İçeriğe geç

Backlink Nedir ve Neden Önemlidir?

backlink-nedir

Backlink basit bir yaklaşımla bir web sitesinin başka bir bir web sitesine bağlantı vermesidir. Backlink çalışmaları uygun bir şekilde yapıldığında siteniz için büyük etkileşimler sağlayabileceği gibi yanlış backlink çalışmaları da sizi dibe sürükleyebilir. Bu yüzden backlink çalışmalarının SEO içerisinde önemli bir yeri vardır çünkü arama sonuçlarında ki konumu ve görünürlüğü arttırmaya yardımcı olur.

Backlink Nasıl Çalışır?

Aynı meslek ve sektörde bulunan web siteleri birbiri arasında sohbet ederse bu backlink çalışması tadından yenmez. Aynen doğru okudunuz, benim yorumumla doğru yapılan bir backlink çalışması bana göre web sitelerinin kendi aralarında birbirleriyle sohbet etmesidir.

Bir teknoloji blog yazarı olduğunuzu varsayalım, yeni çıkan bir ürün ile ilgili inceleme yaptığınızı ve yorumladığınızı düşünelim. Sizin gibi kaliteli içerikler üreten, beyaz şapka seo tekniklerini kullanan birinin bu incelemeyi video yoluyla yaptığını ve ona blogunuzdan link verdiğinizi düşünelim. Bu yaptığınız işlem ile video içerik yayınlayan web sitesine kaliteli bir backlink vermiş olursunuz. (Aynı sektörde bulunduğunuz sürece problem yok)

Aynı şekilde sizin web sitenize de bu tür bir bağlantı geldiğinde bu sağlıklı bir backlink olur. Dikkat edilmesi gereken husus, siz domain otoritesi düşük ve spam skoru yüksek bir siteye bağlantı verirseniz kendi ayağınıza sıkmış olursunuz. Aynı şekilde sizin otoriteniz düşük ve spam skorunuz yüksekse size bağlantı veren web sitesi de puan kaybedecektir.

Backlink Türleri

2 tane bağlantı türü vardır. Bunlar ; dofollow ve nofollow olmak üzere ikiye ayrılır.

Bir web sitesine nofollow etiketi ile bağlantı verdiğinizde google’a bu siteye bir bağlantı verdiğinizi ancak bu siteye kefil olmadığınız için bu bağlantıyı takip etmemesini söylemiş olursunuz. Bu şekilde olası puan kayıplarından kurtulursunuz. Siz başka sitelerden (güvendiğiniz ve araştırdığınız) backlink alırken mutlaka dofollow olmasına dikkat edin.

Dofollow bağlantı etiketi ise hepimizin kaliteli sitelerden almaya çalıştığı bağlantı türüdür. Bu etiket sayesinde verdiğiniz link ile gidilen siteye kefil olduğunuzu ve takip edilebilir olduğunu belirtirsiniz.

Sayfama Verilen Backlinkleri Nasıl Kontrol Ederim?

Başta google search console olmak üzere semrush ve ahrefs gibi seo araçlarından faydalanabilirsiniz. Search Console’da bulunan bağlantılar sekmesine tıklayarak gelen bağlantıları görebilir ve araştırma yaptıktan sonra istemediklerinizi google disavow tool ile iptal edebilirsiniz.

Search console’da bilgiler biraz daha geç gelebilir o yüzden eğer semrush üyeliğiniz varsa buradan backlinkleri konrol etmekte fayda var.

Backlink profilinizi yakından takip etmeli ve gözden kaçırmamalısınız. Yapacağınız backlink çalışmaları SEO stratejisinin önemli bir bölümünü kapsar. Umarım backlink konusunda bir fikir edinebilmişsinizdir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir