İçeriğe geç

Hedef Anahtar Kelime Stratejisi için 5 Adım

Anahtar Kelimeler

Hedef Anahtar kelime stratejileri arama motoru optimizasyonunun ilk adımı ve can damarlarından biridir. Sitenizin içeriğini oluşturmadan önce hangi kitleye hitap ediyorsanız onların hangi arama terimlerini kullandığını düşünerek yola çıkmalısınız. Bu konuda search intent kavramını iyice anlamak gerekiyor.

Kullanıcıların anahtar terimlerinin tam karşılığı sizin kullanacağınız anahtar kelimelerdir. Bir önceki site içi seo çalışmalarında bahsettiğim kaliteli içerik oluşturma aşamasında bu belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanmalısınız. Bu yazıda sizlere anahtar kelime stratejisinin öneminden bahsedeceğim.

Hedef Anahtar Kelime Araştırması

Bu çalışma arama motoru optimizasyonunun (SEO) can damarıdır. Stratejinizi belirlerken ele alınacak faktör web sitenize gelmesini istediğiniz hedef kitlenin hangi arama terimlerini kullandığını belirlemek olacaktır. Bunu yapabilmek için biraz empati ve satış-pazarlama bilgisine mutlaka ihtiyacınız olacak. Anahtar kelime araştırmaları için google ads hesabınız bulunuyorsa anahtar kelime planlayıcı kullanabilirsiniz. Bunun haricinde ubersuggest gibi ücretsiz araçları kullanarak da anahtar kelime araştırmaları yapabilirsiniz.

 

Stratejinizde belirleyebileceğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeler (Long Tail Keywords) sizi rekabette bir adım ileriye taşıyabilir ancak bu çalışmaların başarıya ulaşması için bir çok kere deneme-yanılma yöntemini kullanmanız gerekir. Başarılı bir uzun kuyruklu anahtar kelime çalışması neticesinde daha hızlı öne geçebilir ve istediğiniz performansı yakalayabilirsiniz.


Bu terimler ile arama yapan kullanıcıların sayısı daha az olsa da nokta atışı yani daha spesifik bir arama yaptıkları için bir dönüşüm alma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Unutulmamalıdır ki 1000 tıklama içiden gelen 10 dönüşümün yerine 100 tıklamadan gelen dönüşüm daha değerlidir. Şunu demek istiyorum; uzun kuyruklu kelimeler size zaman ve para kazandırır.

Bu durum Google Ads reklam kampanyası çalışmaları içinde büyük önem arz etmektedir.
Bu arada Google Ads reklam kampanyaları rehberini incelemenizi tavsiye ederim.

Hedef Anahtar Kelime Kontrol Listesi

1- Amacınızı belirleyin

Sunduğunuz hizmet veya satacağınız ürünler ne olacak? Bu hizmet ve ürünleri kimler alacak?

Peri bacalarına gidecek bir kitle ile Amerika’da ki çılgın partilere gidecek olan kitlenin yaşı ve hayat tarzı bir değil. Kimisi android cihaz tercih ederken kimi de ios cihazları tercih ediyor.
Doğru soruları sorun, doğru cevapları alın.

2- Anahtar kelime listesi yapın

Soru cevap kısmından sonra bir liste çıkartın. Vereceğiniz hizmet veya ürünler müşterinin hangi problemini çözüyor?
Sonra bunları tekrar süzerek listenizi temizleyin.

3- Seçtiğiniz anahtar kelimeleri araştırma

Bu araştırmayı yapmak için bir çok ücretli ve ücretsiz araç var. Hepsinden önemlisi tabii ki google. Kendiniz deneyin; google arama motoruna bir kelime yazın ve aşağıya doğru açılan arama terimlerne bakın. Gördüğünüz gibi şimdiden bir çok fikir edindiniz. Bunun haricinde semrush, ahrefs , ubersuggest ve seomonitor gibi birbirinden farklı ücretli ve ücretsiz araç mevcut.

4- Rakiplere bakın

Rakiplerinizin arama motoru sonuç sayfasında (SERP-Search Engine Results Page) çıkan bağlantıları ve google ads reklamları sizlere çok iyi fikirler verir. Rakiplerinizi iyi tanıyın, rakipler bu yolda yükselmek için aslında sizin bulunmaz nimetinizdir, size çok şey öğretebilirler.
Google Ads kampanyalarında kullanılacak anahtar kelimelerin maliyetlerini de google keywords planner ile görebilirsiniz. Bu sayede rekabeti düşük veya yüksek kelimeler seçme şansınız olur. Bu konuyla alakalı da mini seo analiz rehberine göz atabilirsiniz.

5- Açılış sayfaları

Yukarıda listelenen hedef anahtar kelime stratejilerinden sonra artık sayfalarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Site içi seo çalışmalarını başlatarak yola koyulma vaktidir artık.

Son bir önemli not olarak, içeriklerinizi anahtar kelimelere boğmayın.
SEO uzun soluklu bir çalışmayı kapsar, bu yüzden deneme yanılma yöntemi ve sabır ile başarı mutlaka gelecektir.

Bu çalışmaların tümünü kapsamlı bir şekilde yaptırmak isterseniz hizmetler sayfasına bakabilirsiniz. İletişim sayfasından veya sosyal medya hesaplarından bana ulaşabilirsiniz.

Değerleri yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen.
Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂

Aradığınızı bulamadınız mı? Yeni bir arama yapabilirsiniz!

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir