İçeriğe geç

Site Sıralamasını Yükseltmek

Arama motorları üzerinde iyi bir sıralama sahibi olmak; organik olarak elde edilen trafiğinizin yüksek olmasını sağlayan en önemli etkendir.

Google arama sonuçlarında site sıralamasını yükseltmek için profesyonel bir SEO çalışması yürütebileceğiniz gibi bu süreci hızlandırmak için Google Ads kampanya yönetimi ile de başarınızı destekleyebilirsiniz.

Site sıralamasını yükseltme konusunda bir çalışma yürütmek isteyen site yöneticileri; milyonlarca internet sitesi arasında sıralama yapan arama motorlarının algoritmalarının nasıl çalıştığını merak eder. Özellikle internet üzerinde ilk defa bir proje sahibi olan kişiler için bu sistem içinden çıkılamaz bir karmaşıklığa sahiptir.

Google paylaşmış olduğu bazı temel yönergeler dahilinde internet sitelerinin sıralamasını oluşturmaktadır. Bu yönergeler doğrultusunda oluşturulmuş iç ve dış SEO çalışmalarını en iyi şekilde optimize etmeyi başaran internet siteleri arama sonuçlarında ilk sıralara yerleşmektedir.

Google Sıralamanızı Yükseltmek

Site sıralamasını yükseltmek için Google aramalarında iyi bir sıralama sahibi olmak; internet sitenizi ziyaret eden organik ziyaretçi trafiğinizin artış göstermesini sağlayacak en önemli etkendir.

Google, arama motoru algoritmasıyla ilgili sunmuş olduğu temel yönergeler çerçevesinde internet sitelerinin sıralamasını oluşturmaktadır. Google ve diğer arama motorları üzerinde organik olarak site sıralamasını yükseltme çalışmalarını kapsayan uygulamaların tamamı SEO olarak adlandırılmaktadır.

Ayrıca bakınız : Sitem Neden Index Almıyor?

Site yöneticileri tarafından uygulanabilecek temel SEO optimizasyon çalışmaları çoğunlukla aylar sonrasında etki gösterecektir. SEO oldukça kapsamlı ve dikkatli bir şekilde uygulanması gereken bir çalışmalar bütünüdür.

Google algoritmaları ve yönergeleri üzerine uzmanlaşmamız bir kullanıcı tarafından uygulanacak çalışmalar; uzun vadede kalıcı bir etki yaratmayacağı gibi mevcut konumuzun gerilemesine de sebep olabilir. Site sıralamasını yükseltme çalışmalarınız öncesinde dikkat etmeniz gereken bazı konulardan kısaca bahsetmek gerekirse;

Site Açılış Hızının Önemi

Google’ın core web vitals raporu site açılış hızına ne kadar önem verdiğini bize açıkça anlatıyor. Son kullanıcının sahip olduğu internet hızlarının giderek artmasıyla birlikte Google algoritması üzerinde bazı iyileştirmelere gitme kararı almıştır. Ülkemizde internet kullanıcılarının %85’ten fazlasının tercihi olan Google yapmış olduğu bir açıklamada sayfa yüklenme hızı 3 saniyenin üzerinde olan siteleri sıralamalarda geri düşüreceğini belirtmiştir.

core-web-vitals-metrikler

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların deneyimini artırmak için kaliteli ve hızlı yanıt veren bir sunucunun yanı sıra; mevcut yazılımınızı ya da kullanmış olduğunuz temayı optimize ederek sayfa yüklenme hızında iyileştirmeler yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra Cache (Önbellek) teknolojisinden yararlanarak sunucunuzun sırtına yüklenen yükü büyük oranda hafifletebilirsiniz.

Responsive – Mobil Uyumlu Web Sitesi

Akıllı telefonların giderek gelişmesiyle birlikte mobil cihazlar üzerinden internet kullanımı giderek yaygınlaşmıştır. Günümüz internet kullanıcılarının neredeyse tamamı aynı zamanda mobil ağ üzerinden de gezinti gerçekleştirmektedir. Kullanmış olduğunuz yazılım ve tasarımın mobil uyumlu olarak geliştirilmesi Google’ın en temel yönergelerinden birisidir.

Google bu eylül ayında itibaren ve 2021 yılında devam ederek mobil arama sonuçlarına daha fazla yer vereceğini zaten açıkladı.

Google masaüstü ve mobil için benzersiz arama sonuçları oluşturmaktadır. Her iki platformu da destekleyen internet sitelerine torpil geçen arama motoru, rakiplerinizin önüne geçmenizde oldukça etkili bir adım olabilir.

Kaliteli İçerik Üretmek

Dijital pazarlama çalışmaları üzerine kendini geliştirmiş, SEO uzmanları tarafından her zaman dile getirilen kaliteli içerik anlayışı; Google sıralama algoritmasının temellerini oluşturmaktadır. Kaliteli içerik üretmek sayfanızı ziyaret eden ziyaretçinin aradığını rahatlıkla bulması ve sitenizden memnun bir şekilde ayrılmasını ifade etmektedir.

Kaliteli içerik; tamamen özgün olarak üretilmiş, farklı bir internet sitesi üzerinde geçmişte paylaşılmamış cümleler ile oluşturulmuş ve benzersiz görsellerle desteklenmiş bir paylaşımı ifade eder. Google’ın sahip olduğu görsel arama teknolojisi sayesinde paylaşmış olduğunuz benzersiz resimler görsel arama platformu üzerinden yoğun bir şekilde trafik çekmeyi başaracaktır. Bu anlamda site içi seo çalışmalarına göz atmanızı tavsiye ederim.

Tüm bu temel kriterlere dikkat ederek oluşturmuş olduğunuz sitesi sıralamasını yükseltme konusunda uygulanacak; detaylı ve profesyonel SEO çalışmalarına kısa sürede tepki vererek Google’da ilk sıraya kadar yükselecektir.

SEO performasınızı arttırarak siz de bu yarışta yer almak istiyorsanız hizmetler sayfasını inceleyerek benimle irtibata geçebilirsiniz.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Aradığınızı bulamadınız mı? Yeni bir arama yapın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir