Site Dışı SEO İşlemleri

sitedisiseo

Herkese Merhaba.

Site dışı seo çalışmaları yapılan seo performans çalışmalarının tamamını göze aldığımızda %60’ından fazla bir bölümünü oluşturur. Web sitenizin farklı platformlarda paylaşılarak google nezdinde kayda değer bir yapıya sahip olduğunuzu gösterir.

Site Dışı Seo Çalışması

Sosyal medya, dijital medya ve blog haber siteleri gibi yerlerden backlink alınabilirse kaliteli bir backlink çalışması yapılmış olur. Backlink çalışmalarını yaparken dikkat edilmesi gereken hususları sizlerle paylaşacağım. Temel olarak tüm çabayı domain otoritesi yüksek, spam skoru düşük web sitesi ve diğer platformlardan almaya çalışmalısınız. Arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için site dışı seo çalışmalarını dikkatle yapmalısınız.

Gerçekten kaliteli backlinklere sahip olmak istiyorsanız öncelikle web sitenizde kullanıcıları sitenize çekebilecek, bu kullanıcılarda tekrar ziyaret dürtüsü oluşturabilecek kadar kaliteli ve özgün içerikler paylaşmalı ve kendi kaliteli içeriğinizi yaratarak başlamalısınız.

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

basari

1- Herşeyden önce Google Web Yöneticisi Yönergelerini okuyarak işe başlayın.

  • Google’ın sayfalarınızı bulmasına yardımcı olmakla işe başlayın
  • Aynı şekilde bu sayfaları anlamasına yardımcı olun. Her yazımda elimden geldiğince paylaştığım üzere kullanıcılara FAYDA sağlayacak BİLGİ açısından zengin ÖZGÜN içerikler oluşturun. Bu sayede google’a sayfanızı anlama fırsatı vermiş olursunuz.
  • Son olarak kullanıcıların web sitenizi bulmasına yardımcı olun.
    Bu alt başlıklar bile kendi içinde uzunca ve çok net açıklamalar içeriyor. Lütfen yukarıda bulunan linke tıklayarak yönergeleri bir kere bile olsun okuyun.

2- Rakiplerinizi inceleyin.
SERP ( Search Engine Results Page ) yani arama motoru sonuçları sayfasında üst sıralarda çıkan rakiplerinizin backlink yapısını inceleyin. Mutlaka bir fikir verecektir.

3-Backlink ihtiyaçlarınızı sizin sektörünüzle alakalı başarı elde etmiş domain otoritesi yüksek ve spam skoru düşük sitelerden almaya çalışın. Ahrefs’in ücretsiz olarak sunduğunu backlink sorgulama sayfasını ziyaret edin. Backlink sorgulama işleminizi sürekli yapmanızı tavsiye ederim.

4-Google Search Console’un nimetlerinden yararlanın. Performansınızı yükseltecek tavsiyeleri dikkate alın.

5- Olabildiğince sosyal medya kısmından sinyal almaya çalışın. Bu bir like veya yorum olabilir. Google+, Facebook, Twitter, Instagram sıkı bir şekilde takip edilmelidir.

6-Google Analytics kullanarak sitenize nereden trafik geldiğini sürekli kontrol edin, spam tehlikesine karşı tetikte olun. Bunları engelleyin veya reddedin. ( Disavow ile ilgili bilgileri daha sonra vereceğim)

7- Sitenizde yayınlanan içerik, makale, ropörtaj gibi çalışmalarda mutlaka etiket kullanın ve bunları sosyal medya da paylaşın.

8- Firmanıza uzun vadede marka etkisi yaratacak anahtar kelimeler bularak ücretli reklam kanallarında bulunun. Başta Google Ads olmak üzere.

Evet temel olarak liste bu şekilde olabilir ancak çalışma yapılacak zamanın trendlerine bakılarak uzun zamanınızı alacaktır.

Peki Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

basarisiz

1- Çöplüğe dönmüş site ve forumlardan backlink almayın.
2- Domain otoritesi yüksek ama aynı zamanda spam skoru da yüksek olan sitelerden backlink almayın.
3-Backlink alacağınız siteleri mümkünse kendiniz iyice araştırın.

Son olarak önemli bir not; Alacağınız backlinkler yer aldığınız site tarafından mutlaka “DoFollow” olarak girilmelidir. DoFollow ve NoFollow çalışmalarını da inceleyebilirsiniz.

Umarım bu kısa site dışı seo çalışmaları ile ilgili rehber size bir fikir vermiştir.

Sizde site dışı seo performans artışı istiyorsanız lütfen benimle iletişime geçin.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Değerli yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir