İçeriğe geç

SEO Çalışmasına Neden İhtiyacınız Var?

İşletmenizin Neden Kesinlikle SEO’ya İhtiyacı Olduğunun 12 Nedeni

Bir çok marka ve işletme SEO’ya dijital çalışmalar ve kazanımları için ihtiyaçları olduğunu biliyor (ya da bildiğini zannediyor). İşletmenizin neden SEO çalışmasına ihtiyacı var bir bakalım. Yazıyı okumadan önce size söylemek istediğim tek cümle : seo bir işletme yatırımıdır, lütfen arama motoru optimizasyonuna bu şekilde yaklaşın.

Seo ( Arama Motoru Optimizasyonu ) bir web sitesinin aranabilirliğini ve görünürlüğünü kesin bir şekilde yükseltir evet. Ama sunduğu başka değerler nedir? SEO neden bu  kadar önemli? Seo Neden Gerekli? Seo hizmeti aldıktan sonra neler değişebilir bir bakalım. Bu arada seo hizmeti almak ve seo çalışma fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen benimle iletişime geçin.

 •  Organik Arama Çoğu Zaman Web Sitesi Trafiğinin Birincil Kaynağıdır

Organik aramalar bir işletmenin web sitesinin en büyük parçasıdır. Aynı zamanda satış kanallarının kritik bir birimi olarak kullanıcılardan dönüşüm aldıkları alandır.

Çoğu pazarlamacının bildiği gibi Google diğer arama motorlarına nazaran pastadan en büyük payı alır. Bunu derken diğer arama motorlarının hiçbir işe yaramadığını söylemek istemiyorum, tabii ki de yarıyor ancak Google %75’lik bir pay ile bu konuda kuşkusuz lider. %25’lik kısımda kalan arama motorları da tabii ki iyi markalar.

İnternete çıkarken(Evet arkadaşlar internete girilmez, internete çıkılır) hepimizin ilk durağı Google değil mi zaten? Kaliteli SEO ve kaliteli markaları hep google ile çalışırken yakalarız.

 • SEO Çalışmaları

            Tecrübeli bir uzmanın yegane amacı uzun süreli başarı elde edecek şekilde, kullanıcı dostu ve temiz bir web sitesi yaparak, arama motorlarında hızlıca görünecek bir çalışma yapmaktır. Tabii burada başarılı olabilmek için hangi kriterler de iyi durumda olduğumuza bakmamız gerekir bunu unutmayalım ; Kalite backlink profili, pozitif kullanıcı davranışları, optimize edilmiş site içi elementler ve kaliteli içerik vb. Otorite kurmak için bu çalışmalarda başarılı olmak şart. O yüzden tam gaz çalışmaya devam edelim.

 • İyi Bir Seo İyi bir Kullanıcı Deneyimi Demektir

Herkes iyi bir organik trafik ve maksimum görünürlük elde etmek ister ancak pek azı orta düzeyde kullanıcı deneyiminin bu yükselişte büyük bir paya sahip olduğunu görür.

Müşteriler her zaman ne istediğini bilir. Eğer aradıklarını bulamazlarsa bu bizim için bir problem teşkil eder ve performans konusunda sorun yaşarız.

Kullanıcılara cevaplarını bulmak için az tıklamayla, hızlı ve kolay bir deneyim yaşatılmalı.

 • Yerel SEO Daha Fazla Etkileşim, Trafik Ve Dönüşüm Sağlar

Mobil kullanımının günümüzde artış göstermeye devam ettiğini göz önünde bulundurduğumuzda yerel aramalar da aynı büyümeyi gösteriyor. Hepimiz bir yere giderken bir lokanta veya alışveriş mağazası ararken bu tür araştırmaları yapmıyor muyuz? Bütün dükkanların alışveriş merkezinde olmadığı unutulmamalı, küçük çaplı işletmeler ben AVM mağazasıyla nasıl başa çıkacağım diye üzüleceğine hızlıca yerel seo çalışmasına başlamalı.

Bunun için Google bize zaten Google Benim işletmem diye harika bir araç sunuyor. Haydi biraz daha dikkat.

 • SEO Satın Alma Döngüsünü Etkiler

Müşteri gözüyle bakarak biraz empati yaptığımızda, bir satın alma için internet üzerinden arama yapıyor muyuz?  Hem de ne aramak, bugün bir ürün veya hizmet almadan  google üzerinden bir arama yaptığınızdan %100 eminim.

SEO tatiklerini kullanarak müşterilerinize ürün veya hizmetleriniz ile ilgili doğru mesajları web siteniz aracılığınızla iletirseniz burda oyun kurucu rolünü siz üstlenirsiniz. Bunu aklımızdan çıkarmayalım. İşletmenizin arama motorlarında görünür olmasını sağlamalısınız. Satışlarınızı arttırmanın dijital ortamda uzun vade de tek yolu SEO’dur.

 • SEO ile Sürekli Güncel Kalırsınız

Nasıl yani? Diğer markalarla rekabet edebilmeniz için sürekli olarak kendinizi yenilemeniz gerekir. Analytics, Tag Manager gibi araçlardan aldığınız veriler size hangi yolda olduğunuzu açıkça ve net verilerle gösterir. Herhangi bir zaman verileri yükseltmek sizin elinizde, iyileştirmeler yaparak dönüşümlerinizi arttırır ve bu sayede sürekli güncel kalırsınız.

Google tarafından baktığımızda, bir yılda yüzlerce algoritma değişimi yapar. Bu da aynı şekilde her konuda güncelleme gerektirdiği için tazeliği hiçbir zaman kaybetmezsiniz.

 • SEO’yu Anlamak Web Çevresini Anlamak Demektir

Web’in sürekli güncellen çevresini anlamak, işletmelere ve markalara en yukarıda kalabilmeleri için nasıl taktikler geliştirebileceklerini de öğretir.

 • SEO Fiyat Olarak Nispeten Uygundur

Yani, her en iyi şey de olduğu gibi tabii ki fiyat olarak bir karşılığı var bu SEO’nun.

Diğer yapacağınız tüm çalışmalara nazaran SEO çalışmaları daha uygun fiyatta olacaktır ancak size uzun vadede yaşatacağı dönüşüm mutlaka beklediğiniz seviyelerin üstünde olacaktır.

Seo çalışmalarına bir pazarlama ücreti değil, bir işletme yatırımı yaklaşımıyla bakılmalıdır. Lütfen arama motoru optimizasyonuna bu şekilde yaklaşın, kazanan siz olursunuz. Ne kadar değer verirseniz, size o kadar iyiliği dokunur.

 • Uzun Dönem Stratejisidir

SEO çalışmaları yapılırken sektör ve anahtar kelimelerdeki rekabetin durumuna göre düşük rekabetler için 3-6 ay, daha yüksek durumdaki rekabetler için 9-12 aylık bir dönemde bir başarı gelmesi beklenir. Bu başarı yakalandığı zaman ise uzun yıllar sürecek yeni bir yola girmiş olursunuz. Bu duruma geldikten sonra elbette trendleri ve değişimleri yakından izlemeye devam etmelisiniz.

SEO’ya ne kadar zaman ayırırsanız, web siteniz sizin için pazarlama anlamında sürekli olarak var olacaktır

SEO Ölçülebilirdir

Ücretli reklam alanında bulunan ROI gibi (Return On Investments-Yatırımların Geri Dönüşü) net rakamlar vermese de siz düzgün izleme yöntemleri ve analizler ile yaptığınız yatırımın ne kadar kazanç sağladığınızı rahatlıkla bulabilirsiniz. A-Z’ye bir tamamlama yapamasanız da, çalışmalara başladıktan sonra performans artışının ve büyümenin ne olduğunu çok net bir şekilde görebilirsiniz. İyi bir uzman iyileştirmeler ve çıtayı yükseltme konusuna konsantre olur. SEO konusunda bazı noktalara takılıp kalmayın.

Çoğu marka çalışmalar başlamadan nerede olduğunu, mevcut durumu ve ileride nerede olduğunu görmek isteyecektir. Veri hiçbir zaman yalan söylemez, bu yüzden SEO’nun başarısını göstermek için zaman ve veriden başka yol yoktur.

 • SEO Yeni Fırsatlar Getirebilir

Yüksek kalitede yapılan bir seo çalışması ile markalara her zaman bir araştırma ve markaya yarayacak bir kaldıraç bulunur. Markanın daha iyi anlaşılması, daha iyi fırsatlar sunmaya yarayacaktır. Aynı şey SEO için söylenebilir, ne kadar iyi anlamış olursanız size o kadar çok fırsat getirebilir.

 • 1. Sayfada Değilseniz , Tıklamalardan Uzaksınız Demektir

Tüm dünya biliyor; ilk sayfada firmanızı göremiyorsanız,  yüksek oranda tıklamalardan uzaksınız demektir.

Tüm gayreti ve çalışmaları bu yüzden ilk sayfaya çıkmak üzerine kurmalıyız. Evet bu belki çok uzun zaman alacak ancak istenilen noktaya vardığınızda faydalarını fazlasıyla göreceksiniz.

Arama motoru optimizayonu ciddi bir şekilde ele alınması gereken bir konu. Yukarıda yazdığım gibi standart bir pazarlama aracı olarak görmek yerine bi işletme yatırımı gözüyle bakılmalı.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere.

“SEO Çalışmasına Neden İhtiyacınız Var?” hakkında 1 yorum

 1. Sitemin google üzerindeki arama sonuçlarında iyi yerlere gelebilmesi açısından seo olmazsa olmaz bir husus. oldukça faydalı bir makale olmuş emeğinize sağlık teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir