SEO Analizi Rehberi

seo-analizi

Web sitelerinin bulunabilirliği ve devamlılığı için belirli aralıklarla seo analizi yapılmasında fayda vardır. SEO analizi geniş bir kavramdır, her bir başlık için farklı çalışmalar yapılır. Bu mini seo analizi rehberinde bir fikriniz olması açısından kısaca bahsetmeye çalışacağım.

SEO Analizi

Web Sitesinin Analizi

Web sitesi arama motoru optimizasyon çalışmaları herşeyden önce siz bir domain ve hosting almadan önce başlar. Seo başlangıç rehberinde bahsettiğim üzere hedef anahtar kelimelerinizi içeren bir domain ve kaliteli bir hosting seçimi çalışmalarınızın tamamına yayılacaktır. Bu aşamadan sonra web sitesinin tasarım ve yazılım konuları gelir. Kullanıcı deneyimine önem veren, mobil uyumlu kullanıcı dostu bir tasarıma sahip olmak sizi bir adım öne çıkarır. Yazılımsal kısmında ise kodlamanın iyi olması beklenir. Ne kadar az ve işlevi yüksek kod bulunursa site hızınıza da bu anlamda olumlu etki eder. Tarama botları sitenizin arayüzüne değil yapay zekayı kullanarak işlevselliğine bakar.

seo-analizi

Rakip Sitelerin Analiz Edilmesi

Rakipler, rakipler. Rakipler her zaman göz bebeğimiz olmalı. SEO analiz ve çalışmalarını yaparken rakiplerden çok şey öğrenebiliriz. Web sitesinin kullanım kolaylığı menüler, sayfa başlıkları, anahtar kelimeler gibi bir çok bilgiyi rakiplerden alabiliriz. Rakiplerden bilgi almak için illa ki başarılı bir çalışma yapmış olması gerekmiyor, kendi web siteleri veya pazarlama çalışmalarına iyi entegre olamamış çalışmaları siz belki de kendi sitenize uygun hale getirip başarılı olabilirsiniz.

Rakiplerin site içi çalışmalarını takip etmenin yanı sıra site dışı çalışmalarını analiz etmek de seo analizi kısmında önemli noktalardan biridir. Rakiplerinizin hangi kaynaklardan bağlantı aldığını, hangi sosyal medya platformunda daha aktif olduğu gibi konuların üzerine yoğunlaşıp siz de kendinize bir yol haritası çıkarabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi

Bu konuda her ne kadar ücretli seo analiz araçları olsa da aslında google ads keyword planner ve hatta google arama motoru sayfasının kendisi bile fikirler verebilecektir. Aynı şekilde yine bir ücretsiz google servisi olan google trends ile de mevcut trend olan konuları görebilir ve trend olan konulara dayalı, rekabet hacmi yüksek anahtar kelimeler bulabilirsiniz. Rekabet oranlarıa göz atmak için bir google ads hesabınızın bulunması gerekli.

google-arama-sonucu

Ücretli olarak ayrıntılı bilgiler alabileceğiniz ; semrush, ahrefs araçlar mevcut. Bunlar tamamıyla yukarı da yazılan analizleri yapabilirsiniz. Bunun dışında google ads keyword planner ve google trends üzerinden anahtar kelime fikirleri de alabilirsiniz.

Yaptığınız araştırmalar sonucunda karar kıldığınız anahtar kelimeler üzerine yoğunlaşıp web sitenizin seo çalışmalarına başlayabilirsiniz. Seçtiğiniz anahtar kelimeleri içerik ve meta etiketlerinde kullandıktan sonra sabırla beklemeye geçiyoruz 🙂

Bunlar haricinde tabii ki görseller ve alt etiketlerinizi unutmamalı, sürekli olarak web sitenizde yapacağınız değişimler sonrasında pagespeed insight kullanarak web sitenizin hızını test etmelisiniz.

Siteniz Mobil Uyumlu mu?

Sitenizin mobil uyumlu olması sahip olduğunuz içerikleri ve sayfa yapısını kullanıcıya sorunsuz şekilde aktarılmasını sağlar. Mutlaka sitenizi mobil uyumluluk testine tabi tutun.

Yani diyeceğim o ki, seo analizini sürekli yaparsınız. Bu yeni bir makale girişi, yeni bir menü oluşumu veya yepyeni bir yerleşim düzeni olabilir. Her yapılan çalışma başarı getirmez ancak bunlara başarısızlık değil, deneme-yanılma yöntemiyle başarıya giden yoldaki çalışmalar adını verirseniz motivasyonunuzu hiçbir zaman kaybetmezsiniz. Bu arada Seo çalışmasına neden ihtiyacınız var yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir