İçeriğe geç

Woocommerce Kullanımı ve Özellikleri

woocommerce-logo

İnternetin gelişimi sonucu hayatımıza online mağaza kültürü girdi. Aklınıza gelebilecek, hemen hemen her çeşit ürün ve hizmeti internet üzerinden satın alabiliyorsunuz.

Bu yazıda size wordpress alt yapısında çalışan woocommerce ücretsiz e-ticaret eklentisi hakkında bilgi vereceğim. Aynı zamanda bu yazıda neden woocommerce tercih edebileceğinizi madde halinde anlatmaya çalışacağım.

E-ticaret geliştikçe, dijital dönüşümü gerçekleştiremeyen şirketler muhtemelen ileri de ayakta duramaz hale gelmeye başlayacak.

Bu yüzden bugün bir ürün veya hizmet satıyorsanız sektörünüzde rekabet edebilmek adına bir e-ticaret sitesine sahip olmanız şart. Aşağıda woocommerce nedir, woocommerce nasıl kullanılır sorularının cevabını bulabileceksiniz, okumaya devam edin.

Eskiden müşterileri mağaza veya dükkanınızda oturup taleplerini yerine getirirdiniz. Artık dönem değişti ve müşterilere hızlıca ulaşabilen firmalar bu konuda bir adım öne geçiyor. Müşterilerinize hızlıca ulaşabilmenin en iyi yolu da doğal olarak internet.

Şimdi gelin ürün ve hizmetlerinizi satış ve pazarlama aşamasında WooCommerce bir e-ticaret alt yapısı olarak sizlere nasıl yardımcı olabilir, woocommerce nasıl kullanılır, en çok tercih edilen woocommerce temaları ve eklentileri nelerdir inceleyelim.

Woocommerce Nedir?

Woocommerce, online olarak ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satmanıza olanak sağlayan, wordpress alt yapısında kullanılan ücretsiz bir e-ticaret eklentisidir. Woocommerce eklentisi sayesinde randevu, rezervasyon ve abonelik işlemlerini de gerçekleştirebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse, oluşturacağınız ücretsiz formlar ile yeni bir portföy oluşturabilir, konaklama tesisinize ait woocommerce alt yapılı web sitenizden online rezervasyon alabilir, dijital ürünleriniz için abonelikler oluşturabilirsiniz.

WooCommerce Kullanımı Hakkında Kısa Bilgiler

Aşağıdaki maddelere geçmeden önce hızlıca bir kaç cümle ile woocommerce kullanım bilgisi aktarayım.

Herşeyden önce satacağınız hizmet veya ürünle ilgili bir tema seçilmesi gerekir. Ardından site dizaynı, site yapısı, menüler, gönderim ve ödeme yöntemleri ile ilgili kararlar vermeniz gerekiyor.

Bu planlamayı yaptıktan sonra doğru temayı seçerek işe koyulabilirsiniz. Bu konuda hakkında wordpress tema seçimi yazısına göz atmanızı tavsiye ederim.

WooCommerce kendi alt yapısında kredi kartı, havale/eft işlemleri, nakit ödeme gibi optimizasyonlarla geliyor. Kendi yönetim paneli sayesinde ürünler ile ilgili bilgileri kendiniz kolaylıkla girebiliyorsunuz. Çapraz ve varyasyonlu ürün satış gibi çok önemli kritere de sahip.

Kargo yapılandırması sayesinde ürünlerin takibini de yapabiliyorsunuz. Kargo yapılandırmalarında ücretli olarak sunulan eklentiler tabii ki mevcut. Bunları kendi operasyon bütçeniz içinde değerlendirmekte fayda var.

woocommerce-ozellikleri

Sadece kargo alanında değil kendi eklentileri içinde yüzlerce ücretsiz ve ücretli eklentiler bulunuyor. Bunların arasında pazarlama entegrasyonları ve satış geliştirme noktaları başta olmak üzere satışlarınızı arttıracak işinizi kolaylaştıracak eklentiler mevcut.

WooCommerce’i Analytics gibi araçlarla entegreli kullandığınız zaman satış ve pazarlama çabalarınız ile ilgili tüm raporlamalara ulaşma imkanınız bulunuyor.

MailChimp ile uyumlu çalışarak e-posta ile pazarlama yolu izleme imkanınız da mevcut. Birden farklı dilde ve para biriminde satışlarınızı gerçekleştirebilir ve ciddi çalışmalar sonunda belki de dünyaya açılabilirsiniz. Bunlar tamamen sizin çalışma azminize ve hayal ederek ulaşmak istediğiniz hedef noktaya bağlı.

Özgür ve açık kaynak kodlu bir alt yapı olduğu için woocommerce’i diğer alt yapılardan ayıran en temel özellik hiçbir zaman bir kullanım ücreti ödemeyecek oluşunuz. Evet ülkemizde çok kıymetli e-ticaret paketleri satan firmalar mevcut ancak unutmayın ki bu firmalar sizden yıllık bir ücret talep edeceklerdir.

Dizayn kısmıyla devam edelim; kendi içinde barındırdığı blok sistemiyle en çok satanlar, yeni ürünler, satıştaki ürünler,  kategorilere ayrılmış ürünler gibi başlıklarla e-ticaret sitenizi arzu ettiğiniz şekilde dizayn etmenize yarıyor. Şimdi temel woocommerce özelliklerini inceleyerek detaylara bir göz atalım.

Önemli : Woocommerce eklentisini kullanabilmek için belli bir seviye wordpress kullanım bilgisine sahip olmanız gerekebilir. Kullanacağınız temaya bağlı olarak bir miktar kod bilgisine de sahip olmanız gerekebilir. Woocommerce tercihini yapmadan önce bunu da göz önünde bulundurun.

Neden Woocommerce Tercih Edebilirsiniz? En Temel Woocommerce Özellikleri Neler?

 1. WooCommerce geliştirilebilir bir tasarım yapısına sahiptir.  Temaların bir çoğu mobil uyumlu olarak gelir ancak ücretsiz tema bulma konusunda sıkıntı yaşanabilir.
 2. Google için woocommerce alt yapılı e-ticaret sitenizi de taramak daha kolaydır. Google’ın wordpress’i çok sevdiğini unutmayalım. Bu anlamda SEO optimizasyonu konusunda size destek olur. Google site kit eklentisi ile google ürünlerine kolay entegrasyon sağlayabilirsiniz.
 3. E-ticaret alt yapısı kurulurken en sık karşılaşılan sorunların başında ödeme alt yapısı gelir. WooCommerce’in wordpress için sunduğu eklentiler bu sorunu ortadan kaldırır. İyzico ve paytr gibi firmaların sanal pos alt yapısını hızlı ve kolay bir şekilde kurabilirsiniz.
 4. Başlangıç için SIFIR maliyet
 5. Güvenlik tehlikelerine karşı sürekli güncelleme
 6. 7 milyonu aşan kullanıcı sayısı sayesinde gelen talep ve şikayetler doğrultusunda sürekli geliştirilir. Akşam keşke bu özellik de olsa dediğiniz bir düşünce ertesi gün sisteminizde hazır durumda olabilir. Hem de tamamen ÜCRETSİZ.
 7. Belki de en önemli  nokta ; Mobil uyum. Temaların sunduğu mobil uyumluluk sayesinde hiçbir potansiyel satışı kaçırmazsınız.
 8. Ve.. Woocommerce SEO dostudur. WordPress alt yapısını kullandığından dolayı seo analizi konusunda size kolaylık sağlar. Eğer konuya aşina değilseniz, fikir edinebilmek adına temel olarak yapmanız gerekenler göz atmak için wordpress seo ayarları yazıma göz atmanızı tavsiye ederim.

Siz her ihtimale karşı woocommerce e-ticaret sitenizi yayına almadan önce mobil uyumluluk testine tabi tutmalısınız.

e-ticaret-odeme

Woocommerce Özellikleri : Satış ve Pazarlama Desteği Nasıl?

Yukarıda saydıklarımız woocommerce kullanımı için temel bilgilerdi. Şimdi birde satış ve pazarlama olarak bize neler sağladığına bakalım.

 1. Tekrarlanabilir Satış
 2. İndirim Kuponları uygulayabilirsiniz
 3. Üyelik ve Sadakat özelliklerini kullanarak devamlı müşterilerinize minik sürprizler yapabilirsiniz.
 4. Stok yönetimi tamamen sizin elinizdedir
 5. Kargo ve vergi ayarları
 6. Ürünlerinizi veya hizmetlendirmenizi değerlendirme
 7. Ödeme yöntemi entegrasyonları
 8. Müşteri bilgilendirme
 9. Kampanyalar yapıp müşterilerinize promosyonlar uygulayabilirsiniz
 10. Sipariş sürecine hakimiyet
 11. PDF olarak fatura paylaşma
 12. Raporlama ve Analiz

Tüm bu woocommerce özelliklerine ek olarak belirttiğim gibi işinizi geliştirecek bir çok eklenti mevcut. Sattığınız ürün ve hizmete göre bunları değerlendirebilirsiniz.

E-ticaret siteniz için takip etmeniz gereken en önemli konulardan biri sitenizin ve sayfalarınızın açılış hızıdır.

2021 yılında en çok tercih edilen woocommerce temaları nelerdir birlikte inceleyelim ister misiniz? Buyrun.

En Hızlı Woocommerce Temaları Hangileri?

Woocommerce için kullanabileceğiniz sayısız ücretli ve ücretsiz woocommerce teması mevcut. Kod oranı düşük ve site hızlandırma çalışmalarında size kolaylık sağlayacak temalara bakalım.

1- Sydney Teması

Sydney site hızı konusunda size üzmeyecek hafif temalardan biri. Woocommerce entegrasyonu ile başarılı bir şekilde çalışabilen Sydney teması e-ticaret mağazanızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda woocommerce uyumlu olması sebebiyle çoğu eklenti ile birlikte sorunsuz çalışır.

Kurulumla beraber 3 adet demo dizayn ile birlikte geliyor, bu konuda size birçok fikir de verebilir. Sydney en hızlı woocommerce temalar listesinde yerini alıyor.

Son dönemde en çok tercih edilen site yapıcı araçlardan biri olan elementor ile de kullanılabilir.

İpucu : Elementor kullanarak mağazanızı geliştirmek site ve sayfa açılış hızı konusunda size sorunlar yaşatabilir. Göze hitap eden bir mağaza yaratırken çok fazla javascript ve css koduna ihtiyaç duyulur. Bu anlamda dikkatli mağazanızı yaratırken elementor’ı kullanmalısınız.

2- Astra Teması

Astra 1 milyonu aşkın kullanıcı tarafından tercih edilen, birden fazla kullanım amacına sahip temalardan biri.

Ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunan astra temasını woocommerce ile kullanabilirsiniz. Premium versiyonu satın alırsanız her temada olduğu gibi farklı özellikleri de mevcut.

Wordpress - Woocommerce Astra Teması
WordPress – Woocommerce Astra Teması

Astra teması da birden fazla demo site içeriğine sahip. Bu konuda seçenekleriniz bir hayli fazla. Astra standart kurulum sonrası 0.5 saniye de site açılış hızına sahip. Sitesinde de belirtildiği üzere sadece 50 kb dosya boyutunda. Bu da temel olarak neden hızlı çalışan bir tema olduğunun göstergesi.

Astra Tema Açılış Hızı Değerleri
Astra Tema Açılış Hızı Değerleri

3- GeneratePress Teması

Woocommerce ile kolay entegre olabilen bir diğer ışık hızında çalışan wordpress teması da generatepress. Hem ücretli hem ücretsiz versiyonu bulunan generatepress hızlı çalışmasına bağlı yaptığı popülerlik ile çok fazla sayıda kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Web sitesinden bir alıntı yapalım, site açılış hızı konusunda bakın ne diyorlar;

Having trouble achieving those elusive page speed scores? At just 7.5kb page size, 2 HTTP requests, and zero dependencies, the free theme provides the perfect foundation to help your site hit 100%.

.

Sadece ve sadece 7.5 kb dosya boyutuna sahip yazması temel olarak ne kadar hızlı çalıştığı hakkında biize bilgi veriyor 🙂

GeneratePress temasını hız konusunda sorun yaşamadan woocommerce e-ticaret siteniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz. GeneratePress kuşkusuz en hızlı çalışan woocommerce temalarıdan biri olduğu için tercih edilebilir.

4- OceanWP Teması

700.000’in üzerinde sitede tercih edilen ve 5.000’den fazla 5 yıldızlı yoruma sahip hızlı çalışan woocommerde temalarından biri de OcecanWP diyebiliriz. Yukarıda saydığımız temalar ile hemen hemen aynı açılış hızına sahip olduğu için woocommerce için tercih edebileceğiniz hızlı temalar listenize not alabilirsiniz.

OceanWP Teması
OceanWP Teması

OceanWP’yi de aynı şekilde başta elementor olmak üzere bir çok tercih edilen site yapıcı araçlar ile kullanabilirsiniz.

OceanWP, woocommerce e-ticaret siteniz için birden fazla demo, esnek alışveriş sepeti simgesi, masaüstü ve mobil sürüme duyarlı sepet, hızlı ürün görünümü gibi özellikleri sayesinde giriş seviyesinde kullanmak isteyebileceğiniz temalardan biri.

Şimdiden herkese bol satışlar ve hayırlı işler diliyorum.

Siz de bir an önce e-ticaret sitenizi kurup potansiyel müşterilerinizi kaçırmak istemiyorsanız hemen şimdi benimle iletişime geçip detaylı bilgi alabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

FAQ

Hayır, Woocommerce'i ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Mağazanızı geliştirmek için bazı ücretli eklentileri kullanmanız gerekebilir.

Woocommerce ile kolayca entegre olabilen ücretli ve ücretsiz temalar bulunur. Ücretsiz temalar ile bir e-ticaret sitesi açabilirsiniz.

En Hızlı woocommerce temalarına örnek olarak generatepress, astra ve oceanwp'yi gösterebiliriz. Detaylar için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Elbette, sadece kredi kartı ile değil, size sunduğu birden fazla ödeme yöntemini müşterilerinize sunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir