İçeriğe geç

İyi Ki Varsın Google

İnternet dünyamızın vazgeçilemez bir değeridir Google. Düşünsenize bir aşçıya telefon ederek tarif almak yerine arama kısmına “ekmek nasıl yapılır” diye yazıyorsunuz ve sayfalar dolusu sonuç önünüze geliyor. Google araçları ile SEO için ne tür işlemlere yaptığımızı incelemeden önce Google’ı yakından bir inceleyelim istedim.

Google’ın Misyonu ile başlayalım : Misyonumuz dünyadaki bilgileri düzenleyerek herkesin erişebileceği ve yararlanabileceği hale getirmektir.

Çok harika değil mi gerçekten 🙂

Google’ın bize sağladığı arama sonuçları haricinde kullanıcı ve şirketler için bir çok alanda öne çıkardığı uygulamalar mevcut. Hepsini incelemek günler alacaktır o yüzden ben içlerinden temel olan bazılarını seçtim.

Google’ın Nimetleri                       

ceviri Çeviri

Yabancı dil sorunu yaşayan kullanıcılar için 100’den fazla dilde çeviri sağlayarak kullanıcılara büyük bir hizmet sağlıyor. İlk uygulama zamanlarında tercüme doğruluk yüzdesi çok yüksek değildi ancak bugün itibariyle gözle görülür bir artış ile kullanıcıların taktirini kazanmış durumda.

chrome Chrome

Tüm cihazlarda kullanılabilen hızlı ve güvenli, kullanıcı dostu gözümüz nurumuz Chrome tarayıcı.

haritalarHaritalar

Arkadaşınızın yazlığına gidiyorsunuz ve kayboldunuz. Hiç problem değil, Google Haritalar ile GPS üzerinden gezinme ile mevcut konumunuza dahil trafik ve toplu taşıma araçlarının bilgilerine kadar ulaşma imkanı sağlamasının yanında etrafınızda ki yerleri de bir gezgin olarak keşfetmenize yardımcı oluyor. Google Haritalar Kaydı ve Google Benim İşletmem kaydı olan yerleri de nokta atışıyla bulabiliyorsunuz.

chromecastChromecast

Bu arayüz sayesinde telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan izleyeceğiniz filmleri ve dinleyeceğiniz müzikleri televizyonunuza aktarabiliyorsunuz.

Şahsen Samsung’un AllShare Cast Dongle adında bir cihazını kullanıyorum, netfilix çok daha keyifli oluyor bundan emin olabilirsiniz J  Evinizde bir Smart TV varsa bu harici donanıma gerek kalmadan cep telefonunuzdan da direkt olarak bağlanabilirsiniz. (Android cihazınızda Smart View özelliği bulunmalıdır)

AndroidAndroid OS

iOS’un en büyük rakibi konumunda ki mobil işletim sistemi olarak pazar payında büyük bir dilime sahip. Başta Samsung cihazlar olmak üzere global ölçekte çalıştığı bir çok marka mevcut. 

androidautoAndroid Auto

Eski bir otomotiv sektörü çalışanı olarak (VW Grubu – Skoda) yaptığımız araç satışlarında müşterileri ekstra olarak bilgilendirdiğimiz bir arayüz bağlantısıydı. Her ne kadar iOS cihazları tak-kullan özelliği ile kullansanılsa da Android Auto adlı programı indirerek Android cihazlarınızı aracınız ile senkronize edebilirsiniz. Şöyle diyelim ;  navigasyon sistemi bulunmayan bir araca android auto ile navigasyon özelliği katabiliyorsunuz. Bunun yanında sesli komut sistemini kullanabilir ve müziklerini dinleyebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için aracınızın markasıyla iletişime geçebilirsiniz.

chromeChrome

Uzun pil ömrüne sahip, kullanımı kolay dizüstü bilgisayar üretmektedir.

pixelPixel

Android işletim sistemine sahip olup telefon üretmemek olur mu? Google mobil teknoloji alanında da kendi ürettiği pixel telefonlar ile kullanılara farklı bir deneyim sağlıyor.

gmailGmail

Gmail hakkında başlı başına bir konu açmak gerekir diye düşünüyorum. Kullanıcıya sağladığı başta depolama alanı olmak üzere verdiği hizmet paha biçilemez. Yıllar önce tüm ülke 2 GB kotalı mail hesabımız olacak diye koştura koştura gmail hesabı açmadık mı?

etablolarE-Tablolar

Office programları iş yönetiminde her birimizin vazgeçilmezi. Google bu konuda heryerden erişebileceğiniz bir hizmet sunarak yine farklı bir deneyim sunuyor.

googledriveGoogle Drive

Dosyalarınızı internet üzerinde güvenle saklayabileceğiniz yegane depolama hizmetlerinden birini sunarak statik pozisyonda çalışmayanlar için süper bir çözüm. Driver üzerinden dosyalarınızı paylaşabilme özelliği de bulunuyor.

googleadsGoogle Ads

Müşterilerinize anlık ulaşabilmenizi sağlayan ücretli reklam kampanyaları hizmeti. Müşteriler sunduğunuz ürün veya hizmetleri aradığında kendinizi gösterme fırsatı verir. Hızlı dönüşümler almak için harika bir hizmet. Bununla ilgili ayrıntılı bilgilere Google sayfasından ulaşabilirsiniz.

adsenseGoogle Adsense

Bu alanda web sitenize alacağınız reklamlar ile size para kazanma fırsatı veriyor. Web sitenize reklam alabilmek için tabii ki sıkı prosedürler mevcut.  Kaliteli içeriğe sahip web sitesi sahiplerinin Adsense ile para kazanması gerçekten çok kolay.

benimisletmemGoogle Benim İşletmem

Sizi arayıpta bulamayan müşterileriniz için başarılı bir uygulama daha. Google Benim İşletmem kaydı ile sizi arayan müşterilerin sizi bulmasını kolaştırıyor. Bu kayıt ile firmanızı ziyaret eden kullanıcılar puan ve yorum bırakabildiği gibi web sitesi ve görsellerinizi buraya yükleyerek daha fazla ayrıntı verebiliyorsunuz.

googleanalyticsGoogle Analytics

SEO tarafında çalışanların 5 parmağından bir tanesidir. Web siteleriniz genelinde kullanıcı analizleri yaparak size bir çok konuda fikir verebilir. Karşınıza çıkan raporlar sayesinde nerede geliştirme yapmak istediğinizi görebilir, nerelerde yapılan çalışmaların verimsiz olduğunu bu analiz verileri dahilinde görebilirsiniz. Google Analytics ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

SEO çalışmaları yaparken hangi araçları kullandığımızı anlatmadan önce Google’ın hayatımızın hangi alanlarında olduğuna dair birkaç başlık ile anlatmak istedim. Bunlar sadece başlıca benim aklıma gelenler. Sayamadığım daha onlarca alanda hizmetleri bulunuyor. Blog köşesinde yeri geldikçe bunlara yer vermeye çalışacağım.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Görüşmek üzere.

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir