim sistemi olan (CMS) WordPress’i kullanmanızdır.

WordPress SEO ayarları konusunda, sunduğu seo uyumlu temalar ve bir çok eklentisi sayesinde bu konuda kullanıcılara yardımcı oluyor. Gerek sürekli güncellenen, ücretsiz SEO araçları kullanabileceğiniz gibi yine ücretsiz olarak sunulan temaları kullanabilme fırsatınız oluyor.

İpucu : WordPress tema seçiminde düşük dosya boyutuna ve iyi bir kod yapısına sahip temada karar kılmak size wordpress sitenizin sıralamasını yükseltme konusunda çok yardımcı olabilir.

  • Site içi Bağlantılar (internal link)

Arama motorlarına sitenizin içeriği ile bilgi aktarmak istiyorsanız meta açıklamalar tek başına yeterli olmaz. Alakalı içeriklere yazı veya sayfalarınız içinden bağlantı (link) vermek kullanıcıyı doğru yönlendirecek ve sitenizde daha çok zaman geçirmesine olanak sağlayarak bounce rate ( hemen çıkma oranı ) düşük tutma konusunda yardımcı olacaktır. Bu yüzden site içi bağlantılar SEO açısından kritik öneme sahiptir.

Aşağıdaki görsel, site içi bağlantıları doğru kullanmanın önemini anlayabilmek için size bir fikir verecektir. Görsel bu siteye (totrakanli.com) ait kullanıcı davranış akışını gösteriyor.

site içi bağlantılar
Site içi Bağlantıların SEO Açısından Önemi

Alakalı site içi bağlantıları kullanmanın en büyük avantajlarından biri de arama motoru botlarına sayfalarınızı daha hızlı keşfetmesi ve indexlemesi açısından olanak sağlamasıdır. Tarama bütçesini doğru kullanmak, size index konusunda avantaj sağlayacaktır. Bu, google için daha az maliyet ve daha az zaman kaybı demektir.

Göz atmak isteyebilirsiniz : Web Sitem Neden İndex Almıyor?

  • Başlık Etiketleri ve Görsel Alt Etiketleri (Headings & Alt Tags)

Bir dergi okuduğunuzu varsayalım. Konudan konuya geçişte hep bir başlık, ardından konu içi küçük bir başlık ve iyi bir paragraf görürsünüz. İçeriğinizi yazarken konu derinliğine bağlı olarak H etiketleri (Başlık) ve kullandığınız görseller ile ilgili mutlaka ALT etiketi kullanmalısınız. Bunu yapmamızın temel nedeni içeriğe koyduğumuz görselleri google’a görseller hakkında bilgi verebilmektir.

Başlık etiketleri H1 – H6 aralığındadır. Her sayfa veya yazıda konunun ana teması ile alakalı anahtar kelimeyi içeren bir başlık kullanmalısınız. Konu içeriğine dayalı olarak bir sıralama yapabilirsiniz. Başlık etiketlerini H6’ya kadar kullanma zorunluluğunuz olmadığını da hatırlatayım.

  • Anahtar Kelime Yoğunluğu (Keyword Density)

Anahtar kelime yoğunluğu site içi seo çalışmaları açısından önemlidir. İçeriklerinizi optimize ederken anahtar kelime yoğunluğunu dikkate almalı, aşırı kullanımdan kaçınmalı (spam) ancak yeteri düzeyde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Yeterli düzeyde kullanmanızın amacı google ve diğer arama motorlarına konunun tam olarak anahtar kelimeniz ile alakalı olup olmadığını anlatmaktır.

  • Giden Bağlantılar Kullanmak

İçeriğiniz ile alakalı otoriter sitelere giden bağlantılar vermenin çok etkili olduğunu biliyor muydunuz?

Haydi canlı bir örnek yapalım, “SEO uzmanı olma yolunda emin adımlarla ilerlemek istiyorsanız site içi seo uygulamalarına önem vermelisiniz.”

Bu cümlenin içinde ‘seo uzmanı’ anchor text’i ile sektöre çok büyük katkısı ve emeği olan, benim de kendisinden çok şey öğrendiğim Ayhan Karaman hocanın web sitesine bir giden bağlantı vermiş olduk.

İçeriklerinizde konunuz ile bağdaşan/alakalı sitelere bağlantılar vermek, hem kullanıcıyı mutlu edip güven verecek, hem de google ve diğer arama motorlarına içeriğinizin güvenilir bir bilgi kaynağı olduğu sinyalini gönderecektir.

  • Kalıcı Bağlantılar Nasıl Ayarlanmalı

Sayfalarınız ve içerkleriniz içi URL yapısı net ve anlaşılır olmalı. Uzun, zoraki ve anlamsız url yapısı güvensizlik oluşturacağı için içeriğiniz harika olsa bile çoğu kullanıcı karmaşık URL yapısı yüzünden bağlantınıza tıklamayacaktır.

Kısa, anlaşılır ve anahtar kelimenizi içeren kalıcı bağlantılar kullanmak site içi seo çalışmalarında önemlidir. John Mueller, her ne kadar URL yapısının bir sıralama faktörü olmadığını söylese de kısa ve öz kalıcı bağlantılar daha yüksek tıklanma oranına sahip.

Site içi SEO İçin İçerikler Nasıl Olmalı?

Müşteri veya kullanıcınıza sunacağınız hizmet veya satacağınız ürünü anlatan içerikler olmalı. Evet aslında işin özünde bu yatıyor. Google temel olarak web sitenize gelen kullanıcının arama terimi karşılığında ne kadar alakalı içerik sunduğunuza bakar.

Site içi Seo - İçerik Optimizasyonu
Site içi Seo – İçerik Optimizasyonu

Ne kadar çok kaliteli/bilgi içeren içeriğe sahipseniz web sitenize kullanıcı getirme şansınız da artar. Siteye giren kullanıcılar artış gösterdikçe daha çok indekslenme şansınız olacak ve doğru orantıyla kullanıcıların tıklama yapabileceği sayfa sayınız da artacaktır.

Ayrıca bakınız : Başarılı SEO İçin Temel İçerik Denetimi Nasıl Yapılır?

1- Benzersiz İçerikler Oluşturmak

Evet bu biraz yorucu ve beyin fırtınası yapılması gereken bir başlık farkındayım. Rakipleriniz ile rekabet edebilmek, site sıralamasını yükseltmek için benzersiz içerikler üretmeye çalışmalısınız. (En azından denemelisiniz)

Bu içerikleri oluştururken rakipleri incelemeli, eksik veya yanlış gördüğünüz kısımları not almalı, üzerine yeni fikir ve stratejiler ekleyerek yayına almayı deneyebilirsiniz. Yeni fikirler ve stratejiler çoğu zaman kullanıcıların ilgilsini çekecektir. Deneyin, birşey kaybetmezsiniz.

2- Bilgi Deposu – Değerli İçerikler Üretmek

Benzersiz içerikleriniz için fikir ve stratejilerinizi belirlediyseniz şimdi sıra bu içeriği anlamlı bir şekilde oluşturmaya geldi. Bunun ile alakalı bir kaç ipucu vermek gerekirse:

  • Detaylar

İçeriklerini değerli hale getirebilmek için bir standart kalıpların dışına çıkmalı ve konu ile alakalı detaylar verebilirsiniz.

Örnek : Bir restaurant kurulum aşamaları ile ilgili bilgi aktarıyorsanız; şu kadar kişi için şu kadar m2 büyüklüğünde olmalı, pencereler, ışıklandırma, kullanılacak materyaller ile alakalı bilgi aktarmayı da deneyebilirsiniz.

  • Net ve Anlaşılabilir Olun

İçeriklerinizi oluştururken gereksiz bilgi ve detaylardan sakının. Kullanıcı içeriklerinizi okurken bilgi sahibi olmalı. Gereksiz bilgilendirme, makalenizin sırf uzun olması için bilgi içermeyen cümleler ve paraglarla doldurmak kullanıcının siteden çıkmasına sebep olacaktır. (Ne gerek var ki?)

  • Eski İçerikleri Güncelleyin

Daha önce bir konu üzerine yazdığınız içeriği zamanla güncellemeniz gerekebilir. Bu bir ürün veya hizmet değişimi de olabilir. Konu ile alakalı ürün veya hizmet artık kullanılamıyor olabilir ya da yeni güncellemeler almış olabilir. Bu nedenle site içi seo çalışmalarında içerikleri güncel tutmak önemli adımlardan biridir.

İpucu : Sitenize yeteri kadar vakit ayıramadığınızı ve yeterli içerik üretemediğinizi düşünüyorsanız guest post stratejisi uygulayabilirsiniz. Backlink ağı kurma konusunda sorun yaşayan kullanıcılar için guest post çok mantıklı bir seçimdir. (Siz de zaman zaman, başka sitelerde misafir yazar olabilirsiniz!)

Guest posting temel olarak başka kişilerin sitenizde gönderi yayınlamasına bu gönderinin içinden kendi sitesine bir bağlantı almasına olanak tanır.

Sizin açınızdan bakarsak, zaman ayıramadığınız siteniz için başkaları içerik üretmiştir olur. Bu sizin için bir kazan-kazan yöntemi olabilir.

3- İçerikleri Oluştururken Arama Niyetini Anlamak

Arama niyeti (search intent) bir kullanıcın arama sorgusunda bulunan arama amacını ifade eder. Kullanıcılar arama motorlarında birden çok amaçla arama yapabilirler.

Kullanıcı aramayı hangi amaçla yapıyor? Satın alma amaçlı mı? Bilgi edinme amaçlı mı? Bir yer için yol tarifi mi istiyor?

İçeriklerinizi oluştururken anahtar kelimenize dayalı olarak kullanıcının tam olarak istediği bilgiyi ve niyeti anlayabilirseniz rakiplerinizden bir adım öne geçmiş olursunuz.

4- Yapılandırılmış Veri Kullanın (Schema)

İçerikleriniz için schema kullanımının SEO’ya direkt olarak bir etkisi yoktur ANCAK eğer içeriğiniz beğeni alır ve yüksek tıklama oranına ulaşırsa featured snippet / rich snippet olarak arama sonuçlarında içerik detayları ile birlikte 0. sırada yer alır. Evet 1 değil 0. sıra.

Örnek Yapılandırılmış Veri (Schema) - Featuret Snippets

Örnek Yapılandırılmış Veri (Schema) – Featuret Snippets

Eğer wordpress kullanıyorsanız rank math gibi seo eklentileri article veya blogpost olarak içeriğinizi işaretleyebilir. Çeşitli yapılandırılmış veri türü mevcuttur ve eminim konunuz ile alakalı mutlaka bir tane vardır. Sayfa ve içeriklerinizi yayına aldıktan sonra schema uyumluluğunu kontrol edin. Yapılandırılmış veriler için genellikle içeriğinizi maddelere bölmek veya bir soru/sorgu karşısında cevap niteliği taşıyan paragraflar kullanılır.

Birden çok schema türü olduğunu düşünürsek, sizin ürün veya hizmetlerinize uygun olarak uygulayabileceğiniz bir tane schema türü mutlaka olmalı.

5- Site İçi SEO İçin Görsel Kullanımı

Sektörünüz, yaptığınız iş ile ilgili detay veren görseller ile içeriğinizi güçlendirebilirsiniz. Yukarıda belirttiğim üzere görselleriniz alt etiket kullanmayı unutmayın.

Yaptığınız iş ile alakalı -eğer mümkünse- stok görseller yerine kendi çektiğiniz, firmanızın logosu bulunan, hatta kendinizin de olduğu görselleri kullanmaya özen gösterin. Örnek olarak bir mimar veya mühendis iseniz, şantiye alanında çekilmiş bir fotoğrafnız veya iç mimari çalışması yaparken ev içinde çekilmiş bir fotoğraf çok daha faydalı ve alakalı olcaktır.

6- Web Sitesi Açılış Hızı ve Görsel Boyutları

Site içi SEO uygulamalarında belki de en önemli konuların başında site açılış hızı gelir. Özellikle google mobil öncelikli dizine ekleme algoritmasını yayına almasından sonra site açılış hızları çok daha önemli hale geldi.

Yavaş açılan siteler kullanıcı deneyimi açısından negatif puan alırken, hızlı açılan ve kolay ulaşılabilen siteler hanesine pozitif puan yazdırıyor. Bunun ile alakalı bilgi almak için core web vitals raporu sayfasını inceleyebilirsiniz.

Site hızlandırma çalışması teknik bilgiye sahip olmanızı gerektirebilir. Bu sebeple profesyonel kişiler tarafından destek almanızda fayda var.

Sitenizin açılış hızlarını google pagespeed ve gtmetrix üzerinden kontrol ettikten sonra çalışmalara başlayabilirsiniz.

Sadece yazı mı yazacağız? Buna cevap hem evet hem hayır olabilir. Web sitenize kullanıcı çekmek için bir moda bloğunuz vardır ve ünlü bir modacı ile ropörtaj yapmışsınızdır ve bunu bir video olarak da paylaşabilirsiniz. İnfografikler veya kaliteli görseller ile içeriğinizi canlandırabilirsiniz.

Site içi SEO ayarları ve yapılması gerekenler ile ilgili elimden geldiğince temel bilgileri aktarmaya çalıştım. Umarım size fayda sağlamıştır.

Yani günün sonunda google sizin içerik kalitenize yani kullanıcıya sunduğunuz hizmet ve ürünler ile alakalı ne kadar alakalı bilgi olduğuna bakar. Ayrıca SEO çalışmalarına neden ihtiyacınız var yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Buradan veya sosyal medya hesaplarından yapacağınız yorumlar benim için çok kıymetli.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. 🙂

FAQ

Site içi SEO sizin web sitenizin içinde yapılan çalışmaların bütünüdür. Herşeyden önce siz kullanıcıya sunmuş olduğunuz ürünler veya hizmetler ile ilgili yeterince detaylı ve kaliteli bilgi aktarmayı denemelisiniz. Tüm planı bir kullanıcının arama sorgusu karşılığında istediği bilgileri verebilmek, alakalı ve bilgilendirici içerikler üreterek kullanıcının sitede gezinme süresini arttırmak ve onu tekrar geri getirebilmek üzerine yapmalısınız.

Dijital de işletmenize yapabileceğiniz en iyi yatırım SEO'dur. Evet, dijital reklamcılığa kıyasla daha uzun sürede ama daha verimli geri dönüşler alırsınız. İşletmeniz için katlanacağınız reklam maliyeti ile net dönüşler alamadığınız taktirde veya reklam bütçeniz yetersiz kaldığında işletmenizin dijitalde varlığı konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için en ideal yol site içi seo uygulamalarıdır. Siz reklam maliyetleri ve reklam pazarlamarı ile firmanızı ön plana çıkarmaya çalışırken, site içi seo sayesinde siteniz aktif olduğu sürece pasif olarak trafik almaya ve günden güne büyümeye devam eder. Aynı zamanda reklam harcamalarına kıyasla nispeten daha düşük maliyetlidir.

Site içi seo çalışmalarının öneminden bahsettiğimize göre, içerik optimizasyonu ile konuya devam edebiliriz. Makale içinde temel olarak izlemeniz gereken yollar, özellikle anahtar kelimelerin kullanımı ile alakalı bilgiler bulabileceksiniz.

Müşteri veya kullanıcınıza sunacağınız hizmet veya satacağınız ürünü anlatan içerikler olmalı. Evet aslında işin özünde bu yatıyor. Google temel olarak web sitenize gelen kullanıcının arama terimi karşılığında ne kadar alakalı içerik sunduğunuza bakar. Ne kadar çok kaliteli/bilgi içeren içerğe sahipseniz web sitenize kullanıcı getirme şansınız da artar. Siteye giren kullanıcılar artış gösterdikçe daha çok indekslenme şansınız olacak ve doğru orantıyla kullanıcı sayısı da artacaktır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir