İçeriğe geç

Yeni Web Siteniz İçin SEO Başlangıç Rehberi

Bir web sitesi kurulmadan önce üzerinde ciddi anlamda çalışma yapılması gereken birkaç temel unsur vardır. Bu başlıklara geçmeden önce yeni başlayanlar için seo rehberi dikkatlice okumanızı ve yol haritasını kafanızda bu çalışmalar doğrultusunda çizmenizi tavsiye ederim.

Web sitenizi yayın hayatı boyunca etkileyeccek olan bu çalışmaların temel amacı SEO performansını olumlu yönde etkileyerek, web sitenizin daha iyi bir sıralama almasını sağlamasıdır.

Şimdi sırayla gelelim başlıklara. Bunlardan birincisi domain yani Türkçe karlşılığı ile alan adıdır. Çok teknik detaya inmeden hızlıca anlatmak istiyorum ki ben SEO performansı açısından diğer önemli noktalara değinmek istiyorum. Ayrıca SEO çalışmasına neden ihtiyacınız var yazıma da göz atabilirsiniz.

SEO başlangıç rehberi

Domain (alan adı) nedir?

Domain kullanıcıların web sitenize girebilmek için kullandığı adrestir. Domainlerin .com .net .org ve bunun gibi bir çok uzantısı vardır. Domain yani alan adınızı kullanabilmek için bir web sunucusuna ihtiyaç duyulur. Bunlar da hosting yani sunucu barındırma firmalarıdır. 

Alan adının SEO’ya etkisi var Mı?

Web sitenizin domain adresi SEO çalışmalarını olumlu yönde etkileyebilir. Bu yüzden bir domain satın almadan önce eğer güçlü bir otoritesi olacak alan adı değilse ( çiçeksepeti.com gibi ) sektörünüze ve buna bağlı olarak kullanılacak anahtar kelimeler ile bağlantılı olmalıdır. İlla böyle mi olmak zorunda? Hayır tabii ki değil ancak sizin rakiplerinizle gireceğiniz yarışta bir adım önde olmanızı sağlar.

Nasıl sağlayabilir derseniz, domain artık bir sıralama faktörü değil ancak kullanıcılar için akılda kalıcı olması açısından bir önemi vardır.

SEO Performansı açısından bir domain nasıl olmalıdır?

1- Alacağınız domaini mutlaka önceden araştırın, domainin yaşı, daha önceden hangi amaçla kullanıldığı size avantaj veya dezavantaj sağlayabilir.

2- Domain geçmişini mutlaka araştırmalısınız, Google tarafından spam olarak görülen bir domaini kimse kullanmak istemez.

3- İstisnalar kaideyi bozmaz ancak bir marka yaratılmayacaksa genelde 11 karakteri geçmeyecek, kullanıcıların aklında kolayca kalabilecek domainler idealdir.

4- site:domainadı olarak google’da arattığınızda daha önceden indekslenmiş mi kontrol edebilirsiniz ki bu da size daha önce hangi amaçla kullanıldığını gösterir.

Bunların dışında nacizane tavsiyemdir yine istisnalar haricinde .com uzantılı bir domain tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır keza bir global bir uzantıdır. Bunlar TLD (Top Level Domain) olarak geçer.

Domain kısmını halletiğimize göre gelelim rehberimizde performansı etkileyecek ikinci unsur olan hosting yani sunucu barındırma hizmetlerine.

 

Seo için hosting firması seçimi

SEO için  hosting firmasını nasıl seçmeliyim?

Ülkemizde bir çok başarılı hosting firması bulunuyor. Çalışacağınız hosting firmasını seçmeden önce bilmeniz gereken önemli başlıklar:

1- Sunucuların hangi lokasyonda olduğunu öğrenmelisiniz. Alan adınızın barındığı sunucunun konumu site açılışlarında büyük öneme sahiptir.

2-Sunucuların uptime oranı, yani bu sunucularda sürekli kesinti oluyor mu? (Bazı hosting firmaları bakım zamanlarında sizleri konuyla ilgili bilgilendirebilirler ki bu işlemler genellikle gece yapılır)

3- Domain yani alan adınızın barınacağı sunucuda ki diğer web sitelerini kontrol edin. Aynı CLASS C IP ‘de bulunan siteleri inceleyin. Bunlar içinde garip isimleri olan ya da warez,hack +18 siteler var mı kontrol edin. Ayrıca buna benzer bir konu olan, SEO çalışmalarında büyük öneme sahip site-dışı SEO çalışmalarının başlıklarından olan backlink kısmında değineceğiz. 

4- Mümkünse web siteniz için paylaşılan paketler yerine (shared hosting) , managed paketleri tercih etmeli ve statik IP kullanmayı tercih etmelisiniz.

 

Bir sonraki konu da görüşmek üzere. Bu arada web sitesinde ki ilk yazım bu, kıymetli yorumlarınızı gerek siteden ya da sosyal medya hesaplarında görmekten memmuniyet duyarım 🙂

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir