İçeriğe geç

Shopify İle E-Ticaret Detayları

Shopify ile Türkiye’de e-ticaret‘e girmeyi düşünen çok sayıda firma ve kişi bulunuyor. Genel olarak Türkiye’de sadece shopify dropshipping amacı ile kullanılmaya çalışılsa da shopify, e-ticaret sitesi kurmak isteyen müşterilere sayısız seçenek ve destek sunuyor.

Bu yazımda Exen Labs resmi shopify partner olarak size shopify hakkında detaylı bilgi aktarmak istiyorum. Bilinen doğruları ve yanlışları ile bu yazı sayesinde shopify e-ticaret platformu hakkında aklınızdaki soru işaretlerini ortadan kaldıracağım.

Uzun süredir aktif olarak shopify partner olan Exen labs, shopify’da mağaza açmak isteyen müşterilerine bir çok alanda destek veriyor. Exen Labs shopify partner olarak Türkiye’de ve yurt dışında bulunan müşterilerimize verdiğimiz hizmetler :

1- Satış ve Pazarlama

 • E-posta Pazarlama
 • SEO – Arama motoro optimizasyonu
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • İçerik Pazarlama
 • Dönüşüm oranı optimizasyonu

2- Shopify Mağaza Kurulumu

 • Shopify mağaza kurulmu veya tekrar dizayn
 • Mağaza taşıma işlemleri
 • Mağaza ayarları konfigürasyonu

3- Geliştirme ve Sorun Giderme

 • Eklenti Kurulum ve Ayarları Desteği
 • Özel Tema Geliştirme
 • Domain Kurulumları
 • Tüm sorun gidermeler

4- İleri Seviye Shopify Mağaza Danışmanlığı

 • Mağaza Kurulumu ve Dizayn Rehberliği

Ben de Exen Labs kurucusu ve yakın dostum Cemal Çebi’ye firmanın SEO ve reklamcılık konularında destek veriyorum. Kendisi siber güvenlik ve yazılım alanında başarılı çalışmalarına yıllar önce dijital pazarlamayı da ekleyerek iş hayatına devam ediyor.

Yukarı yazılı maddeler ile ilgili destek almak ya da sıfırdan bir shopify mağaza kurmak istiyorsanız, shopify üyeliği oluşturabilir ve bize ulaşabilirsiniz.

Shopify Türkiye‘de resmi bir birim olmadığı ve birçok talep ile karşılaştığımız için bu konuyla alakalı detaylı bilgi vermek istiyorum.

Shopify Nedir? Shopify Kullanımı Hakkında Detaylı Bilgi

Shopify dünyada en çok tercih edilen e-ticaret platformlarından biri. Shopify Türkiye‘de bu platformu tercih eden müşteriler yurt dışında satış yapma çabası içinde olanlar diyebiliriz.

Bunun en büyük nedeni Türkiye’de bulunan her ödeme platformunu kabul etmemesi. Şimdi, shopify temel özellikleri nelerdir inceleyelim.

Shopify Temel Özellikleri Nelerdir?

Diğer tüm e-ticaret platformları gibi shopify’ında benzer özellikleri mevcut.

1- Shopify mağazanızı kurmak için kendinize ücretli veya ücetsiz tema seçmeniz mümkün.

2- WordPress alt yapısına da benzer şekilde eklenti mağazasından ücretli ve ücretsiz eklentiler kullanarak mağazanıza işlevsellik kazandırabilirsiniz.

3- Yurt dışı müşterileriniz için shopify’a ait ödeme sağlayıcısı.

4- Yüksek hacimli ve global satış pazarlama faaliyetleri için shopify plus adı altında bir planları mevcut.

5- Hangi shopify planına sahip olursanız olun 7 gün 24 saat destek bulabilirsiniz. Bu bence shopify’ın en iyi özelliklerinden biri.

Shopify E-ticaret Planları

Türkiye’de benzer olarak hazır e-ticaret alt yapısına sahip firmalar gibi Shopify’da size farklı planlar sunuyor. Bu planları shopify lite, shopify basic, shopify plan ve shopify advanced plan olarak 4’e ayırıyor.

Shopify E-ticaret planlarının detaylarına geçmeden evvel, hepsinin ortak özelliklerini sıralayalım:

Tüm Shopify planlarındaki ortak özellikler:

 • Sınırsız sayıda ürün
 • Sınırsız bant genişliği ve online mağaza
 • Shopify Point of Sale
 • Hediye kartları
 • Online satış kanalları
 • Sahtekarlık analizi
 • Manuel sipariş oluşturma
 • İndirim kodu
 • Personel
 • Analizler
 • Finans raporları
 • Müşteri desteği

Burada görüldüğü üzere bence ortak özelliklerden en iyisi sınırsız ürün ekleyebiliyor oluşunuz. Shopify planlarının ortak özelliklerine biraz daha göz atalım.

Shopify Point of Sale Nedir?

Shopify Point of Sale (POS) ile fiziksel bir mağazada veya geçici mağaza ortamında satış yapabilirsiniz. Shopify POS bir iOS ve Android uygulaması olup siparişleri işleyebilmenizi ve ödemeleri şahsen alabilmenizi sağlar. Herhangi bir tarayıcıyı kullanarak erişebileceğiniz Shopify yöneticinizden mağazanızın tüm içeriğini yönetebilirsiniz.

Shopify Hediye Kartı Nedir?

Hediye kartları, müşteri tabanınızı genişletmek ve yeni müşterilerin ilgisini çekmek için harika bir yoldur.

ndirim kodlarından farklı olarak, müşteriler hediye kartlarını mağazanıza yapacakları birden fazla ziyarette kullanabilirler. Esnek fiyat nominal değerleri sayesinde bu özellik, müşterilerinizin arkadaşları ve aileleri için satın alabilecekleri güzel ve özelleştirilmiş hediye kartları oluşturmanıza imkan sağlar.

Shopify Personel Nedir?

Personel giriş bilgileri, personelinizin temel yönetici görevlerini yerine getirmelerini sağlamakla birlikte hassas bilgilere erişimlerini kısıtlar. Personel giriş bilgileri ayrıca, mağazanızın zaman akışında her bir personelinizin yaptığı güncellemeleri ve değişiklikleri görebilmenizi sağlar.

Bir Shopify mağazasına kaydolduğunuzda otomatik olarak, kullanıcı adı ve parolası ile birlikte kendinize ait bir hesaba sahip olursunuz. Seçtiğiniz plana göre personeliniz için ek giriş bilgileri oluşturabilirsiniz.

Shopify Türkiye Müşteri Hizmeti Var Mı?

Mağazanızla ilgili sorularınız olursa veya ayarlamalar konusunda yardıma ihtiyaç duyarsanız telefon, e-posta veya sohbet aracılığıyla Shopify’ın Destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.

Türkçe olarak destek alabileceğiniz gibi, ulaşamadığınız durumlarda Shopify resmi partner olarak siz müşterilerimiz için daima hizmetinizdeyiz 🙂

Shopify, tüm Shopify planlarında 7/24 e-posta ve İngilizce canlı sohbet desteği sunar. Mağazanız Basic Shopify planı veya daha yüksek bir plan kapsamındaysa 7/24 İngilizce telefon desteği de alabilirsiniz.

E-ticaret Sitesi Olmadan Shopify Sayesinde Ürün Satmak?

Evet yanlış okumadınız, shopify lite plan sayesinde bir e-ticaret sitesine ihtiyaç duymadan, kendi sitenize ekleyeceğiniz bir satın al button’u sayesinde para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Shopify Lite planı, bir online mağazaya sahip olmadan ürün satışı yapmak isteyen herkes için uygundur. Kişisel web sitenize veya blogunuza bir Satın Al Düğmesi eklemek istiyorsanız bu planda bunu yapabilirsiniz.

Basic (Temel) Shopify Plan İçeriği Nedir?

Mağazanızda Temel Shopify planını veya daha yüksek bir planı kullanıyorsanız, ürünlerinizi sergilemek için bir online mağaza oluşturabilir ve bu mağazayı özelleştirebilirsiniz. Tüm ürünlerinizi, siparişlerinizi ve müşteri bilgilerinizi Shopify yöneticinizi kullanarak yönetebilirsiniz.

Shopify’ın yerleşik tema düzenleyicisini kullanarak, kapsamlı bir kod çalışması yapmak zorunda kalmadan online mağazanızın yazı tiplerinde, renklerinde ve sayfa düzenlerinde temel değişiklikler yapabilirsiniz.

Mağazanıza benzersiz bir genel görünüm kazandırmak için daha gelişmiş düzenlemeler yapmak isterseniz tema düzenleme eğitimlerinden birini kendi kendinize takip edebilir veya size yardımcı olmak için bir Shopify uzmanı olarak bizimle çalışabilirsiniz.

Mağazanız Basic Shopify planı kapsamındaysa finans raporlarının yanı sıra mağazanızın alım raporlarına, bazı davranış raporlarına ve bir pazarlama raporuna da erişebilirsiniz. 

Shopify Planı İçeriği Nedir?

Shopify planı, Basic Shopify planının tüm özelliklerini kapsar ve yerleşik profesyonel raporlar sayesinde satış eğilimleriniz hakkında daha ayrıntılı veriler elde edebilirsiniz. Bu tür bilgiler, mağazanıza göz atan müşterilerinizin davranışını daha iyi kavramanızı ve ürünlerinizle nasıl etkileşime girdikleri hakkında bilgi edinmenizi sağlayabilir.

Satışlarınız artıyorsa, bu planda sunulan düşük kredi kartı ücretleri ve işlem ücretleri avantajından da yararlanabilirsiniz.

Bu plan içinde bulunan bazı raporlama detayları ise şunlar:

 • Zaman içinde müşteri sayısı
 • İlk kez gelen ve geri dönmüş müşteri satışlarının karşılaştırması
 • Ülkeye göre müşteriler
 • Geri dönmüş müşteriler
 • Tek seferlik müşteriler.

Advanced Shopify Plan İçeriği Nedir?

Advanced Shopify planı, Shopify planının tüm özelliklerini kapsamakta olup en düşük kredi kartı ücretlerini ve işlem ücretlerini sunar. İşletmelerinin büyümesine yönelik uygun koşulları sağlamak ve işletmelerini ileriye taşıyacak fırsatları aramak amacıyla analizleri kullanmak isteyen satıcılar için harika bir seçenektir.

Hesaplanan kargo şirketi gönderimi özelliği nedir?

Hesaplanan kargo, üçüncü taraf bir kargo hizmeti ile entegrasyon oluşturarak, müşterilerinize mağazanızda sipariş verdikleri anda güncel kargo ücretlerini gösterebilmenizi sağlar. Ayrıca, müşterileriniz çeşitli kargo seçenekleri arasından seçim yapabilir: standart, hızlı ve aynı gün.

Sipariş verdikleri anda kendilerine doğru kargo ücretlerini sunarak müşterilerinizin size olan güvenini artırabilirsiniz. Üstelik, müşterilerden fazla ücret alınmasından veya tahmini ya da yuvarlanmış kargo ücretleri gösterilmesinden kaynaklanabilecek zararların telafi edilmesi gibi konularda endişe duymanıza gerek kalmaz.

ABD’de bulunan bir satıcıysanız, bu özelliği Shopify Shipping ile birleştirerek USPS’den indirimli ücretler alabilirsiniz.

Yukarı yazılı maddeler ile ilgili destek almak ya da sıfırdan bir shopify mağaza kurmak istiyorsanız, shopify üyeliği oluşturabilir ve bize ulaşabilirsiniz. Arzu ederseniz iletişim sayfasından da bana ulaşabilirsiniz.

Bu sayfada verilen bilgilerin büyük bölümü Shopify yardım sayfalarından alınmış olup, shopify tarafından yapılacak değişiklikler neticesinde oluşabilecek problemler tarafımdan kabul edilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir