İçeriğe geç

Google Ads Kalite Puanı Nedir ve Nasıl Arttırılır?

Google ads kalite puanı kazanımı için reklamlarımızı planlamadan önce yapmamız gereken en önemli kontrol kullanacağımız anahtar kelimelerin ve buna bağlı içeriklerin web sitemizde ki durumudur. Bunun yanında site açılış hızı ve beklenen tıklama oranı kalite puanımızı yükseltir. Kaliteli ve özgün içerikler üretmek hem sadık ziyaretçiler kazandıracak hem de web sitemizin otoritesini arttıracaktır. Bu sayede reklamlarınızdan gelen kullanıcılar istediğini bulacak, siz de boşuna para harcamamış olacaksınız.

Kopya içerikler size kısa vadede çözüm sunar ancak aynı süratle google tarafından cezalandırılırsınız. Yaptığınız işe dayalı kendinizi, sattığınız ürün ve verdiğiniz hizmetler ile alakalı özgün ve anlaşılır bilgiler vermek ziyaretçi sayınızda doğal olarak bir artış görmenize neden olur. Daha önce yazdığım Anahtar Kelime Çalışmaları yazısına kısaca göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Google’da reklam verelim ama hep karşımda kalite puanını görüyorum nedir bu kalite puanı diye merak ediyorsanız bu yazıda size bunu anlatmaya çalışacağım.

 Kalite puanı; seçtiğiniz anahtar kelimeler ve belirttiğiniz açılış sayfasının birbiriyle ne kadar alakalı olduğunu gösteren bir tahmindir. Kalite puanınızda yakaladığınız başarı verdiğiniz reklamların maliyetlerini düşürebileceği gibi reklamınızın daha iyi konumlarda görünmesini sağlayabilir.

Google ads kalite puanı google tarafından 1 ve 10 puan arasında bir aralıkta belirlenir. Kalite puanınızı belirleyen faktörler arasında ise beklenen tıklanma oranı, vermiş olduğunuz reklamın alaka düzeyi ve reklamda vermiş olduğunuz açılış sayfasının içeriği vardır. İşte hep özgün içerikten bahsediyoruz, reklam alaka düzeyi ve açılış sayfası deneyimi tam olarak bunu yansıtıyor.

Kullanıcının arama terimleri karşısında yönlendiği sayfanız yaptığı arama ile ne kadar uyuşuyor?  Bunu kontrol edip web sitenizi alakalı anahtar kelime için  iyileştirme yoluna gitmeli, iyi bir site içi SEO çalışması yapmalısınız.

Yani vermiş olduğunuz reklam ile reklamda verdiğiniz açılış sayfasının birbiri ile alaka düzeyi ne kadar yüksekse kalite puanınızda da aynı orantıda artış görülür. Siz rekabet düzeyi yüksek bir anahtar kelime için en üst kısımda çıkmak adına tıklama başına maliyetinizi örnek olarak ( TBM) 5 lira girseniz bile, kalite puanı yüksek ancak aynı kelimeler ile en üst sırada çıkan işletmenin verdiği (örnek) 2 TL’nin ancak 1 kuruş fazlasını vermiş olursunuz ve yine de google kalite puanı yüksek reklamı gösterim için tercih edecektir.

Google Ads anahtar kelime kalite puanınızı arttırmak için yapmanız gerekenler;

1- Anahtar kelimelerinizi başlık, açıklama ve nihal URL’de geçirmelisiniz.

2- Anahtar kelimeleriniz yönlendirilen sayfa içinde geçmeli

3- Yönlendirilen sayfanın pagespeed değerli düşük olmamalıdır.

Bunların yanından temel olarak, algılanan kaliteyi geliştirebilmek için kampanyaya uygun google ads reklam uzantılarını da kullanmayı unutmamalısınız.

 

google ads kalite puanı nasıl arttırılır

Kalite Puanımı Nereden Öğrenebilirim?

Kalite puanınız dışında,  sayfa deneyimi,  reklamınızın alaka düzeyini ve beklenen tıklama oranınızı Google Ads’de bulunan sütunlar sekmesinden her birini tablonuza ekleyebilirsiniz. Mevcut durumunuzu görebileceğiniz gibi geçmişe dayalı tablolara da ulaşmanız buradan mümkün.

Beklenen Tıklama Oranı Nedir?

BTO seçtiğiniz anahtar kelimeler karşılığında google yapay zekası tarafından ne kadar çok tıklanma alabileceğili ihtimalidir.

Evet reklam kampanyalarını oluştururken birinci seviye olarak göz önünde bulundurmamız gereken etken kalite puanıdır. Kalite puanımızın nasıl daha iyi seviyelere geleceğini de öğrenmiş olduk. İyi bir SEO çalışması size yüksek kalite puanı getirecek ve bu sayede reklam maliyetlerinizi düşürme imkanı verecektir. Bu, doğal olarak reklamlarınızın gösterim ve tıklanma oranının artmasına neden olacaktır. Reklamlarınızı çıkmadan önce optimizasyon puanına göz atmanızı ve mutlaka performans planlayıcıyı kullanmanızı tavsiye ederim.

Google adwords kalite puanınızı arttırmak için bir seo çalışmasına ihtiyacınız varsa hemen benimle iletişime geçebilir ve düşük maliyet/yüksek dönüşüm veya tıklanma oranına sahip reklam kampanyaları yaratma konusunda destek alabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir