SEO Başlangıç Rehberi

seo-baslangic

Bir web sitesi kurulmadan önce üzerinde ciddi anlamda çalışma yapılması gereken birkaç temel unsur vardır. Bu başlıklara geçmeden önce bu kısa rehberi dikkatlice okumanızı ve yol haritasını kafanızda bu çalışmalar doğrultusunda çizmenizi tavsiye ederim.

Web sitenizi yayın hayatı boyunca etkileyeccek olan bu çalışmalar doğru orantılı olarak SEO performansını da etkileyecektir.

Şimdi sırayla gelelim başlıklara. Bunlardan birincisi domain yani Türkçe karlşılığı ile alan adıdır. Çok teknik detaya inmeden hızlıca anlatmak istiyorum ki ben SEO performansı açısından diğer önemli noktalara değinmek istiyorum. Ayrıca SEO çalışmasına neden ihtiyacınız var yazıma da göz atabilirsiniz.

websitesi

Domain (alan adı) nedir?

Domain kullanıcıların web sitenize girebilmek için kullandığı adrestir. Domainlerin .com .net .org ve bunun gibi bir çok uzantısı vardır. Domain yani alan adınızı kullanabilmek için bir web sunucusuna ihtiyaç duyulur. Bunlar da hosting yani sunucu barındırma firmalarıdır. Domain adresiniz olmadan internet üzerinde yine bir web sitesi yapabilirsiniz ancak bu da ip ( internet protocol ) adresinizden ibaret olur. IP adresini sizin internet kimliğinizdir.

Gelelim domain yani alan adının SEO performansı açısından önemine.

Web sitenizin domain adresi SEO çalışmalarını direkt olarak etkiler. Bu yüzden bir domain satın almadan önce eğer güçlü bir otoritesi olacak alan adı değilse ( çiçeksepeti.com gibi ) sektörünüze ve buna bağlı olarak kullanılacak anahtar kelimeler ile bağlantılı olmalıdır. İlla böyle mi olmak zorunda? Hayır tabii ki değil ancak sizin rakiplerinizle gireceğiniz yarışta bir adım önde olmanızı sağlar.

SEO Performansı açısından bir domain nasıl olmalıdır?

1- Alacağınız domaini mutlaka önceden araştırın, domainin yaşı size avantaj veya dezavantaj sağlayabilir.

2- Domain geçmini mutlaka araştırmalısınız, Google tarafından spam olarak görülen bir domaini kimse kullanmak istemez.

3- İstisnalar kaideyi bozmaz ancak bir marka yaratılmayacaksa genelde 11 karakteri geçmeyecek domainler idealdir.

4- site:domainadı olarak google’da arattığınızda daha önceden indekslenmiş kontrol edebilirsiniz ki bu da size daha önce hangi amaçla kullanıldığını gösterir.

Bunların dışında nacizane tavsiyemdir yine istisnalar haricinde .com uzantılı bir domain tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır keza bir global bir uzantıdır. Bunlar TLD (Top Level Domain) olarak geçer.

Domain kısmını halletiğimize göre gelelim rehberimizde performansı etkileyecek ikinci unsur olan hosting yani sunucu barındırma hizmetlerine.

hosting

Hangi hosting firmasını seçmeliyim?

Ülkemizde bir çok başarılı hosting firması bulunuyor. Çalışacağınız firmayı seçmeden önce bilmeniz gereken hayati başlıklar:

1- Sunucuların hangi lokasyonda olduğunu öğrenmelisiniz. Alan adınızın barındığı sunucunun konumu site açılışlarında büyük öneme sahiptir.

2-Sunucuların uptime oranı yani bu sunucularda sürekli kesinti oluyor mu? (Bazı hosting firmaları bakım zamanlarında sizleri konuyla ilgili bilgilendirebilirler ki bu işlemler gece yapılır)

2-Sunucuların uptime oranı yani bu sunucularda sürekli kesinti oluyor mu? (Bazı hosting firmaları bakım zamanlarında sizleri konuyla ilgili bilgilendirebilirler ki bu işlemler gece yapılır)

3- Domain yani alan adınızın barınacağı sunucuda ki diğer web sitelerini kontrol edin. Aynı CLASS C IP ‘de bulunan siteleri inceleyin. Bunlar içinde garip isimleri olan ya da warez,hack +18 siteler var mı kontrol edin. Ayrıca bu konuyu SEO performansında büyük öneme sahip Site-dışı SEO çalışmalarının başlıklarından olan backlink kısmında değineceğiz. Ama kısaca söyleyeyim aynı CLASS C IP’de bulunan sitelerden backlink alınmamalı. Yan yana duran iki tesissat dükkanı birbirine fırat boru reklamı verse olur mu sizce? Sizin verdiğiniz cevabı Google’da veriyor o zaman anlaştık 🙂

4- Mümkünse sabit ip alınmalı. Google bunu her zaman dikkate alır.

Umarım bu kısa rehber size ufak da olsa bir fikir vermiştir. Size verebileceğim hizmetlerin en başında bu işlemler geliyor. Arama opzimizasyonu dediğimiz çalışmalar çok geniş bir yelpaze. Bu yüzden ana konu başlıklarını farklı yazılarda bulabilirsiniz.

Bir sonraki konu da görüşmek üzere. Bu arada web sitesinde ki ilk yazım bu, kıymetli yorumlarınızı gerek siteden ya da sosyal medya hesaplarında görmekten memmuniyet duyarım 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir