İçeriğe geç

Site Dışı 404 Hatalarınızı Düzeltmek

404 sayfa hataları web sitelerinde istenmeyen durumlardır. Sitelerimizde bulunan 404 hatalarını bularak hızlıca ya kaldırmalı ya da yönlendirme yoluna gitmeliyiz. Kullanıcı deneyimi açısından hoş olmayan bu durum özellikle google tarafından da dikkatle takip ediliyor. Peki size gelen dış bağlantıların 404 durumunu hiç kontrol ediyor musunuz?

Bu yazımız da 404 sayfa hataları ile ilgili farklı bir ipucundan bahsetmek istiyorum, umarım faydasını görürsünüz.

Bu hatalar yüzünden bazen hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar trafik kaybı yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden özellikle search console üzerinden sürekli takip etmek kaydıyla eğer varsa 404 sayfa hatalarını bulup düzeltmeliyiz.

Site dışı SEO çalışmalarının en önemli bölümlerinden birini oluşturan backlink konusunu düşünün, çok önemli bir siteden size uygun bir backlink aldınız ama verilen linkin yanlış veya hatalı girilmesi sizin trafik kaybetmenize neden olur. Peki bu durumu nasıl anlayacağız ve düzelteceğiz?

404 Hata Sayfalarını Bularak Trafiği Geri Kazanmak

Bu işlemi görebilmeniz için sitenizin google analytics ile bağlanmış olması gerekir.

  1. 404 sayfa hatası alan bir sayfanıza giderek başlık etiketine bakın, muhtemelen 404, sayfa bulunamadı gibi birşey yazar.
  2. Google Analytics’e giriş yaparak sol menüden davranış-> site içeriği -> Tüm sayfalar’a tıklayın.
  3. Açılan sayfada birincil boyut olarak “sayfa başlığı” kısmını seçin

analytics-404-sayfalar

Bu raporda sitenize giren kulanıcıların ziyaret ettiği tüm sayfalar gösterilir.

4. İlk olarak 1. aşamada bulduğunuz 404 hata sayfasının başlığını bloğun sağ tarafında bulunan arama kutucuğuna yazıp enter yapın.

Bingo! 404 hatası veren sayfanızı buldunuz. Şimdi üzerine tıklayarak yönlendirmenin hangi sayfadan geldiğini görebilirsiniz, bu sayede kaliteli bir backlink almak için harcadığınız zaman artık boşa gitmeyecek, aldığınız backlink sayesinde istediğiniz trafiği elde edebileceksiniz.

404 hatalarını düzeltmenin en iyi yolu eğer link aldığınız sayfada erişiminiz varsa kendiniz düzeltebilirsiniz. Eğer erişim söz konusu değilse hata alan sayfayı yönlendirmeniz gerekir.

 

Umarım faydalı olmuştur, okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir