WordPress Site Hızlandırma İşlemleri

wphizlandirma

WordPress site hızlandırma işlemlerine başlamadan önce tabii ki wordpress hız testi yaparak sitemizin hızını kontrol etmemiz gerekiyor. Bunun için Google PageSpeed Insights ve Gtmerix kullanabiliriz. Her iki aracı da kullanmak her zaman mantıklıdır çünkü çoğu zaman farklı değerler çıkabilir.

WordPress Site Hızlandırma

Önbellekleme Araçları

Bir web sitesini açtığınızda tarayıcının sitede bulunan tüm bilgileri indirmesi gerekir. Bunlar aşağıda belirtilen kodlar ve görsellerdir. Eğer internet bağlantısı yavaş olan bir kullanıcı sitenize ulaşmaya çalışıyorsa bu kötü bir kullanıcı deneyimi yaşatabilir. Sunucu tarafına iletilen her istek daha fazla çalışma demektir bu da sitenin yaavaş yüklenmesine sebep olur.

Sitenizin dosyalarını ziyaretçinin tarayıcısında saklayarak önbellekleme özelliğinden faydalanırsanız bu sorunu ortadan kaldırırsınız. Kullanıcı ilk ziyaretinde siteniz normal bir hızda açılacak ancak sonraki ziyaretlerinde ciddi anlamda hız artışı yakalayacaktır. WordPress kısmında kullanacağınız eklentiler ile bu soruna hızlıca çözüm bulabilirsiniz. LiteSpeed teknolojisini kullanan bir hosting firması ile çalışıyorsanız LiteSpeed Cache kullanabilir ya da W3 Total Cache eklentisini kurarak önbelleklemeden faydalanabilirsiniz.

Gereksiz Tema ve Eklentiler

Sitelerimizi geliştirmek için zamanında kullandığımız tema veya eklentiler kaldırılmadığı sürece çöp haline gelerek sitemizin yavaşlamasına sebep olabilir. Bu yüzden kullanmadığımız tema ve eklentileri hızlıca kaldırmalıyız.

Özellikle eski sürüme sahip eklentiler wordpress performansına ciddi şekilde zarar verebilir.

CSS, HTML ve JavaScript Kodlarını Küçültmek

kodlar

Burada mantık kodlama da bulunan gereksiz karakterleri kaldırarak aynı işlevi devam ettirebilmektir. Küçültme işlemleri için Autoptimize eklentisini tavsiye edebilirim.

Gzip Sıkıştırma

Dosyaları küçültme işlemini yaptıktan sonra sırada Gzip sıkıştırma işlemi var. Bir kullanıcı sitenizi ziyaret ettiğinde sunucuda bulunan dosyalar çağırılır.  Çağırılan dosyaların boyutu ne kadar büyük olursa bunları yüklemek de doğru orantılı şekilde gecikecektir.

Görselleri Optimize Etmek

Sitenize görselleri yüklüyorken dosya boyutuna bakmıyorsanız hata ediyorsunuz demektir. Çözünürlüğü yüksek olan görseller sitenin açılış hızını ciddi anlamda düşürecektir. Görselleri optimize etmek için birden fazla yol olmakla birlikte Smush Image Compression eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim. Bu eklenti ile çözünürlükten çok ödün vermeden ve hızınızı düşürmeden yola devam edebilirsiniz.

Ön bellekleme Eklentisi

gzipsikistirma

Ön bellekleme eklentileri sayesinde istemci kısmında sıkça kullanılan bilgileri saklamaya olanak verir ve bu sayede tarayıcıların bu bilgileri arka arkaya almasına gerek kalmaz. Bu teknik WordPress sitenizi hızlandırmak için en çok kullanılan yöntemlerden biridir.

Hatalar göz önüne alınmadığı taktirde bu basit işlemler bile sitenizi hızlandır konusunda ciddi performans artışı sağlayacaktır. Hız testi sonuç sayfalarında burada yazmadığımız bir çok sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunları çözmek için hızlıca çalışma yapmalısınız. Yapılan araştırmalar geç açılan sayfaların kullanıcılar tarafından tercih edilmediğini açık bir şekilde gösteriyor.

WordPress site hızlandırma konusunda problem yaşadığınızı düşünüyorsanız benimle ücretsiz olarak iletişime geçebilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir