İçerik Denetimi

icerik

Merhaba.
İçerik denetimi yaptığımız çalışmaların ne kadar sağlıklı olup olmadığını kontrol etmek için önemlidir. Dersimize ne kadar iyi çalışırsak çalışalım hepimiz hata yapabiliyoruz. Önemli olan bu hataları hızlıca bularak düzeltmek olmalı ki sevgili dostumuz google ile aramız açılmasın. Temel site içi optimizasyonlarının nasıl olduğunu burada anlatmıştım.

İçerik kontrollerini yapabileceğiniz araç ve başlıklardan bahsedeceğim. Bunların arasında ücretli ve ücretsiz olan araçlar olmakla beraber hepsi tek tek işinize mutlaka yarayacaktır.

Kırık veya Hatalı Bağlantılar

Sitenizde bulunan kırık linkler verdiğiniz emeklerin çöpe gitmesine sebep olabilir. Bu yüzden bu tip hataların önüne geçmek için sürekli kontrol sağlamalısınız. Bağlantı sağlığını kontrol etmek aynı zamanda itibarınızın zedelenmesini de önceleyecektir.

Kırık bağlantılarını bulmak için kullabileceğiniz bir araç : Broken Link Check

brokenlinks

Kopya İçerikler

Bu konuyla alakalı yazılması iki kelime : ASLA YAPMAYIN.
Google içeriklerinizi kontrol ederken bir kopya makale veya yazı tespit ederse mutlaka cezalandırmalar başlayacaktır. Bu yüzden arama motoru optimizasyonun da sabırlı olmak gerekir. Her yazacağınız makale veya yazı kendine özel olmalı. Özgün içeikler üretmek hem kullanıcı kısmında güven yaratacaktır hem de sitenize gelen kullanıcı kalitesini belirleyecektir.

İçerik Denetimi İçin Kullanabileceğiniz Araçlar

Bu konuda birden çok araç mevcut, unutmayalım ki verilerin en büyüğünü bize google verir.

1- Bu yüzden Google Search Console ve Google Analytics içerik kontrolleri alanında benim için her zaman tartışmasız bir numara. Buradan Google Search Console ile ilgili makaleye buradan ve Analytics ile ilgili bilgilere de buradan ulaşabilirsiniz.

2- Screaming Frog : Screaming frog sadece web sitenizin kırık bağlantılarını kontrol etmekle kalmaz site içi optimizasyonlar için size A’dan Z’ye raporlama yapar. Gerçekten SEO çalışmaları yapanlar için en başarılı araçlardan biridir.

3- SemRush : Semrush size hatalar ile bilgi aktarmakla kalmaz size tavsiyelerde bulunarak sitenizde geliştirme yapmanızı sağlar. Rakipleriniz ile alakalı birbirinden kıymetli bilgiler verir. Rakiplerinizin nereden backlink aldığına dair bilgier bile verir. Backlink çalışmaları nasıl olmalı bununla ilgili yazıma da buradan ulaşabilirsiniz. Hmm, bakalım rakip Google Ads reklamlarında hangi anahtar kelimeleri kullanıyor. Yok artık? 🙂

Erişilebilirlik

Burada kastımız google’a bir kaç mesaj verebilmek aslında. Robots.txt dosyası web sitemizin arama motorlarına sayfalarımızın nasıl taranacağına dair açıklamaların yapıldığı bir text dosyasıdır. Robots.txt sayesinde arama motorlarına hangi sayfaların indekslenip hangilerinin dizine eklenmemesi konusunda mesaj verebiliriz.

Disallow ile arama motorlarına tarama için net bir mesaj verilir. Bunun haricinda crawl-delay gibi bir talimat ile arama motorlarının tarama yapmadan önce hangi sayfalarda ne kadar süre ile beklemesi gerektiğini aktarabilirsiniz.

Arama motorlarının farklı tarama botları vardır. Google’ı bir kenara bırakacak olursak aslında bir kullanıcının Yahoo ve MSN gibi farklı motorlardan arama yaptığını düşünelim. Bunların her biri robots.txt dosyası içinde user-agent olarak geçer. Her bir user-agent için farklı yönlendirmeler girebilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse :

User-agent: *
Disallow: /

Şeklinde bir düzenleme tüm arama motorlarına tüm içerikleri kapatmak için kullanılır. Disallow’un karşılığı olan / işaretini kaldırmanız tam tersi anlamda ifade edecektir.

Bir tarama botuna spesifik bir dosyayı taramaması için engel de koyabilirsiniz.

User-agent: Googlebot
Disallow: /ornek-klasoradi/ 

Bunun devamına bir sayfa adi girerseniz bu sefer sayfayı taramasını engellemiş olursunuz. User-agent’ın karşılığına gelen * işareti tüm tarayıcılar anlamına gelir.

Robots.txt Dosyasının Çalışma Mantığı

Arama motoları temel olarak iki görevi bulunur. Bunlar:

1- Yeni içerikleri keşfetmek için sürekli olarak web üzerinde tarama yaparlar.
2- Bu taramalardan sonra içerikleri arama yapan kullanıcıların karşısına çıkarmak için arama dizinine eklerler.

Erişilebilirlik kısmında robots.txt dosyası çok önemli. O yüzden dikkatlice düzenlemek fayda sağlayacaktır.

Son olarak kopya içeriğin önemine tekrar vurgu yapmak istiyorum çünkü hayati öneme sahip. Lütfen içeriklerinizi özgün olarak üretin. Eğer hala emin değilseniz Plagiarism Checker adresinden arama başına max. 1000 kelime girerek içeriğinizi kontrol edin.

Evet erişilebilir olmak çok önemli. Zaten bizim bütün amacımız kullanıcılara erişmek zaten değil mi?
Web sitenizin performansını arttıracak çalışmalar ile ilgili bana hemen iletişim veya sosyal hesaplarımdan ulaşabilirsiniz.
Zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Değerleri yorumlarınızı eksik etmeyin lütfen 🙂

Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir