Ücretsiz SEO Analiz Araçları

ucretsiz-seo-analiz-araclari

Sitelerimizi yayına almadan önce site içi seo, teknik seo düzenlemelerini yaparak yayına aldık. Site dışı seo çalışmalarının ilk adımlarını attık (sosyal medya) ve belli bir süre geçtikten sonra backlink çalışmalarına başlayacağız değil mi? Tamamdır o zaman. Artık ücretsiz seo analiz araçlarını kullanarak site analiz raporları oluşturmaya başlayabiliriz demektir. Evet kendinize şuan ; google’da kaçıncı sıradayım, web sitem kaçıncı sırada, seo puanım kaç, site sıralamasına nereden bakabilirim gibi sorular soruyorsunuz. Bu makale ile aklınızda ki soru işaretlerini kaldırmaya çalışalım.

Ücretsiz SEO Analiz Araçları Nelerdir?

Herşeyden önce şunu belirtmek istiyorum, SEO çalışmalarına yeni başlayanlar için ücretsiz araçlar yeterlidir. İmkanınız var ise tabii ki bunların yanına ücretli araçları eklemelisiniz. Aynı şekilde ücretli araçları kullanabilir olmak ücretsizleri kullanmanız gerekmediğini ifade etmez. Site SEO analizleri yapılırken her platformu kullanmalı ve ortaya çıkan sonuçları birbiriyle karşılaştırarak süzmelisiniz. Şimdi kullanabileceğimiz ücretsiz seo analiz araçlarını inceleyelim.

1- Google Search Console

Bu ücretsiz google nimeti, web sitemizin sahipliğini doğruladığımız gibi bize en net rakamları veren bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Search console üzerinden:

Sayfanızın Performansı :

Toplam tıklama sayısı, toplam gösterim sayısı, ortalama tıklama oranı ve ortalama konumunuzu görebilirsiniz. (Site sıralaması, google’da kaçıncı sıradayım gibi sorunuzun cevabını kısmen çözdük) Alt kısımda bulunan “sorgular” kısmından hangi anahtar kelime terimleri karşısında sayfalarınız gösterilmiş görebilirsiniz. Hemen yanında ki sayfalar kısmında hangi sayfalarınızın gösterilip tıklama aldığınız aynı şekilde kontrol edebilirsiniz.

Sayfalar sekmesinde sayfanın kaç kere kullanıcılara gösterildiği ve bunun karşılığında kaç tıklama aldığını görebilirsiniz. Aynı şekilde sayfalar kısmında bir sayfaya tıkladığınız zaman hangi arama terimi karşılığında gösterildiğini de görebilirsiniz.

URL Denetimi :

URL denetimi ile istediğiniz sayfalarınızın adresini taratabilir ve bu sayede dizine eklenip eklenmediğini inceleyebilirsiniz. Google tarama botu genelde 3-7 gün aralığında web sitenizi ziyaret eder. Burada siz bir tavsiyem var, genelde ilk taramalarda çoğu sayfanız “keşfedilmiş ancak dizine eklenmemiş” olarak etiketlenebilir, bu konuda sayfalarınız için dizine ekleme talebi göndermeyin. Bir sonraki ziyaretten sonra eğer hala eklenmemişse o zaman dizine ekleme talebi yapmanızı tavsiye ederim. Tarama bütçenizi eritmeden, google’ı çok yormadan yola devame edelim, aramız bozulmasın 🙂

Kapsam:

Kapsama alınan sayfalarınızı bu sekmeden kontrol edebilirisiniz. Kullanırken az önce yukarıda yaptığım tavsiyeyi dikkate almanızı öneririm.

Site haritaları :

Site haritaları ( sitemap ) web sitemizin URL yapısı hakkında arama motoru botlarına yol gösterici kimliğe sahiptir. Çalışmayan veya bozuk olan bir sitemap olduğu sürece sayfalanırızı google’a anlatamazsınız.

URL Kaldırma:

Bu kısımdan sitenize zarar verdiğini düşündüğünüz dahili ve harici bağlantıları ile ilgili dizinden kaldırma talebinde bulunabilirsiniz. (Organik olarak hit almayan sayfalarınız gereksiz tarama bütçesinden yer, bunları ileride kaldırmayı düşünebilirsiniz.)

Temel olarak site analizi konusunda dikkate almanız gerekenler bunlar. Diğer kısımlar genellikle sitemizin sahip olduğu hatalar ile ilgili. Keza bu tip durumlarda search console bize uyarılarda bulunarak bu sorunları çözmemizi istiyor.

İyi de nerde kaldı site analizi nerde kaldı site sıralaması diyorsunuz değil mi? Hayallerinizi yıktığım için üzgünüm ancak SEARCH CONSOLE üzerinde herhangi bir hata ve uyarı bulunuyorsa seo için site analizi yapmanın pek bir anlamı bulunmuyor.Bu uyarı ve hatalar analizin tam kalbinde yer alıyor. Bu yüzden 2-3 paragraf ile açıklamak istedim.

Ücretsiz araçlar ile ilgili bilgi almaya devam edelim.

2-Google Analytics

Web sitemizin mülk olarak bize ait olduğunu search console ile google’a ispat ettikten sonra artık bir dizi farklı site analizi yapabiliriz. Google Analytics sayesinde sitenizin neredeyse her noktası ile alakalı bilgiler alabilirsiniz. Temel olarak kitle, edinim ve davranış analizleri olmak üzere eğer varsa koyduğunuz hedefler ve e-ticaret dönüşümlerini de takip edebilirsiniz.

 • Hangi sayfalarım daha çok ziyaret alıyor?
 • Hangi lokasyonlardan ziyaretçi çekiyorum?
 • Kullanıcılar günün hangi saatinde bu sayfalara giriş yapıyor?
 • Acaba düne göre bugünkü ziyaetçi sayım aynı mı?
 • Siteme giren kullanıcılardan kaç tanesi yeni kaç tanesi düzenli kullanıcı?
 • Siteme giren ziyaretçiler masaüstü bilgisayar mı yoksa mobil üzerinden mi girmişler?
 • Hangi sosyal medya platformundan daha çok trafik çekiyorum?

gibi bir çok soruya cevabınızı ücretsiz olarak bulabileceğiniz mükemmel bir analiz aracıdır.

Search Console ve Google Analytics’in kullanılmadığı bir performans denetimine seo analizi denilemez. Bu yüzden analytics hesabınızı bir an önce oluşturmanızı tavsiye ederim. (Tabii eğer yoksa)

Google’ın ücretsiz nimetlerinden faydalanmaya devam edelim. Dünyanın verisini elinde bulunduran bir sistemin bir de arama terimlerini gösteren platformu var, o da Google Trends.

3-Google Trends

Google Trends ile tüm dünya üzerinde kullanıcıların arama yaptığı konu ve arama terimlerini farklı olarak inceleyebilirsiniz.

 • İstediğiniz konu ve terimleri araştırabilirsiniz.
 • 2019 yılına ait verileri ayrıca inceleyebilirsiniz.
 • Arama terimlerini karşılaştırarak hangi terimin daha çok arandığına göz atabilirsiniz.
 • Arama yaparken ülke, zaman, kategori seçebileceğiniz gibi web, alışveriş, haberler veya youtube seçeneklerini tıklayarak aramanızı spesifik bir hale getirebilirsiniz.

Bu sayede seo analizi yaparken seçebileceğiniz veya seçtiğiniz anahtar kelimeler ile ilgili bir fikir sahibi olmuş olursunuz.

4-SEO Quake

SEO Quake ücretsiz bir seo analiz aracı olan chrome eklentisi. Seo Quake ile :

 • Sayfa yapısına ait bilgilere ulaşabilirsiniz (Title ve Meta etiketler, iç ve dış bağlantılar)
 • Diagnosis sekmesinden hızlıca site içi seo analizi yapabilirsiniz.
 • Keyword Density sekmesinden anahtar kelime yoğunluklarını görebilir, hangi anahtar kelimelerin title, description ve h etiketlerinde kullanıldığını görebilirsiniz.
 • Compare URL sekmesinden ekleyeceğiniz rakiplerinizin site adresleri ile kendi sayfanız arasındaki indeks, alexa rank ve semrush backlink sayısını görebilirsiniz.

5-UberSuggest

UberSuggest yarı ücretli bir anahtar kelime analiz aracı. İstediğiniz kelimeler üzerinde size bir araştırma şansı veriyor ancak fazlası için ücret ödemeniz gerekecek. Türkçe anahtar kelime arama desteği ile ücretsiz olan rakiplerinden bir adım öne çıkıyor.

Ayrıca sitelerinizi ücretsiz olarak bir kaç testten geçirebileceğiniz platformlar mevcut :

ucretsiz-seo-analiz-araclari

Sonuç

Yukarıda temel olarak 5 adet ücretsiz seo site analiz aracını anlatmaya çalıştım. Bu 5 temel analiz aracı ile google arama sonuçları ile ilgili sayfalarınızın konumunu, sitenize ne kadar ziyaretçi geldiğini ve site sıralamanızı öğrenebileceğinizi artık biliyorsunuz. Ücretli SEO araçları ile elbette çalışmalarınızı bir adım ileri taşıyabilirsiniz ancak öncelikle kendi web sitenizi rekabete hazırlamalısınız, bu analiz araçları yapacağınız çalışmalar için inanın yeterli.

Ücretli SEO araçlarına daha çok rakip analizi için ihtiyacınız olacak. Ahrefs ve Semrush başka olmak üzere seo monitor ve moz gibi araçlar çalışmalarınızı bir adım ileriye taşıyarak rakipleriniz hakkında bilgi sahibi olmanıza yarar.

O yüzden kendi çalışmalarınızı tamamlayıp en az 3 ay beklemeye geçerek search console ve analytics üzerinden verilerinizi takip edin. Performans değerleriniz optimum bir seviye de seyretmeye başladıysa (minimum 2-3 ay) ücretli araçlara geçerek rakip analizi yapmanızı tavsiye ederim.

Yolun başında bu ücretli araçları alarak rakibin her yaptığının aynısını aynı anahtar kelimeler ile yapmaya çalışmak sizi özgün ve kaliteli içerik yaratmaktan alıkoyacaktır.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir