Google Analytics Nedir? Hangi Amaçla Kullanılır?

googleanalytics

Web sitenizin performansını değerlendirmek ve analiz etmek üzere ücretsiz bir araç olsa ne kadar güzel olurdu değil mi?

Karşınızda Google Analytics. Performans ve analiz denilince SEO çalışmalarının karşılığını görebildiğimiz tamamen ücretsiz bir araç. WordPress üzerinden google analytics ekleme işlemini çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. All in one SEO ve Yoast SEO gibi WordPress seo eklentileri ile kolayca sitenizi google’a bağlayabilir ya da en kolay yoldan google site kit wordpress eklentisini kullanabilirsiniz.

Kendi içinde bulundurduğu  araçlar sayesinde sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ile alakalı bilgiler sunar. Sitenize eklediğiniz bir site izleme kodu sayesinde verileri toplar ve bir çok farklı metrik üzerinden size detaylı raporlama yapar.  Analytics konusunu biraz ayrıntılı inceleyelim ve SEO konusunda bize neler kattığını anlayalım.

Analytics

Özelleştirme

Özelleştirme tarafında kendi istediğiniz analizlere öncelik vererek farklı tablolar kaydedebiliyorsunuz. Cihaz ve SEO performansı gibi başlıklarla raporların içine istediğiniz metrikleri girip takibini yapabilirsiniz.

Aynı zamanda özel uyarılar ekleyip mevcut hata ve trafik dalgalanmara karşı aksiyon alabilirsiniz.

Gerçek Zamanlı

Gerçek zamanlı kısmından temel olarak anlık ziyaretçi takibi yapılır. Anlık ziyaretçi sayılarınızı görebildiğiniz gibi bu ziyaretçilerin web sitenize nasıl ulaştığını da görürsünüz.  En çok yapılan yönlendirmeler, en fazla trafik getiren sosyal kanallar, en çok kullanılan anahtar kelimeler gibi başlıklarla görebilirsiniz. Aynı sayfada kullanıcıların mobil ve masaüstü kullanım yüzdelerini de görebilirsiniz.

analyticsgenelbakis

Bunun dışında konumlar ve trafik kaynaklarını, kullanıcıların hangi sayfada aktif olduğunu görebilirsiniz.

E-ticaret siteniz varsa dönüşümler ile ilgili bilgilere de bu kısımdan ulaşmanız mümkün.

Kitle

Adından da anlaşılağı üzere sitenizi ziyaret eden kullanıcı kitlesiniin ayrıntılarına ulaştığımız bölüm.

Web sitenize giren kullanıcıların yaşı nedir?  Hangi cihazlardan daha çok giriş yapılıyor? Siteme girenlerin ilgi alanları acaba neler?  Gibi bir çok sorusunun cevabını bu kısımdan buluyoruz.

Kaç adet yeni kullanıcı ve geri gelen kullanıcı olduğunu kitle kısmından öğreniyoruz. Sitemize giren kullanıcıların hangi tarayıcı ve işletim sistemini kullandığını görüyoruz.  Bunun gibi birçok veriyi kitle başlığından bulabiliyoruz.

googleanalyticsziyaretci

SEO çalışmaları için Google Analytics’in bize sunduğu raporlar çok değerli. Bu raporlar sayesinde eksik kalınan yerleri veya daha önce hiç dikkat etmediğimiz verileri görebilir ve bunları fırsata çevirebiliriz.

Edinme

Ziyaretçilerin web sitemize yolunun nasıl düştüğüne dair raporlamalara edinme kısmından bakıyoruz.

Buraya Google Ads ve Search Console bağlantısı yaptığımızda açıkçası tadından yenmiyor 🙂

Hangi sosyal ağdan ne kadar ziyaretçi aldığınızı, organik arama sonuçlarından ne kadar trafik çektiğinizi görebiliyoruz.

Verdiğiniz ücretli reklamlardan ne kadar müşteri çekebildiğinizi aynı şekilde burada yer alan raporlardan okuyabiliyoruz. Bu sayede ne kadar faydalı bir reklam kampanyası oluşturup oluşturmadığınızı da görebiliyorsunuz.

Hangi web siteleri size yönlendirme yapmış ki bu konu çok önemli, istenmeyen backlinkleri takip edebiliyor ve bunları disavow tool ile reddediyoruz. Site dışı Seo çalışmaları yaparken sürekli takip ettiğimiz çok ama çok önemli bir konudur.

Davranış

Hangi sayfaların daha çok trafik aldığını, kullanıcıların hangi sayfada daha çok vakit geçirdiğini, hemen çıkma oranlarını görebildiğimiz bölüm. Davranış bölümünden ayrıntılı içerik incelemesi sayesinde sayfa bazında raporlara ulaşıp yaptığımız çalışmaların doğruluğunu bu kısımdan kontrol ediyoruz.

SEO için sayfa hızının öneminden bahsetmiştik. Buradan sayfaların açılış hızlarını, hangi tarayıcının sayfalarımızı en hızlı açabildiğini görürüz. Bu sayede geç açılan sayfaları tespit edip anında müdahale edebiliriz.

Analytics aynı zamanda bizlere bu kısımdan sayfa hızlarını yükseltebilmemiz adına öneriler de sunar. Bunların da takibi davranış bölümünden yapılır.

Site içinde arama yapan ve yapmayan kullanıcıları arayarak bize farklı fikirler verebilir. Bir kullanıcı arama yapmışsa belki de aradığı şeyi bulamamıştır ne dersiniz? Belki de menülerinizi ve internal link planlamanıza bakmakta fayda vardır?

Farklı etkinlik oluşturup bunları ayrıca takip edebilirsiniz.  Kullanıcıların dikkatini çeken özel bir promosyon sayfası yapmış ve yönlendirici bir buton koymuş olabilirsiniz. Bu butona kaç kişi tıklamış acaba? Buton Başarılı olmuş mu?

Sen mükemmel bir detaysın Analytics.

Dönüşümler

Dönüşümler sekmesinden e-ticaret çalışmalarınıza dair ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Başlıca hedefler koyarak bunların dönüşüm oranını buradan görebilirsiniz. Aynı şekilde vazgeçme oranlarını ve  istediğiniz hedefin tamamlama sayısına da buradan ulaşabilirsiniz.

alisverisaliskanligi

Web  sitenizde kaç adet satış yapıldığı, hangi ürünün en çok satıldığını, kupon kodları ve varsa promosyonlarınız ile ilgili bilgi de alabilirsiniz.

Yeni gelen kullanıcıların mı yoksa geri gelen kullanıcıların mı daha çok alışveriş yaptığını buradan görebilirsiniz ki bu çok kıymetli bir veridir.

Ürünlerin ayrı ayrı performanslarını görebileceğiniz gibi sepet performanslarını da aynı şekilde görebilmeniz mümkün. Bir seferde en çok alışveriş ne zaman ve ne kadarlık gerçekleşmiş merak edersiniz diye düşünüyorum.

Kullanıcı ve web sitesi analizi olduğun Google Analytics hepimizin eli ayağı durumunda.  Google sadece bu aracı ile değil bize Search Console ve Tag Manager gibi araçlarıyla da inanılmaz destek sağlıyor. Bunlar içinde ayrı başlıklarda bir yazı paylaşacağım.

Sizde dönüşümleriniz ile  alakalı sıkı bir takip istiyorsanız lütfen bana iletişim sayfasında veya sosyal medya hesaplarından ücretsiz olarak ulaşın, memnuniyetle yardımcı olacağım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Değerli yorumlarınızı eksik etmeyin.

Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir