İçeriğe geç

Site Açılış Hızının SEO Açısından Önemi

Arama motoru optimizasyonu yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden biri sitenizin açılışır hızıdır. Web sitenizin açılış hızı kullanıcıların etkileşimini arttırma da büyük rol oynar. Bu yazıda site veya sayfalarınızın SEO ile nasıl bir ilişkisi olduğu hakkında bilgi edineceksiniz.

Konu içeriği temel mantığı : Mantıken ilerleyelim, hızlı açılış skoruna sahip bir websitesine giriş yaptığımızı varsayarsak ve içeriklerin bulunduğu sayfaları ne kadar hızlı bir şekilde görebiliyorsak o sitede daha fazla vakit geçirmiş oluruz. Kullanıcıların web sitenize kolaylıkla ulaşması ve sayfalar arasındaki geçişin hızlı ve sorunsuz bir şekilde olması kullanıcı deneyimi açısından pozitif etki yapar.

Bu sayede web sitenizin erişebilirlik sorunu varsa ortadan kalkar ve kullanıcı deneyimi açısından, web siteniz yeni ziyaretçi ve okurlar kazanmış olur.

Seo ve Site Hızı İlişkisini Anlayalım

Google PageSpeed Insight ile web sitenizin hem mobil hem masaüstü olarak ne kadar hızlı açıldığını 100% üzerinden puanlama ile görebilirsiniz. Google’ın bu aracı sayesinde sadece hızınızı görmek dışında yavaşlamaya sebep olan etkenleri bir bir görebilirsiniz.

google page speed sonuçları
Core Web Vitals verileri, sitenizi hızlandırabilmek için size uyarılar verir.

Bu etkenler hızı etkileyen maddeler halinde listelenir. Hatalar arttıkça site hızınızda doğru orantılı düşme görülür. Aynı şekilde performansınızı iyileştirmeye yönelik uyarılar da bulunur. Bunlar web siteniz için kritik değere sahip uyarılardır.

Ayrıca bakınız : Core Web Vitals Raporu

Web site hızınızın kazancınıza ne kadar etki edeceğini hiç düşündünüz mü?

Bir e-ticaret sitesi sahibi olduğunuzu düşünürsek, aşağıdaki örnek de google yapay zekayı kullanarak bir hesap yapıyor. Diyelim ki web siteniz 4 saniyelik bir dilimde açılıyor. Bunu 2 saniyeye kadar düşürebildiğiniz taktirde aylık 1000 ziyaret, %20 dönüşüm elde edebilen ve sipariş ortalaması 20 Dolar olan bir web istesine hızlanmanın getireceği dönüşümü gösteriyor.

site açılış hızı ile doğru orantılı kazançlar
Site açılış hızı ile doğru orantılı kazançlar

Ayrıca bakınız : 8 Adımda WordPress Site Hızlandırma İşlemleri

Web sitenizin açılış hızı aynı zamanda tarama bütçeniz için de kritik öneme sahiptir. Teknik anlamda sağlıklı çalışan bir web sitesi, google tarafından ortalama olarak 4-7 gün aralığında taranır. Sitenizin çok yavaş açılış hızlarına sahip olduğunu düşünürsek, tarama botları 5 sayfa veya içerik yerine 1 sayfanızı tarayarak siteden ayrılacaktır.

Bu anlamda site içi seo ayarları doğru yapılandırılmış, web sitesi açılış hızları ortalamanın üzerinde olan rakip web sitesinin sayfaları sizden daha hızlı taranmış olur ve siz rakiplerinizden geri kalırsınız.

Site Hızının Düşük Olması Neleri Etkileyebilir?

1- Tabii ki SEO

SEO söz konusu olduğunda, sayfanız ve site hızınız arama motorlarının sayfanızı nasıl değerlendireceğinin önemli bir parçası haline geldi. 

Google’ın, sayfa deneyimi için zamanlama konusunda çıkarılan algoritma ile düşük site hızına sahip sitelerin maalesef site sıralamasını yükseltmesi pek mümkün görünmüyor.

Bunun en temel nedeni, google’da arama yapan bir kullanıcıya, google’ın alakalı ve kolay erişilebilir siteleri göstererek kullanıcıyı memnun etmek istemesidir.

2- Sayfa Açılış Hızı ve Kullanıcı Deneyimi İlişkisi

Kullanıcı deneyimi , arama motorlarının web sitesi hızının önemli bir faktör olduğunu düşünmesinin en büyük nedenidir ve bu nedenle sıralama algoritmalarının bir parçasıdır. 

İnternette kimsenin dikkat süresinin birkaç saniyeden fazla olmadığı genel olarak kabul edilen bir gerçektir. Bu gerçeklikle düşünecek olursak, web sayfanızın yüklenmesi 3 saniyeden fazla sürüyorsa, büyük olasılıkla hedef kitlenizin çoğunluğu sitenin açılmasını beklemeden yeni bir arama yapacaktır. (Şahsen ben de öyle yapıyorum, biraz empati yapmak yeterli)

Daha hızlı açılan ve erişilebilir olan web siteleri daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratır ve bu nedenle, arama motorları bu web sitelerini, hemen çıkma oranları (bounce rate) daha yüksek olan yavaş web sitelerinin üzerine çıkarmak ister.

3- Site Açılış Hızının Dönüşüm Oranına Etkisi

Bir e-ticaret siteniz var diyelim, harika ürünler, mükemmel görseller ve ürünlerinizi fevkalade kullanıcıya anlatıyorsunuz diyelim. Kullanıcı ödeme yapacak ancak ödeme sayfası 16 saniye oldu hala açılmıyor?

Tam olarak burada, sadece açılış sayfanız değil, sayfalar arasında hızlı geçişe sahip bir siteye de sahipseniz sitenizi ziyaret eden kullanıcıları kaybetme oranınız oldukça düşük olur. Peki bu ne demek?

Sayfa hızınız ile ilgili sorunları arttırdığınızda, doğal olarak cironuz da yükselecek demektir.

Genel olarak, sayfa hızınızı artırmak, daha üst sıralarda yer almanıza, kullanıcılarınıza daha iyi bir deneyim sunmanıza ve istediğiniz dönüşümü elde etme şansınızı artırmanıza yardımcı olacaktır.

Optimum Sayfa Açılış Hızı 

Bununla ilgili bir yorumda bulunmak pek doğru değil ancak kendinizi bir kullanıcı yerine koyduğunuzda ortalama 2 saniyede açılabilen bir web sitesi veya bir sayfa için kolay erişilebilir diyebiliriz. Bu varsayım kişiden kişiye değişeceği, kullanılan platform ve ölçümlere bağlı olarak farklılık göstereceği için net bir rakam vermek istemiyorum.

Bir web sitesinin %100 olarak bir kullanıcı tarafından kullanılabilmesi için tamamının yüklenmesi gerektiğini unutmayın. 

Web Sitem Neden Yavaş Açılıyor Sorusunun Muhtemel Cevapları

Web sitenizin açılış hızını etkileyen birden çok faktör olabilir. Yanlış hosting firması seçimi, yanlış hosting paketi seçimi, aşırı css ve javascript kullanımı, büyük dosya boyutları gibi nedenler ilk akla gelenlerdir.

Çok önemli ipucu! : Eğer wordpress alt yapısına sahip bir siteye sahipseniz, mümkünse lisanslı eğer maddi olarak imkanınız yok ise ücretsiz sürümleri mevcut olan bilinen temaları kullanmaya özen gösterin. Yasal olmayan ve crack işlemi yapılmış temaları kullanmak sizi her konuda üzecektir.

Ayrıca bakın : Web Sitem Neden İndex Almıyor?

Web Sitesi Hızı ve Kod İlişkisi

Aşırı kod kullanımı veya şişkinlik, web sitenizi yavaşlatmada yaygın bir faktördür – özellikle WordPress gibi bir platform kullanıyorsanız.

Kullanıma hazır bir CMS kullandığınızda, sizinle veya web sitenizle gerçekten alakalı olmayan birçok kodu taşıması gerekir ve bu kodlar sitenizin yükleme sürelerini önemli ölçüde artmasına neden olabilir.,

Sayfa Açılış Hızı ve Dosya İlişkisi

Web sitenizdeki resimler ve videolar gibi dosyalar da web sayfalarınızın hızında gerçekten yaygın bir faktördür. Görsellerinizin maximum 50kb (yaygın kullanımı 15-20kb) olmasına dikkat edin. Görselleriniz için WEBP formatını kullanmak büyük ölçüde size fayda sağlayacak.

Yüksek çözünürlükte görsel eklemek, sayfa ve içerikleriniz için elbette önemli ancak kullanıcılar bu görselerin yüklenmesini sizce ne kadar süre beklerler?

Sayfa Açılış Hızı ve Hosting Arasındaki İlişki

Yükleme hızlarıyla ilgili çok yaygın bir sorun, yavaş bir sunucuya sahip olmaktır. Hosting/Barındırma hizmetinizin kusursuz olmadığının büyük bir göstergesi, ilk bayt için zamanınızın yetersiz olmasıdır. Core web vitals performans raporlarında bunu TTFB (Time To First Byte) uyarısı olarak görürsünüz.

Hosting firmanız dosyalarınızı hızlı bir şekilde yönlendiremiyorsa, bu dosyaların ne kadar akıcı olduğunun bir önemi yoktur, kullanıcınıza yavaş gelecektir.

İnsanlar genellikle SEO için hosting seçimini değerli bir yatırım olarak görmezler ve en ucuzu seçerler ve tam olarak bu seçimden dolayı, genellikle web sitelerinin hızı ve güvenliğinden ödün verirler.

Web Sitesi veya Sayfa Hızı Kontrolü Nasıl Sağlanır

Web siteniz veya sayfalarınızın açılış kontrollerini pagespeed insights , GTmetrixPingdom veya webpagetest.org adresinden sağlayabilirsiniz. Bu testlerden her biri size benzer ama birbirinden farklı sonuçlar verecektir. Sitenizi bu 4 farklı sistem üzerinden test edip değerlendirmenizi buna göre yapmanızı tavsiye ederim.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler, umarım seo ve site hızı ilişkisi hakkında size fikir verebilmişimdir.

Site hızı problemleriniz için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

 

“Site Açılış Hızının SEO Açısından Önemi” hakkında 2 yorum

  1. Site ne kadar hızlıysa google botları sitede o kadar hızlı gezinir diye bir şeyler söyleniyor. Site hızının önemi hakkında aydınlattığınız için teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir