İçeriğe geç

Beyaz Şapka SEO (White Hat Seo) ve Teknikleri

Beyaz ve siyah şapka seo çalışmaları bir web sitesi için arama motorlarında ki görünürlüğü ve bilinirliği arttırmak için yapılan 2 farklı tekniktir. Siyah şapka SEO çalışmaları sizi uçurumun kenarına iterken, beyaz şapka (white hat seo) çalışmaları google’ın sunduğu kurallar ve tavsiyeleri çiğnemeden size olumlu sonuçlar kazandıracak çalışmalardır.

Beyaz Şapka SEO(White Hat SEO)

Arama motoru çalışmalarında bir arama terimi kullanan kullanıcıları kitlesini hedefleyen kurallara uygun SEO çalışmasını ifade eder. Genel olarak beyaz şapka SEO çalışmalarının merkezinde anahtar kelimeler, anahtar kelime analizi, araştırma, kaliteli ve özgün içerikler üretme ve kaliteli bağlantılar yaratma vardır. Bu çalışma tipi ile seo yatırımınızın karşılığını geç olarak alır ve işinizin temellerini sağlam atarsınız.

Beyaz Şapka SEO Teknikleri

Kaliteli İçerikler

Arama motoruna ve doğal olarak kullanıcılara sitenizin benzersiz bir içeriğe sahip olduğunu göstermek önemlidir. Web sitenizin yani içerkleriniz için kısa ve uzun kuyruklu kelimelerin itinayla araştırılması ve buna uygun kaliteli içerikler üretilmesi gerekmektedir. Anahtar kelimeleri meta etiketleri ve içeriklerin içinde başlık etiketlerinde kullanarak özgün içerikler üretmeye çalışın.

Bunların yanında düzenli olarak web sitenize içerikler eklemek de önemlidir. Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz de (sabırla) içeriklerimiz ne kadar zengin olursa o kadar çok kullanıcıyı web sitemize getirebilir ve ileride potansiyel oluşabilecek web sitenize bağlantı vermek isteyecek diğer web sahibi ve yöneticileri ile görüşme imkanınız olacaktır. Sabır kelimesine özellikle dikkat etmekte fayda var. Site içi ve site dışı seo çalışmalarına bakmanızı öneririm.

Siyah Şapka SEO Nedir?

Yukarıda anlatılan seo çalışmalarının aksine google’ın sunduğu kurallar ve tavsiyeleri çiğneyerek yapılmış aksiyonlardır. Bu tip çalışmalar hedef kitleye odaklanmak yerine sadece arama motorlarına odaklanır. Bu tip çalışma tarzını seçmemenizi tavsiye ederek genelde kullanılan teknikler ; içeriği anahtar kelimeler ile doldurma, içeriği linkler ile patates tarlasına çevirme, gizli metin ve bağlantılar,.

Bu tip bir seo çalışmasını tercih edecek olursanız zaten çok büyük ihtimalle arama motorundan yasaklanacak ve google tarafından kurallar uymadığınız için cezalandırılacaksınız. Ödüllendirilmek varken neden ceza yiyesiniz ki?

Beyazdan şaşmayalım. Beyaz güzeldir, iyidir, hoştur, temizliği ve şeffaflığı ifade eder. 🙂

Okuduğunuz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir