Woocommerce Kullanımı ve Özellikleri

woocommerce-logo

Woocommerce özellikleri nelerdir?

İnternetin gelişimi sonucu hayatımıza online mağaza kültürü girdi. İnsanların tercihi tabii ki değişiklik göstermekle beraber her türlü ürün ve hizmeti internet üzerinden satışa sunabilir hale geldik. E-ticaret geliştikçe dijital dönüşümü gerçekleştiremeyen şirketler ileri de ayakta duramaz hale gelmeye başlayabilir. Bu yüzden bugün bir ürün veya hizmet satıyorsanız bir e-ticaret sitesine sahip olmanız şart.

İnsanların alışveriş alışkanlıkları değiştiği için satış-pazarlama tarafında da şirketlerin çalışma yapması gerekiyor. Eskiden müşterileri mağaza veya dükkanınızda oturup taleplerini yerine getirirdiniz. Artık dönem değişti ve insanlara hızlıca ulaşabilen firmalar bu konuda bir adım öne geçiyor. İnsanlara hızlıca ulaşabilmenin en iyi yolu da doğal olarak internet.

Şimdi gelin ürün ve hizmetlerinizi satış ve pazarlama aşamasında WooCommerce bir e-ticaret alt yapısı olarak sizlere nasıl yardımcı oluyor görelim.

WooCommerce ve Kullanımı

Herşeyden önce satacağınız hizmet veya ürünle ilgili bir tema seçilmesi gerekir. Ardından site dizaynı, site yapısı, menüler, gönderim ve ödeme yöntemleri ile ilgili kararlar vermeniz gerekiyor. Bu planlamayı yaptıktan sonra doğru temayı seçerek işe koyulabilirsiniz.

WooCommerce kendi alt yapısında kredi kartı, havale/eft işlemleri, nakit ödeme gibi optimizasyonlarla geliyor.  Kendi yönetim paneli sayesinde ürünler ile ilgili bilgileri kendiniz kolaylıkla girebiliyorsunuz. Çapraz ve varyasyonlu satış gibi çok önemli kriterlere de sahip. Kargo yapılandırması sayesinde ürünlerin takibini de yapabiliyorsunuz. Kargo yapılandırmalarında ücretli olarak sunulan eklentiler tabii ki mevcut. Bunları kendi operasyon bütçeniz içinde değerlendirmekte fayda var.

woocommerce-ozellikleri

Sadece kargo alanında değil kendi eklentileri içinde yüzlerce ücretsiz ve ücretli eklentiler bulunuyor. Bunların arasında pazarlama entegrasyonlar ve satış geliştirme noktaları başta olmak üzere satışlarınızı arttıracak değerli eklentler mevcut.

WooCommerce’i Analytics gibi araçlarla entegreli kullandığınız zaman satış ve pazarlama çabalarınız ile ilgili tüm raporlamalara ulaşma imkanınız bulunuyor. MailChimp ile uyumlu çalışarak e-posta  ile pazarlama yolu izleme imkanınız da mevcut. Birden farklı dilde ve para biriminde satışlarınızı gerçekleştirebilir ve ciddi çalışmalar sonunda belki de dünyaya açılabilirsiniz. Bunlar tamamen sizin çalışma azminize ve hayal ederek ulaşmak istediğiniz hedef noktaya bağlı.

Özgür ve açık kaynak kodlu bir alt yapı olduğu için woocommerce’i diğer alt yapılardan ayıran en temel özellik hiçbir zaman bir kullanım ücreti ödemeyecek oluşunuz. Evet ülkemizde çok kıymetli e-ticaret paketleri satan firmalar mevcut ancak unutmayın ki bu firmalar sizden yıllık bir ücret talep edeceklerdir.

Dizayn kısmıyla devam edelim; kendi içinde barındırdığı blok sistemiyle en çok satanlar, yeni ürünler, satıştaki ürünler,  kategorilere ayrılmış ürünler gibi başlıklarla e-ticaret sitenizi arzı ettiğiniz şekilde dizayn etmenize yarıyor. Şimdi woocommerce özelliklerini inceleyelim.

Başlıca Woocommerce Özellikleri

 1. WooCommerce geliştirilebilir bir tasarım yapısına sahiptir.  Temaların bir çoğu mobil uyumlu olarak gelir ancak ücretsiz tema bulma konusunda sıkıntı yaşanabilir.
 2. Google için woocommerce alt yapılı e-ticaret sitenizi de taramak daha kolaydır. Google’ın wordpress’i çok sevdiğini unutmayalım. Bu anlamda SEO çalışmaları konusunda size destek olur.
 3. E-ticaret alt yapısı kurulurken en sık karşılaşılan sorunların başında ödeme alt yapısı gelir. WooCommerce’in wordpress için sunduğu eklentiler bu sorunu ortadan kaldırır. İyzico ve paytr gibi firmaların sanal pos alt yapısını hızlı ve kolay bir şekilde kurabilirsiniz.
 4. Başlangıç için SIFIR maliyet
 5. Güvenlik tehlikelerine karşı sürekli güncelleme
 6. 7 milyonu aşan kullanıcı sayısı sayesinde gelen talep ve şikayetler doğrultusunda sürekli geliştirilir. Akşam keşke bu özellik de olsa dediğiniz bir düşünce ertesi gün sisteminizde hazır durumda olabilir. Hemde ÜCRETSİZ.
 7. Belki de en önemli   nokta ; Mobil uyum. Temaların sunduğu mobil uyumluluk sayesinde hiçbir potansiyel satışı kaçırmazsınız.

e-ticaret-odeme

Woocommerce Özellikleri : Operasyonel

Yukarıda saydıklarımız woocommerce kullanımı için temel bilgilerdi. Şimdi birde operasyonel olarak bize neler sağladığına bakalım.

 1. Tekrarlanabilir Satış
 2. İndirim Kuponları uygulayabilirsiniz
 3. Üyelik ve Sadakat özelliklerini kullanarak devamlı müşterilerinize minik sürprizler yapabilirsiniz.
 4. Stok yönetimi tamamen sizin elinizdedir
 5. Kargo ve vergi ayarları
 6. Ürünlerinizi veya hizmetlendirmenizi değerlendirme
 7. Ödeme yöntemi entegrasyonları
 8. Müşteri bilgilendirme
 9. Kampanyalar yapıp müşterilerinize promosyonlar uygulayabilirsiniz
 10. Sipariş sürecine hakimiyet
 11. PDF olarak fatura paylaşma
 12. Raporlama ve Analiz

Tüm bu woocommerc özelliklerine ek olarak belirttiğim gibi işinizi geliştirecek bir çok eklenti mevcut. Sattığınız ürün ve hizmete göre bunları değerlendirebilirsiniz.

Şimdiden herkese bol satışlar ve hayırlı işler diliyorum.

Siz de bir an önce e-ticaret sitenizi kurup potansiyel müşterilerinizi kaçırmak istemiyorsanız hemen şimdi benimle iletişime geçip detaylı bilgi alabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir