Google Tag Manager Nedir?

tagmanager

Google Analytics ile neler yapabildiğimizden bahsetmiştik. Sitemizi ziyaret eden kullanıcıları ve sayfalarımızı analiz ediyoruz. Dönüşümleri takip edebilmek için ise Google’ın bir diğer ücretsiz aracı olan Google Tag Manager’ı kullanıyoruz. Haydi inceleyelim.

Google Tag Manager

Bu mükemmel analiz aracını sitemizi ya da uygulamamızı ziyaret eden kullanıcıların verdiğimiz hedefleri gerçekleştirip gerçekleştirmediğini kontrol etmek için kullanıyoruz. Bu hedefleri oluşturduğumuz etiketler sayesinde  takip edebilir ya da yeniden pazarlama amaçlı kullanabiliriz. Tag Manager’ı bir kod izleme yardımcısı olarak düşünebilirsiniz. Web sitemize onlarca takip kodunu eklemek yerine bunları tag manager üzerinden ayarlayabilir bu sayede web sitesimizin açılış hızlarını da kontrol altına almış oluruz.

Diğer Google analiz araçları gibi tag manager’ı da Google Ads ve Analytics ile entegre bir şekilde kullanabiliyoruz. Bunun sayesinde hem sitemizin kullanıcı ziyaret raporlarını detaylı bir şekilde görebilir,  Ads ile entegre kullandığımız zaman ise reklam dönüşümleri daha iyi anlayabiliriz.

Bir Arama ağı reklamı çıktığımızı varsayalım ve hedef CRM datası toplamak için kampanya formu doldurmak istediğinizi düşünelim.  Form sayfasının açılıp formun doldurulmaması durumunu tespit edebilirsiniz ya da sepete ürün ekleyip alışveriş yarıda mı bırakılmış aynı şekilde bunun da tag manager sayesinde takibin yapmanız mümkün.

Etiketlerinizin ne zaman harekete geçeceğine siz karar verirsiniz. Aynı şekilde hangi sayfalarınızda yaptığınız etiketlerin harekete geçip geçmeyeceğine yine siz karar verirsiniz.

Tag Manager’da bulunan tetikleyiciler belirlediğimiz etiketlerin nerede ve hangi işlemden sonra devreye alınacağını belirlediğimiz komutlardır. Bir tetikleyicinin çalışabilmesi için bir etikeye ihtiyacı vardır.

Değişkenler,  tetikleyiciler tarafından kullanılan değerler için kullanılır. İlk kurulum ile birlikte gelen farklı değişkenler mevcut olmakla birlike siz de kendiniz farklı değişkenler tanımlayabilirsiniz.

entegrasyon

Tag Manager bize birden fazla araç kullanmak yerine tek bir platform üzerinden bir çok analiz yapabilme imkanı sunuyor. Başarılı  bir satış-pazarlama stratejisi için tek başına yeterli olacak şekilde stratejiler geliştirebilir ve bunların sonuçlarını analiz etmemize olanak verir.

İçerisinde birden fazla web sitesi hesabını barındırabilir ve bunlar tamamen ücretsizdir. Hemen her konuda bir etiket oluşturmanıza imkan vererek web sitenize gelen kullanıcıların hareketlerini izlemeye şansına sahip olursunuz. Bu sayede farklı stratejiler geliştirerek bir siteniz üzerinde devamlı pozitif çalışmalar yapabilirsiniz.

Tag Manager mutlaka kullanılmalı, yapılan SEO çalışmalarını anlamlandırmak adına buradan çok iyi veriler edinip raporlayabiliriz.

Okuduğunuz için teşekkür ederler.

Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir