İçeriğe geç

Google Ads Reklam Uzantıları

Reklamlarımızı doğru optimize ederek daha kaliteli ve etkileşimi yüksek kampanyalar oluşturabiliriz. Bunun için hem göze hoş görünen hem sunduğumuz ürün ve hizmetleri en iyi şekilde ifade eden müşterinin tam arama karşılığına hitap edecek reklam optimizasyonu yapmalıyız.

Bu konuda bize yardımcı olmak adına google ads reklam uzantıları devreye giriyor.

Reklam uzantıları sayesinde reklamlarımızın kapsam alanını genişleterek ürün ve hizmetler dışında müşterilerin işletmenizi neden seçmeleri gerektiği ile ilgili nokta atışı bilgiler verebilirsiniz.

Hedeflediğiniz yaklaşım ile doğru kullanılan reklam uzantıları reklam tıklamalarınızda ciddi oranda bir artış sağlamasına sebep olur. Çıkacağınız reklamlarda en az 3 adet reklam uzantısı kullanmak reklam özellikle arama ağı reklamlarında size pozitif bir etki sağlar. Birden fazla reklam uzantısını kullandığınız zaman google yapay zekayı kullanarak hangi aramada hangi reklam uzantısının görüntüleneceğini seçer.

Manuel reklam uzantılarını siz kendiniz ayarlayabileceğiniz gibi potansiyel müşteri kazanımı göz önünde bulundurarak bazen google otomatik reklam uzantılarını kullanmayı tercih edebilir. Otomatik uzantılar kurulum gerektirmediği için reklam uzantıları bölümünde gözükmez. Otomatik uzantıları görmek için reklam uzantıları kısmından görünüm’ü tıklayarak raporlamayı görebilirsiniz.

Bir reklam uzantısı kullandığınızda bu her gösterimde kullanılmayabilir. Peki ne zaman gösterilir?

  • Google reklam performansınızın iyileşeği yönünde bir karar verirse
  • Yaptığınız reklamın konumu ve sıralaması reklam uzantılarının gösterilmesine yetecek kadar yukarıda olduğunda.

Reklamınızın konumunu, reklamınızın sıralamasını, reklam alaka düzeyi ve kalite puanınız belirlerlenirken yine aynı şekikde BTO(Beklenen Tıklama Oranı) açılış sayfanız ve reklamınız ile doğrudan bağlantı kurduğu için reklamlarınızın gösterim payında büyük rol oynarlar. Tüm bunların dışında kaç adet farklı reklam uzantısı kullandığınız da reklam uzantılarının görüntülenme durumunu etkiler.

Reklamlarınıza uzantılar eklemenin hiçbir ekstra maliyeti yoktur. Hedef reklam stratejinize göre uygun istediğiniz uzantıyı ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Etkin kullanıldığında beklediğiniz reklam performansına ulaşabilirsiniz.

ads-reklam-uzantilari

Reklam Uzantı Türleri

Yer Uzantıları

Fiziksel mağaza veya dükkanınıza müşteri çekmek istiyorsanız yer uzantılarını kullanabilirsiniz. Bir restaurant sahibi olduğunuzu düşünerek açılış kapanış saatlerinizi, varsa indirimli happy hour bilgileri gibi ilgi çekici insanların sizinle etkileşime geçirecek ayrıntıları buraya ekleyerek fiziksel ziyaretçi sayınızı arttırabilirsiniz.

Satış Ortağı Yer Uzantıları

Sahip olduğunuz ürünleri farklı iş ortakları üzerinden pazarlamasını yapmak istiyorsanız bu yolu tercih edebilirsiniz. Bu uzantı tipinde kullanıcıların konumlarına yakın satış yapılan mağazaları seçerek müşterileri yönlendirebilirsiniz.

Açıklama Metni Uzantıları

Diğer işletmelerden farkınızı ortaya koymak için çok kullanışlı bir uzantı.  Bir çilingir yardımı için 24 saat hizmet veriyor olabilirsiniz,  sattığınız ürünlerin ücretsiz teslimat ile yapıldığını müşterilere aktarabilir ve bir adım öne geçebilirsiniz. Bunlar tabii sadece örnekten ibaret, sattığınız ürün ve hizmetleri ne kadar iyi tanıyorsanız o kadar başarılı harekete geçirici mesajlar verebilirsiniz.

Telefon Uzantıları

Reklamlarınıza bir telefon numarası ekleyerek müşterilerinizin size telefon ile ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Dinamik olarak çalışan bir işletme yapısına sahipseniz bu durum size avantaj sağlayabilir (ofiste telefon başında bekleyecek bir kişinin bulunması gerekmez, cep numarası girilir ve ulaşılabilir olup potansiyel müşterinizi kaçırmazsınız)  Bu tip uzantıyı tabii mobil cihazlarda gösterilen reklamlarda kullanmak daha mantıklı çünkü reklamı gören kullanıcı direk tıklayıp telefonundan arama yapıp size rahatlıkla ulaşabilir.

Site Bağlantısı Uzantıları

Bu uzantılar sayesinde kullanıcıları web sitenizin belirli bir adresine yönlendirebilirsiniz. Bir ürün ile ilgili promosyon mevcutsa, elinizde ürüne ait stok birikmiş ve bunu azaltmak istiyorsanız bu tarz işlemlerinizin için nokta atışı ile site bağlantısı uzantılarını kullanabilirsiniz.

Site bağlantısı uzantıları aşağıdaki gibi görünür.

site-baglantisi-uzantisi

Ek Açıklamalı Snippet Uzantıla

Ek açıklamalı snippet uzantıları sayesinde verdiğiniz hizmetler ile ilgili ayrıntı sunabilirsiniz. Masaüstü reklamlarda 2 adet başlık gösterilebilirken mobil cihazlarda 1 başlık görünür. Ek açıklamalı snippet örneği aşağıdaki gibidir. Google Adwords (ads) reklam uzantılarını kullanmak ek bilgiler sağlamanıza olanak sağlar.

ek-aciklamali-snippet

Uygulama Uzantıları

Bu uzantı reklamınızın altında uygulamanıza ait bağlantıyı göstererek Android veya iOS uygulamanızı sergiler. Kullanıcı eğer reklam başlığınızı tıklarsa verdiğiniz açılış sayfasına, uygulama bağlantısına tıklar ise App Store veya Play Store’a yönlendirilir.

Reklamlarınızda hangi uzantılarını kullanacağınız önemli bir konu. Doğru planlanan bir reklam size istediğiniz başarıyı getirecektir. Reklam uzantılarının performanslarını sıkı bir şekilde takip ederek hangilerinin işe yarayıp yaramadığını görebilir ve reklamlarınızda iyileştirme ya da güncelleştirme yoluna gidebilirsiniz. Google ads reklam verme işlemlerinde reklam uzantılarını kullanarak kullanıcıların dikkatini çekin.

Reklam kampanyalarınızla ilgili destek almak istiyorsanız benimle iletişime geçebilirsiniz. Reklam kampanyalarınızı beyin fırtınası eşliğinde beraber düzenleyelim, istediğiniz dönüşümleri elde edelim 🙂

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir