İçeriğe geç

8 Adımda WordPress Site Hızlandırma İşlemleri

wphizlandirma

WordPress site hızlandırma işlemlerine başlamadan önce tabii ki wordpress hız testi yaparak sitemizin hızını kontrol etmemiz gerekiyor. Bunun için Google PageSpeed Insights ve Gtmerix kullanabiliriz. Her iki aracı da kullanmak her zaman mantıklıdır çünkü çoğu zaman farklı değerler çıkabilir.

WordPress Sitenizi Neden Hızlandırmalısınız?

Bunun en temeli nedeni Google’ın 2020 yılında yayına aldığı mobil öncelikli dizine ekleme algoritmasıdır. Bu algoritma yayınlanmadan önce sıralama faktörü olarak öncelikle masaüstü arama sürümü kullanılıyorken artık mobil aramalar sıralama faktöründe birinci sırada yer alıyor.

Şimdi wordpress sitenizi neden hızlandırmanızı gerektiren temel faktörlere bakalım:

1- Google başta olmak üzere tüm arama motorları yavaş açılan sayfalardan ziyade hızlı açılabilen sayfaları sıralamada daha üst sıralara taşırlar. Bunun en başlıca nedeni kullanıcı deneyimidir. Kendinizi bir kullanıcı yerine koyun, yavaş açılan bir web sitesinde ne kadar süre gezinmek istersiniz?

Bu yüzden, arama motoru sonuçlarında wordpress sitenizin sıralamasını yükseltmek ve üst sıralarda tutunmak istiyorsanız wordpress sitenizi hızlandırmak için çalışmalaya başlamalısınız.

2- Araştırmalara göre eğer siteniz 2 saniye veya daha uzun bir sürede açılıyorsa, kullanıcıların siteden çıkma oranı hızla yükseliyor. Bu da demek oluyorki wordpress siteniz sıralamada kan kaybediyor.

  • siteniz 5 saniyede yüklenirse, web’in yaklaşık %25’inden daha hızlıdır
  • siteniz 2,9 saniyede yüklenirse, web’in yaklaşık %50’sinden daha hızlıdır
  • siteniz 1,7 saniyede yüklenirse, web’in yaklaşık %75’inden daha hızlıdır
  • siteniz 0,8 saniyede yüklenirse, web’in yaklaşık %94’ünden daha hızlıdır

Not: Bu rakamlar semrush’ın site hızı ile ilgili bir yazısından alınmıştır.

Rakamlardan da anlaşıldığı gibi sitenize giren kullanıcılara iyi bir gezinme deneyimi yaşatmak için wordpress sitenizi hızlandırmalısınız.

3- Web sitenizin açılış hızına en çok ihtiyaç duyacağınız sektör muhtemelen e-ticaret olacaktır. Hiçbir müşteri yavaş açılan bir sayfada gezinme ve ödeme yapmak istemez. Kullanıcı ürün sayfasına girer, görsellerin yüklenmesini, sayfanın tamamen açılmasını bekler ve bunları yapamadığı sürece de ödeme sayfasına gitmek istemeyecektir.

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır?

1- WordPress Site İçin Hosting Seçimi

WordPress sitelerin (ve her web sitenin) hızlandırma işlemlerinde en çok sorun yaşadğı esas konu hosting seçimidir. Kullanıcılar genelde uygun fiyatlardan dolayı shared hosting (paylaşımlı hosting) seçimi yaparak esasen kendilerine bu anlamda en büyük zorluğu çıkarmakta. Paylaşımlı hosting paketleri size “sınırsız trafik” ibareleri olarak gösterilse de maalesef tam olarak size sınırsız trafik veremez.

Bunun en temel nedeni adından da anlaşılacağı üzere birden fazla web sitesi ile aynı sunucuyu paylaşmanızdır. Bu sebeple wordpress siteniz için hosting seçimi yaparken bunu ilk kural olarak aklınızda tutabilirsiniz.

Öneri : Kaliteli bir hosting firmasından cloud hosting paketi satın almak wordpress sitenizde hız sorununu en aza indirmek için iyi bir başlangıç olabilir.

2- Kod Oranı Düşük Hızlı Çalışan Temalar Kullanın

WordPress tema seçimi yaparken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli detay hızlı açılabilen ve temiz bir kod yapısına sahip tema seçmektir.

Çoğu ücretsiz tema veya premium temalar göz alıcı özellikler ve görünüme sahip olsada, bu tip görsel zevke dayalı temalar arka planda çok fazla kod çalıştıracağı için (özellikle CSS ve Javascript) sitenizin mutlak suretle yavaşlamasına sebep olacaktır.

3- Önbellekleme Araçları Kullanın

Bir web sitesini açtığınızda tarayıcının sitede bulunan tüm bilgileri indirmesi gerekir. Bunlar wordpress sitenizde (ya da herhangi bir web sitesi) yer alan kodlar ve görsellerdir. Eğer internet bağlantısı yavaş olan bir kullanıcı sitenize ulaşmaya çalışıyorsa bu kötü bir kullanıcı deneyimi yaşatabilir. Sunucu tarafına iletilen her istek daha fazla çalışma demektir bu da sitenin yavaş yüklenmesine sebep olur.

Sitenizin dosyalarını ziyaretçinin tarayıcısında saklayarak önbellekleme özelliğinden faydalanırsanız bu sorunu ortadan kaldırırsınız. Kullanıcı ilk ziyaretinde siteniz normal bir hızda açılacak ancak sonraki ziyaretlerinde ciddi anlamda hız artışı yakalayacaktır.

WordPress kısmında kullanacağınız eklentiler ile bu soruna hızlıca çözüm bulabilirsiniz. LiteSpeed teknolojisini kullanan bir hosting firması ile çalışıyorsanız LiteSpeed Cache kullanabilir ya da W3 Total Cache gibi eklentiler kurarak önbelleklemeden faydalanabilirsiniz. Bu teknik bir wordpress sitesini hızlandırmak için en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

4- Kullanmadığınız Tema ve Eklentilerden Kurtulun

Sitelerimizi geliştirmek için zamanında kullandığımız tema veya eklentiler kaldırılmadığı sürece çöp haline gelerek sitemizin yavaşlamasına sebep olabilir. Bu yüzden kullanmadığımız tema ve eklentileri hızlıca kaldırmalıyız. Zaman zaman ihtiyacınız olan eklentileri (yedekleme gibi) en azından pasif hale getirmeyi deneyebilirsiniz.

Özellikle eski sürüme sahip eklentiler wordpress performansına ciddi şekilde zarar verebilir.

5- CSS, HTML ve JavaScript Kodlarını Küçültmek

Burada mantık kodlama da bulunan gereksiz karakterleri kaldırarak aynı işlevi devam ettirebilmektir.

Bu sorunları genelde google pagespeed ve gtmetrix verilerinde genellikle görüyoruz. Özellikle kullanılmayan javascript ve css kodlarını/dosyalarını kaldırmamız gerektiği ile ilgili bilgileri görmemizin sebebi, bu dosyaların boyutlarının yüksek oluşundan dolayı wordpress site açılış hızlarını etkilemesidir. (Bknz. Madde 2.)

Öneri : Eğer kodlamaya hakim değilseniz sitenizin tema yapısının ve işleyişinin bozulmaması adına profesyonel birinden yardım almanızı tavsiye ederim.

CSS, HTML ve Javascript küçültme işlemleri için Autoptimize ve debloat eklentilerini araştırabilirsiniz.

kodlar

6- Gzip Sıkıştırma

Dosyaları küçültme işlemini yaptıktan sonra sırada Gzip sıkıştırma işlemi var. Bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde sunucuda bulunan dosyalar çağırılır.  Çağırılan dosyaların boyutu ne kadar büyük olursa bunları yüklemek de doğru orantılı şekilde gecikecektir.

GZIP çeşitli dosyaları sıkıştırır, böylece bir kullanıcı wordpress sitenize girmeye çalıştığında; tarayıcılarının önce web sitesini açması gerekir. Bu işlem bant genişliği kullanımını önemli ölçüde azaltır.

Bu yüzden mutlaka gzip sıkıştırma’yı kullanmalısınız. Gzip sıkıştırma işlemi sitenizde bulunan .htaccess dosyası veya cpanel erişimi ile yapılabilir. Konuya hakim değilseniz hosting satın aldığınız firmadan bu işlem ile alakalı yardım isteyebilirsiniz. Örnek olarak hostinger sıkıştırma işlemi sayfasına göz atabilirsiniz.

gzipsikistirma

7- Kullanılmayan Database Dosyalarını Silin

WordPress sitenize ait database içinde zamanla kullanılmayan dosyalar birekebilir. Bunlara daha önce kullandığınız ama artık ihtiyacınız olmayan eklentiler ve temaların kalıntılarını örnek verebiliriz. Database dosya boyutunu düşürmek ve minimum seviyede tutabilmek, wordpress site hızlandırma işlemleri açısından önemli etkenlerden biridir.

8- Görsellerinizi Optimize Edin

Sitenize görselleri yüklüyorken dosya boyutuna bakmıyorsanız hata ediyorsunuz demektir. Çözünürlüğü yüksek olan görsellerin dosya boyutu da yüksek olacağı için sitenin açılış hızını ciddi anlamda düşürecektir. Görselleri optimize etmek için birden fazla yol olmakla birlikte Smush Image Compression eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu eklenti ile çözünürlükten çok ödün vermeden ve hızınızı düşürmeden yola devam edebilirsiniz.

Hız testi sonuç sayfalarında burada yazmadığımız bir çok sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları çözmek için hızlıca çalışma yapmalısınız. Yapılan araştırmalar geç açılan sayfaların kullanıcılar tarafından tercih edilmediğini açık bir şekilde gösteriyor.

WordPress site hızlandırma konusunda problem yaşadığınızı düşünüyorsanız benimle ücretsiz olarak iletişime geçebilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Aradığınızı bulamadınız mı? Yeni bir arama yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir