SEO ve Site Hızı Önemi

Seo-ve-site-hizi

Arama motoru optimizasyonu yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri sitenizin açılışır hızıdır. Web sitenizin açılış hızı kullanıcıların etkileşimini arttırma da büyük rol oynar. Site hızının SEO’ya olan etkisini inceleyelim.

Mantıken ilerleyelim, hızlı açılış skoruna sahip bir websitesine giriş yaptığımızı varsayarsak ve içeriklerin bulunduğu sayfaları ne kadar hızlı bir şekilde görebiliyorsak o sitede daha fazla vakit geçirmiş oluruz. Zaten SEO yaparken amacımız bu değil mi?

Seo ve Site Hızı İlişkisi

Google PageSpeed Insight ile web sitenizin hem mobil hem masaüstü olarak ne kadar hızlı açıldığını 100% üzerinden puanlama ile görebilirsiniz. Google’ın bu aracı sayesinde sadece hızınızı görmek dışında yavaşlamaya sebep olan etkenleri bir bir görebilirsiniz.

PageSpeedSonuc

Bu etkenler hızı etkileyen maddeler halinde listelenir. Hatalar arttıkça site hızınızda doğru orantılı düşme görülür. Aynı şekilde performansınızı iyileştirmeye yönelik uyarılar da bulunur. Bunlar hayati değer taşımamakla birlikte yine düzeltildiği taktirde hızınızda mutlaka artış görülecektir.

Site hızınızın kazancınıza ne kadar etki edeceğini hiç düşündünüz mü? Aşağıdaki örnek de google yapay zekayı kullanarak bir hesap yapıyor. Diyelim ki web siteniz 4 saniyelik bir dilimde açılıyor. Bunu 2 saniyeye kadar düşürebildiğiniz taktirde aylık 1000 ziyaret, %20 dönüşüm elde edebilen ve sipariş ortalaması 20 Dolar olan bir web istesine hızlanmanın getireceği dönüşümü gösteriyor.

hiz-sayesinde-donusum

Site hızı problemleriniz için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

“SEO ve Site Hızı Önemi” hakkında 2 yorum

  1. Site ne kadar hızlıysa google botları sitede o kadar hızlı gezinir diye bir şeyler söyleniyor. Site hızının önemi hakkında aydınlattığınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir