Site içi SEO Çalışmaları

site-ici-seo

Bu yazıyı okumadan önce hazırladığım kısa ama öz arama motoru opzimiasyonu (SEO) başlangıç rehberini okumanızı tavsiye ederim.

Şimdi site içi SEO çalışmalarının ne olduğunu ve nasıl yapıldığını inceleyelim.


Firmalar SEO’ya büyük önem verdikleri için artık kendi ekiplerinde ya da uzaktan devamlı çalışabileceği birini arıyorlar. Bunun sebebi tabii ki gelişen dijitalleşme de rakiplerinden sıyrılarak öne çıkmak ya da en azından rekabet içinde kalabilmek. Rekabet içinde kalabilmek diyorum çünkü örnek vermek gerekirse cep telefonu satışı yapacaksanız gitti gidiyor, hepsiburada gibi önde gelen markaları geçebilmek pek de kolay değil. Bu yüzden yarışta var olmak adına siz de mutlaka bir an önce SEO çalışması yaptırmalısınız. Sürekli seo çalışması yaparak web sitenizin organik hit almasını sağlayabilirsiniz.

O zaman haydi başlayalım.

Site içi SEO

Site içi SEO sizin web sitenizin içinde yapılan çalışmaların bütünüdür. Herşeyden önce siz kullanıcıya sunmuş olduğunuz ürünler veya hizmetler ile ilgili kaliteli içerikler paylaşmalısınız.
Google günün sonunda kullanıcıya sizin göstermiş olduğunuz konu ile pekişen ne kadar kaliteli bir içerik sunduğunuza bakar.

Site içi SEO çalışmalarının en temeli anahtar kelimelerdir. Sunduğunuz hizmete dayalı doğru anahtar kelimeleri kullanmak size her zaman avantaj sağlayacaktır. Bu çalışmaları yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus içeriğinizi seçtiğiniz anahtar kelimeye boğmamak, mümkünse yeterince uzun bir makale var ise 3-4 kere kullanmaktır. Aksi halde Google bu çalışmaları spam olarak görebilir ve hiç istemediğiniz sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Hedef anahtar kelime stratejisine göz atmanızı tavsiye ederim.

Anahtar kelime kalitesi için kullanabileceğiniz bir kaç seo aracı vardır. Bu araçlardan birkaçını kullanarak öncelikle doğru anahtar kelime bulunmalıdır.

Site içi SEO çalışması neleri kapsar?

Başlık Etiketi (Tilte) : Bu etiket arama motorlarında sayfanızın hangi konuyla ilgili olduğunu gösterir. 60 kelimeden fazla olan başlık etiketleri google tarafından hoş karşılanmaz.

Meta Açıklama (Meta Description) : Sayfanızın içeriği hakkında detaylı bilgi girebildiğiniz yerdir. Genel kullanımı maksimum 160 karakterdir. Hitap ettiğiniz potansiyel müşteri veya kullanıcıları web sitenize çekmek için burada da aynı şekilde anahtar kelimeler kullanmalısınız.

snippet

Buradaki görsel de temel olarak başlık etiketi ve meta açıklamasının yansımasını görebilirsiniz.

Bu arada araya sıkıştırmak da fayda görüyorum, web siteleriniz için bir yazılımcıdan size özel sıfırdan bir kodlama ve dizayn ile bir çalışma isteyebilirsiniz. Ancak benim tavsiyem şu an dünyanın yaklaşık %35’in kullanmayı tercih ettiği bir içerik yönetim sistemi olan (CMS) WordPress’i kullanmanızdır.

WordPress bizlere ve sizlere SEO konusunda bir çok konuda yardım ediyor. Gerek sürekli güncellenen SEO araçları gerek ise kolay kullanımı ile hem iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatıyor hem de hız optimizasyonları sayesinde daha hızlı bir web sitesine kavuşmuş oluyorsunuz.

WordPress kısmında All in One Seo gibi bir çok WordPress aracını paylaşacağım.

Kaldığımız yerden devam edelim;

Site içi linkleme (internal link) : Arama motorlarına sitenizin içeriği ile bilgi aktarmak istiyorsanız meta açıklamalar tek başına yeterli olmaz. Kaliteli içeriklere sahip sayfalarınıza içeriden link vermek kullanıcıyı doğru yönlendirecek ve sitenizde daha çok zaman geçirmesine olanak sağlayarak bounce rate ( hemen çıkma oranı ) konusunda yardımcı olacaktır. Bu yüzden link inşa etmek çok önemlidir.

Başlık Etiketleri ve Görsel Alt Etiketleri : Bir dergi okuduğunuzu varsayalım. Konudan konuya geçişte hep bir başlık, ardından konu içi küçük bir başlık ve iyi bir paragraf. İçeriğinizi yazarken H etiketleri (Başlık) ve kullandığınız görseller ile ilgili mutlaka ALT etiketi kullanmalısınız. Bunu yapmamızın temel nedeni içeriğe koyduğumuz görselleri google’ın yapay zekasının anlamasına yardımcı olmaktır.

Peki İçerikler Nasıl Olacak?

Müşteri veya kullanıcınıza sunacağınız hizmet veya satacağınız ürünü anlatan tertemiz bir makale olmalı. Bu kadar mı? 🙂 Evet aslında işin özünde bu yatıyor. Google temel olarak web sitenize gelen kullanıcının arama terimi karşılığında ne kadar alakalı içerik sunduğunuza bakar.

Ne kadar çok kaliteli içerğe sahipseniz web sitenize o kadar çok kullanıcı çekersiniz. Siteye giren kullanıcılar artış gösterdikçe daha çok indekslenme şansınız olacak ve doğru orantıyla kullanıcı sayısı da artacaktır.

Sadece yazı mı yazacağız? Buna cevap hem evet hem hayır olabilir. Web sitenize kullanıcı çekmek için bir moda bloğunuz vardır ve ünlü bir modacı ile ropörtaj yapmışsınızdır ve bunu paylaşabilirsiniz. İnfografikler veya kaliteli görseller ile içeriğinizi canlandırabilirsiniz.

Yani günün sonunda google sizin içerik kalitenize yani kullanıcıya sunduğunuz hizmet ve ürünler ile alakalı ne kadar alakalı bilgi olduğuna bakar. Yaptğınız çalışmaları karşılığını da Google Analytics üzerinden kontrol edebilirsiniz. Ayrıca SEO çalışmalarına neden ihtiyacınız var yazısını okumanızı tavsiye ederim.

Buradan veya sosyal medya hesaplarından yapacağınız yorumlar benim için çok kıymetli.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir