İçeriğe geç

WordPress ve Tema Seçimi

Tema Kullanımı

Kullanıcı deneyimini bir çok farklı sayfada üstüne basarak söylemiştim. Bununla ilgili ayrıca bir başlık açacağız. WordPress tema seçiminde dikkat etmemiz gereken, sitemizin hangi amaçla kullanılacağını göz önünde bulundurmak ve sitede tercih edilecek temayı da bu doğrultuda seçmektir.

Moda tasarımcısı olarak bir woocommerce temasını seçerseniz moda tasarım odaklı gelen temaların kendi eklenti ve yerleşim stilleri yerine tamamen e-ticarete dayalı bir görünüm elde edersiniz ki bu sitenizi ziyaret edecek kullanıcıların gözüne pek de hoş görünmeyecektir.

Tema için sitenizin kıyafeti yaklaşımını kullanırsam yanlış olmaz diye düşünüyorum. Yaptığınız işi yansıtacak iyi bir görüntü siteyi ziyaret eden kullanıcılar nezdinde iyi bir itibar uyandıracak ve intiba bırakacaktır. Kurumsal  bir ticaret anlaşması yapmaya giderken kot t-shirt mü yoksa gömlek-kravat mı tercih edersiniz?

dogru-tema

Tema seçiminde temanın kendi alt yapısıda ayrı bir konudur. Mobil uyumlu, SEO dostu bir tema seçtiğinizde arama motorlarından da tam puan alırsınız. WordPress’in ücretsiz tema kütüphanesinden yararlanabileceğiniz gibi themeforest ve elegantthemes gibi ücreti yapımcılardan da tema edinebilirsiniz.

İpucu : WordPress tema kütüphanesini incelerken özellik filtresini kullanarak farklı stil ve sektörel temalara erişebilirsiniz.

Hangi Temayı Tercih Etmeliyim? Ücretli mi Ücretsiz mi?

Bu soruya cevabı biraz açarak cevap vereyim. Eğer henüz başlangıç seviyelerinde bir internet sitesi sahibi ya da kullanıcısıysanız ücretsiz temalar elbette kullanım için uygundur. Ücretsiz olarak edineceğiniz temaların çoğunda bir pro sürüm de zaten bulunur. İleri de bu sürüme geçebilirsiniz ancak tema seçiminde dikkat etmeniz gereken önemli etkenler bulunuyor.

Seo ve Mobil Uyumlu Olmalı

Web sitenize çok kaliteli içerikler eklediğiniz, mobil uyumlu olduğunu ve SEO performansı açısından hiçbir problem yaşamadığınızı düşünerek, kullanıcı yoğunluğu arttıkça sitenize farklı özellikler ve tasarımlar  katmak isteyebilirsiniz.  Tam da bu noktada yapacağınız tercih sizi gelecekte almak istediğiniz aksiyonlar konusunda işinizi etkileyecektir. Yapmak istediğiniz işi siteyi kurmadan önce belli bir plan dahilinde götürmek istiyorsanız tema seçimini dikkatli yapmalısınız.

seo-uyumlu

Güncel Temalar Tercih Edilmeli

Sürekli güncellenen temaların takibini yapmalı ve kullanıcı yorumlarını dikkate almalısınız. En son 6 ay önce güncelleme almış bir temayı kullanmak güvenlik açıklarına sebep olacak ve size kullanıcı kaybettirecektir.

Ücretli temalar yukarıda bahsettiğim siteler tarafından güvenlik testlerine tabi tutularak satışa çıkarılır. Üyelik sistemi kullanmadığınız ve online e-ticaret yapmadığınız sürece güvenlik konusu sadece sizi etkiler ve sitenizi ziyaret edenlerin bilgileri depolanmayacağı için problem yaşamazsınız.

Themeforest üzerinden profesyonel en iyi seo uyumlu wordpress temaları seçebilirsiniz. Themeforest üzerinden wordpress emlak teması, firma rehberi teması, wordpress için kurumsal temalar satın alabildiğiniz gibi her ay sunulan ücretsiz wordpress temalarına da göz atabilirsiniz. Ayrıca aynı şekilde woocommerce için de e-ticaret temalarını bu adresten bulabilirsiniz.

Ücretsiz temaları kullanıyorsanız wordpress ve eklentiler yazısına bakarak kullanabileceğiniz güvenlik ve yedekleme araçları ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Burada değinmemiz gereken başka bir konuda warez denilen temalardan uzak durmanızdır. Telif hakkı bulunan bir ürünün daha düşük fiyatlara bahsettiğim siteler haricinde satılıyorsa bunu 2 kere düşünmenizde fayda var.

Ücretli temaların size sunduğu özellik ve tasarım seçenekleri dışında destek almak için ticket (destek talebi) açabilir ve tema kullanımında takıldığınız alanlarda destek alabilirsiniz.

dizayn

WordPress temalarınızı tek tıkla yüklemenize olanak sağlar. Eğer kodlama bilginiz varsa temanızı düzenleme imkanınız da bulunuyor bunu da bir not olarak düşelim.

Günün sonuna geldiğimizde SEO performansına pozitif etki edecek, mobil uyumlu ve güvenlik açıkları bulunmayan temalar tercih edilmelidir. Vereceğiniz ürün veya hizmetler ile doğru orantılı bir tema seçmekte kullanıcı deneyimi açısından artı puan almanızı sağlayacaktır. Lütfen tema seçimlerinde bunları göz önünde bulunduralım.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. WordPress ile ilgili destek almak için iletişim sayfasından form doldurabilir  veya sosyal medya hesaplarım ve mail yoluyla bana ulaşabilirsiniz.

Görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir