İçeriğe geç

Mobil Uyumlu Siteye Sahip Olmak Neden Önemli?

Mobil Uyumlu Web Sitesi Neden Önemli

Akıllı telefon teknolojilerinin hızlı ilerlemesi ve buna bağlı olarak kullanım oranının artmasından dolayı artık hepimiz arama ve araştırmalarımızı rahatlıkla mobil cihazlar üzerinden yapabiliyoruz.

Mevcut durum göz önüne alındığında mobil uyumlu olmayan web siteleri fırsatları kaçırıyor. Kurumsal açıdan baktığımızda da şirketler iş yapabilme imkanlarını ellerinin tersiyle itiyorlar.

Yemek siparişinin mobil bir cihaz üzerinden verilebildiği bugün, yarının açıkça bir göstergesi.

Mobil uyumluluk web sitenizi ziyaret edenlere daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatarak önünüzdeki fırsatları kaçırmamanızı sağlar. Mobil uyumlu siteler için hız konusu da ayrı bir başlık. Seo ve site hızının önemini okumanızı tavsiye ederim.

Aşağıdaki örnek tablo da göreceğiniz üzere mobil uyumlu bir web sayfanız olmamış olsaydı, çok yüksek bounce rate’e sahip bir siteniz olacaktı ve bu rakamlar zamanla azalış gösterecekti.

mobilsonuc

Mobil Uyumlu Web Sitesinin Sağladığı Faydalar 

  1. Kullanıcılar mıbil cihazlar ile sitenize daha kolay erişebilirler
  2. Mobil uyumlu bir tema veya web sitesine sahip olmak kullanıcıların sayfanızda gezinme sürelerini arttırarak bounce rate’in düşük kalmasına yardımcı olur.
  3. Görünüm – Mobil uyumlu olmayan web sitelerini akıllı cihazlarda kullanmak gerçekten çok sinir bozucu olabiliyor. Mobil uyumlu web siteniz sayesinde kullanıcılara hem kullanım kolaylığı hem de göze hoş görünen bir web sitesi sunmuş oluyorsunuz. Neticede amaç web sitenize gelen ziyaretçinin aradığı şeyi bulmasına hızlıca yardımcı olabilmek.

mobil uyumlu site neden önemli

Mobil Uyumlu Tema İle Her Zaman Erişilebilir Olun

Gördüğünüz üzere mobil uyumlu bir web sitesine sahip olmak öncelikle kullanıcıların sitenize kolay erişmesine ve istedikleri bilgileri daha kolay keşfetmelerine olanak sağlar. Güncel içerik üreten bir siteniz varsa bu tek cümle zaten tüm olayı özetliyor. Mobil uyum kısmının bir de site hızına ve dönüşümlere etki eden kısmı var.

Mobil uyumlu olmayan tema veya temalar kullanıyorsanız site açılış hızınız büyük oranda düşecek ve SEO için haneye eksi bir puan yazılacaktır, bundan şüpheniz olmasın. 

Mobil uyumlu tema kullanan bir web sitesine sahip olduğunuzda kullanıcılar cep telefonu veya tablet farketmeksizin sitenize kolayca erişerek, istediklerini ürünleri veya verdiğiniz hizmetlerin detaylarını gerek yazılı gerek görsel olarak rahatlıkla bulabilir. Bu sayede, web siteniz her zaman erişilebilir olur.

Sitenizin mobil uyumlu olması sayesinde erişilebilir olması, uzun vadede sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için bir güven oluşturur ve sadık müşteriler kazanmanıza yardımcı olur.

Yavaş açılan web sitelerinin, hızlı açılan, site içinde gezinmesi daha kolay olan sitelere nazaran dönüşüm oranları oldukça düşüktür. Mobil uyumlu web sitesi kullanmanın belki de en can alıcı yanı daha fazla dönüşüm elde edebilmenize olanak sağlamasıdır.

Google ve diğer arama motorlarında site sıralamanızı yükseltmek ve kullanıcıların sitenize daha kolay erişmesini, işlemlerini kolayca yapabilmesi için mobil uyumlu tema kullanmanız şart.

Sıralama sonuçlarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız sadece mobil uyumlu tema kullanmak elbette tek başına yetersiz. Örnek olarak wordpress alt yapısına sahip bir siteniz varsa wordpress SEO ayarlarını kurallara uygun olarak yapmalı, site içi SEO çalışmaları ile web siteniz için çaba sarfetmelisiniz.

Mobil Uyumlu Web Sitesi için Odak Noktalar

  1. Bulunabilirlik : Kullanıcılar yaptıkları arama terimlerinin karşılığında doğru sayfalara yönlendiriliyor mu?
  2. Ürün Sayfaları : Web sitenizde sunduğunuz ürün veya hizmetler ile ilgili görseller yeterince tutarlı mı?
  3. Dönüşüm Almak : Oluşturduğunuz formlar veya e-mail bültenlerine kayıt işlemleri yeterince kolay mı? Kullanıcı satın alma ekranında bir problem yaşıyor mu?
  4. Mobil Sayfa Uyumu : Kullanıcı girdiği sayfalarda başlıkları ve görselleri net bir şekilde görebiliyor mu?
  5. Mobil Site Hızı : Web sitesi mobil sayfalar için performans ayarlarını yapmış mı? Masaüstü görünümde yaşanan kullanıcı deneyimi mobil sayfalarda da mevcut mu?

Bu başlıklar temel olarak kullanıcı deneyimi açısından size bir fikir verebilir. 

Son olarak, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını mobil uyumluluk test aracından kontrol edebilirsiniz.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir