İçeriğe geç

Google Ads Anahtar Kelime Eşleme Türleri Rehberi

Google Ads anahtar kelime eşleme türleri ile ilgili bu detaylı inceleme ve açıklamaların bulunduğu yazıyı dikkatle okumanızı tavsiye ederim. Hiç kimse seçtiği anahtar kelimeler dışında alakasız aramalar sonucunda gelen tıklamalar yüzünden reklam bütçesini kaybetmek istemez.

Yazının en başında hatırlatmak istediğim bir husus var, unutmamalıyız ki arama ağı kampanya reklamlarının temelini anahtar kelimeler oluşturur. Bu yüzden hedef anahtar kelime stratejisini okumanızı tavsiye ederim.

Satılan ürün veya verilen hizmet eğer gerçekten spesifik ise (covid kapsamında adını sıkça duyduğumuz N95 maske türü gibi) seçeceğiniz eşleme türü kolay olabilir ancak spesifik bir ürün veya hizmet pazarlamıyorsanız, rakipleriniz ile ciddi rekabet içinde olacak ve anahtar kelimeleriniz ile seçtiğiniz eşleme türü dönüşümlerinizin odak noktası olacaktır.

anahtar-kelime-esleme-turleri

1 – Geniş Eşleme

Geniş eşleme türü sayesinde seçtiğiniz anahtar kelimenin önüne veya arkasına alakalı bir kelime eklendiğinde reklamlarınız tıklanabilir olur. Kullanıcının yaptığı arama terimini google’ın yapay zekası sizin anahtar kelimeleriniz ile eşleştirebilir. Örnek vermek gerekirse;

“Dış cephe kaplaması” anahtar kelimesiyle geniş eşleme yaptığınızı düşünelim. Kullanıcı pencere kaplama, dış cephe mantolaması gibi kelimeleri arattığında reklamınız otomatik olarak gözükebilir duruma gelecektir ancak apartman mantolama, apartman yalıtımı gibi kelimeler ile tetiklenmez. Sadece eş anlamlı aramalarda görünür olursunuz.

  • Bu türün gösterim sayısı çok olacağından dolayı yüksek trafik alma ihtimaliniz olur ancak aynı doğrultuda yüksek bütçe gerekebilir.
  • Bir çok farklı varyasyon ile (eş anlamlı) gösterim yapacağı için tıklama başına maliyetinizde düşüşler görebilirsiniz.
  • Püf noktası olarak, size farklı anahtar kelime fikirleri verebilir. Ertesi gün raporlara baktığınızda birden anahtar kelimelerinizi değiştirmek isteyebilirsiniz.
  • Düşük bütçeler için kullanımı tavsiye edilmez
  • Alakasız arama terimleri ile gösterim alabileceğiniz için kalite puanınız düşebilir. Google Ads Kalite puanı yazısına bakmanızı tavsiye ederim.

Tabii bu arada geniş eşleme için negatif anahtar kelimeler kullanarak da fazla bütçe kullanımının önüne geçebilirisiniz.

Geniş Eşleme Hakkında GÜNCELLEME : Google geniş eşleme türünü kaldırarak sırala eşleme türüne geçiyor. Ayrıntılara ulaşmak için google’ın yayınladığı rehbere göz atabilirsiniz.

2- Sabit Geniş Eşleme

Sabit geniş eşleme türünde ise arama sonuçlarında mutlak suretle çıkmak istediğiniz kelimeler ile görüntülenirsiniz. Arama terimlerinde negatif kelimeleri tespit ederek bu terimleri ayrı bir reklamda kullanmanızı sağlayabilir.

3- Sıralı Eşleme

Sıralı eşmele türünde istediğiniz kalıp anahtar kelimeler haricinde reklamınız görüntülenmez. Önüne veya sonuna ek kelimeler alabilir ama bu anahtar kelimeleriniz ile alakasız olamaz. Örnek olarak “Dış cephe boya” olarak reklam girmişsinizdir, kullanıcı aramayı “istanbul dış cephe boyama” olarak aratır ve reklamınız görünür.

  • Alakasız tıklamalardan kurtulursunuz
  • Reklamlarınız ne aradığını bilen bir kitlenin karşısına çıkarılır
  • Önüne ve arkasına gelecek kelimeler ile yine farklı fikirler verebilir.

Araya ek bir kelime almadığı için farklı anahtar kelimeleleri kaçırabilirsiniz. Geniş eşleme türüne göre tıklama başına maliyet yüksektir.

google-reklam-butcesi

4- Tam Eşleme

Tam eşleme türü bizlerin reklam verirken üzerinde tam kontrol sahibi olduğumuz türdür. Sadece ve sadece seçtiğiniz anahtar kelimeler kullanıcı tarafından arandığında çıkar. Sadece değişiklik olarak tekil yerine çoğul olarak gelen arama terimi kabul edilir, “motorsiklet” yerine “motorsikletler” gibi.

Rekabetin yüksek, TBM’nin yüksek ancak dönüşüm oranının da en yüksek olduğu eşleme türüdür.

5- Negatif Eşleme

Son olarak geldik negatif eşleme türüne. Reklam kampanyalarımızı planlarken seçeceğimiz her bir anahtar kelimenin varyasyonunu düşünmeliyiz. Reklamlarda başarılı olabilmek için Search intent dediğimiz, kullanıcının arama niyetini çok iyi anlamalı ve anahtar kelimeleri bu yönde seçmeliyiz. Anahtar kelimelerimizi seçmeden önce bu konu üzerinde titizlikle çalışmalı ve reklamımızı bu yönde yayına almalıyız.

Sonuç

Hepimiz hata yapabiliriz, işimizi sıkı takip ettiğimiz sürece en fazla 1 gün kaybetmiş oluruz. Reklamı çıktıktan sonraki gün raporlara bakarak düzeltmeler yapabiliriz. Negatif anahtar kelimeleri belirlerken seçtiğimiz eşleme türüne dikkat edelim, potansiyel bir anahtar kelimeyi elimizden kaçırmayalım. Google Ads (Adwords) Anahtar kelime eşleme türlerini seçerken negatif anahtar kelimeleri dikkatlice belirleyerek bütçeyi kontrol altında tutabilirsiniz.

Google Ads anahtar kelime eşleme türleri bunlardan oluşuyor. Sektör, hedef kitle ve rekabet durumunuza göre en uygun olanı seçip reklamlarınızı oluşturmanızı tavsiye ederim. Eşleme türleri seçiminizi yaptıktan sonra kampanyanızın en önemli noktalarından biri olan google ads reklam uzantıları konusuna göz atabilirsiniz.

Google Ads reklamları ile ilgili hizmet almak isterseniz lütfen bana iletişim sayfasından ya da sosyal medya hesaplarımdan ulaşın.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir