İçeriğe geç

DoFollow ve NoFollow Nedir? SEO için Anlamı Nedir?

Herkese Merhaba

Arama motoru optimizasyonunda kritik değere sahip olan dofollow ve nofollow yaklaşımını hep beraber inceleyelim.

DoFollow Nedir?

Site dışı seo çalışmalarını incelerken kısaca backink stratejilerinden bahsetmiştik. Backlink hakkında ayrıntılı bir makale daha yazmayı düşünüyorum lütfen bununla ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmına bırakın.

Gelelim bu bu iki zıt arkadaşın seo çalışmalarının hangi kısmında yer aldığına. Öncelikle tam olarak Türkçe kelime karşılığı ile “Takip et” ve “Takip etme” olarak ifade edilir. Web sitenizin site içi  link inşaasını yaparken sayfanızda kullanacağınız tüm linkler dofollow olarak kalıcı haldedir. Zaten bunun aksi durumu taktir edersiniz ki mantıksız olacaktır.
Kendi dükkanını kötüleyen bir esnaf gördünüz mü hiç?

DoFollow yaklaşımını sadece kendi sitenizde değil aynı zamanda dışarıya verdiğiniz bağlantılarda da kullanabilirsiniz ancak nasıl ki backlink çalışmaları yaparken domain otoritesi yüksek, kaliteli ve özgün içeriğe sahip kanallardan link almaya çalışıyorsak aynı şekilde dışarıya bağlantı verirken de aynı hassasiyeti göstermeliyiz. Aksi halde google sizin kullanıcıları yönlendirdiğiniz bağlantıyı zaten spam olarak etiketlediyse bu sizin seo performansınıza olumsuz yansıyacaktır.

Yani site içi linkleme de dofollow , içeriğine güvendiğimiz ve google tarafından kabul görülen siteler için de dofollow kullanabilirsiniz.

NoFollow Nedir?

NoFollow ise tam tersi bir yaklaşımdır. Kefil olmadığınız ama bilgilendirme amaçlı kullanmak zorunda olduğunuz siteler için nofollow kullanmalısınız. Bu sayede google’a : “ben bu bağlantıyı veriyorum ama kefil değilim haberin olsun” demiş olur ve kendinizi garanti altına almış olursunuz.

Kullanımı : <a href="http://www.siteadı.com/" rel="nofollow">Yönlendirilen Web Sitesi</a> 

WordPress tarafında yazıların yorum kısmına bırakılan bağlantılar otomatik bir şekilde nofollow olarak işaretlenir. Web sitenizin sabit olan, düzenli olarak güncellemediğiniz iletişim,gizlilik politikası gibi bağlantılarını nofollow olarak kullanabilirsiniz Bu sayede kullanıcıya güncel bilgi vermeyen bağlantıları dışarıda tutarak arama motoru bütçenizden bir miktar cebinizde bırakmış olursunuz.

Umarım aklınızda yer etmesini sağlayabilmişimdir.Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Kıymetli yorumlarınızı eksik etmeyin 🙂

Görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir