WordPress SEO Ayarları

wordpress

WordPress kullanım kolaylığı bakımından şu an içerik geliştiriciler tarafından en çok tercih edillen CMS olarak kral koltuğunda oturuyor. WordPress SEO ayarları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Öncelikle wordpress nedir yakından tanıyalım.

WordPress Nedir?

WordPress GPL Lisansına sahip PHP dili ve MySQL veri tabanı kullanılarak yazılmış bir CMS’dir. Bu özelliği sayesinde blog veya makale yazımı olarak değil aklınıza gelebilecek bir çok içeriğin düzenlenip yayınlanabileceği bir platform olduğu anlaşılmaktadır.

Google tarafından çok hızlı bir şekilde indekslenmesiyle bilinir ki bu da bizim yapacağımız SEO üzerinde büyük etkisi var demektir. Google’ın kullanıcı deneyimi açısından büyük önem verdiği hız konusunda WordPress bize yardımcı oluyor. WordPress için Google Site Kit adında bir eklentisi bile mevcut.

WordPress’in başlangıç hikayesi 2001 yılına kadar uzanır. Bu sebepten dolayı aslında çok genç bir sistemdir. Kullanım kolaylığı, çok geniş kullanıcı kitlesi ve kullanım rahatlığına odaklanmış bir yayın yazılımı olup açık kaynak kodludur.

İlk çıkış dönemlerinde ne kadar bir blog alt yapısı olarak kullanılsa da bugün adı WooCommerce olan bir eklenti ile kullanıcılara e-ticaret yapma fırsatı vermektedir.
Türkiye’de bu sistemi kullanan milyonlarca ziyaretçiye sahip siteler bulunur. Bunlardan bir tanesi de en büyük haber yayın organlarından biridir.

wordpresspanel

WordPress Özellikleri Nelerdir?

İçerik yönetim sistemleri yazımda kısaca bahsettiğim üzere bir çok eklenti ve bileşen ile kullanılıp, geliştirilmekte ve farklı deneyimler sunmaktadır. Basit, hızlı ve kişiselleştirilmiş ayalarını yapma olanağınız sayesinde kendinize bambaşka bir platform yaratma şansı sunar.

WordPress’in sunduğu temalar haricinde her kullanıcı için kendi temasını geliştirme fırsatı verir. Bu kısımda tabii bir miktar kod bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. HTML5, CSS, Javascript gibi kodlama bilgisine ve hatta BootStrap gibi kütüphanelere aşinalığınız varsa çok harika temalar ortaya çıkarabilirsiniz.

  • Basit ve Kullanışlı: WordPress ile inşa edilmiş bir internet sitesine sahip olmak için geliştirici olmanız gerekmez. Yeni başlayan kullanıcılar için basit bir kullanım ve kuruluma sahiptir.
  • Esnek ve Geliştirilebilir: Tamamen açık kaynak kodlu olarak geliştirildiğinden bahsetmiştik. Esnek yapısı sayesinde projeleriniz çerçevesinde özel geliştirmeler yapabileceğiniz bir yazılımdır.
  • Ücretsiz Eklenti ve Temalar: Benzersiz bir geliştirici topluluğuna ev sahipliği yapan WordPress için sunulan yüzbinlerce eklenti ve tema vardır. Üstelik bunların birçoğu tamamen ücretsiz olarak kullanımı açılmıştır.

Başlangıç seviyesinde ki kullanıcılar için çok detaylı içeriğe sahip dökümantasyon fırsatı sunar. Büyük bir kullanıcı kitlesine sahip oluşu ve açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi olduğundan birden fazla platform da soru cevapların kolayca bulunmasına imkan tanır.

WordPress SEO Ayarları Hakkında

Güvenilir Hosting Firması

Eğer sitenizin arama sonuçlarında gerçekten bir başarı elde etmesini istiyor, emeklerinizin boşa gitmesini istemiyorsanız güvenilir bir hosting firması seçmelisiniz. Kaliteli ve yüksek performans sunan bir hosting hizmeti; site hızı, güvenlik ve Uptime süresi gibi konularda size en iyi deneyimi sunacaktır. Site hızı sıralamayı etkileyen temel faktörlerden birisidir.

Tema Seçimi

WordPress kullanıcıyı kurulumdan sonraki ilk aşamada bile yanlız bırakmaz. Sunduğu bir çok ücretsiz tema ile yola koyulurken en yakın arkadaşınız olur.
WordPress’in kendi orjinal temaları olduğu gibi dış kaynaklı firmalar tarafından da tema dizaynı yapılmaktadır. Bunlar genel de ücretli olmakla beraber şanslıysanız arada sırada promosyona düşen premium temaları ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

Dış kaynak tema için theme forest örnek gösterilebilir. Profesyonel wordpress temaları, haber sitesi temaları, magazin temaları için göz atabilirsiniz.
Her tema HTML, PHP , CSS ve wordpress standartları kullanılarak yapılamak zorundadır.
Temalar direkt olarak yönetici panelinde bulunan “Görünüm” sekmesinden yükleme aracı kullanılarak yüklenir. Bunun haricinde FTP ( File Transfer Protocol ) kullanarak da aynı şekilde tema yüklemesi yapabilirsiniz. Ayrıca wordpress ve tema konusuna göz atmak isteyebilirsiniz.

Ücretli veya Ücretsiz SEO Eklentileri

Sitenizi optimize etme aşamasında en büyük yardımcınız olan SEO eklentileri, basit ve gelişmiş yapılandırmaları yapmanızı kolaylaştıracak.

  • All in One SEO Pack
  • Yoast SEO
  • Rank Math

Basit ayarlamalar ile etkili çözümler elde edebileceğiniz bu eklentiler; içerik ve sayfalarınızın başlık & meta ayarlarını kolaylıkla düzenlemenizi sağlayacak. Ayrıca :

WordPress’e yükleyebileceğiniz her bir eklenti sisteme farklı özellik ve işlevsellik katar.
Bu bir güvenlik aracı olabileceği gibi bir SEO aracı ya da bir resim optimizasyon eklentisi olabilir.
WordPress kullanıcıya ortalama 40.000 civarında eklenti sunar. Ancak şunu belirtmek de fayda var, içerik yönetim sisteminde kısaca bahsettiğim üzere bu eklentilerin çoğu farklı geliştiriciler tarafından yaratılmıştır bu yüzden güvenlik başta olmak üzere bir çok konuda güncellemeleri sıkı takip etmeniz gerekir. En son 3 yıl önce güncelleme almış bir eklenti hiçbir işinize yaramayacağı gibi başınızı ağrıtmaktan başka hiçbir işe yaramaz. Öne çıkan wordpress eklenti türlerine göz atabilirsiniz.

WordPressSeo

Kalıcı Bağlantı Ayarları

WordPress SEO Ayarları arasında en önemli adımlardan birisi kalıcı bağlantıları ayarlamanız olacaktır. Google mümkün olduğunca sade ve anlaşılır bağlantılardan hoşlanır. WordPress varsayılan olarak en ideal seçeneği kullanmaktan kaçınır. Bunu ilk kurulum sonrasında manuel olarak düzenlemeniz gerekir. WordPress yönetim panelinizde Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar sayfasını ziyaret ederek buradan “Yazı İsmi” seçeneğini işaretleyerek ayarları kaydetmelisiniz.

İmaj Dosyalarını Optimize Edin

Yayınlamış olduğunuz sayfa ve içeriklerde mümkün olduğunca bol görsele yer vermelisiniz. Fakat paylaşacağınız bu görsellerin dosya isimleri, boyutu ve alt etiketlerini düzenlemeyi unutmamalısınız. Yapmış olduğunuz tüm WordPress SEO Ayarları boşa gitmemesi için buna da dikkat etmelisiniz. Bu konuyla alakalı wordpress site hızlandırma konusuna göz atabilirsiniz.

Sonuç

WordPress SEO dostudur. Yukarı da google ile aralarının çok iyi olduğunu ve google’ın Analytics , Search Console , Tag Manager gibi araçlarını kolay yoldan bağlamak için bir eklenti geliştirdiğini bile söylemiştim.

WordPress ile yönetilen bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız öncelikle domain ve hosting konularına değindiğim SEO Başlangıç Rehberine göz gezdirmenizi tavsiye ederim. Ayrıca wordpress seo hosting farklılıkları için normal hosting ve wordpress hosting arasındaki farklara bakabilirsiniz.

Bu sitede sizlere ayrıntılı olarak wordpress nasıl kurulur ayarları nasıl yapılır gibi bilgilere yer vermeyi düşünmüyorum keza bu bilgiler binlerce web sayfasında bulunuyor. Benim nacizane bu makaleleri yazma sebebim sizlere sunabileceğim wordpress seo hizmetinin ayrıntılarını size aktarabilmek. Konuyla alakalı aklınıza takılan birşey varsa lütfen bana iletişim sayfası ve sosyal medya hesaplarından ulaşın.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler. 🙂
Görüşmek üzere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir