İçeriğe geç

Performans Planlayıcı Nedir?

Performans planlayıcı sayesinde bütçenizi nasıl en iyi şekilde kullanabilirim sorusunun cevabını buluyorsunuz. Performans planlayıcı bütçeniz için bir plan oluşturmayı, reklam kampanyalarınızda apılan değişikliklerin nasıl sonuçlanacağı ve reklam performansı üzerindeki etkilerini görmenizi sağlayan bir araçtır.

Performans planlayıcıyı aylık olarak kullanmak ileriye dönük yapacağınız bütçe harcamaları ile ilgili size bilgi verecektir. Eğer değişken bir pazar yapısında faaliyet gösteriyorsanız ve reklamlarınız üzerinde sık güncellemeler yapmanız gerekiyorsa bunu isterseniz 2 hafta veya 3 haftalık süreçlere indirgeyebilirsiniz.

Performans Planlayıcı Yararları

Oluşturduğunuz reklam kampanyaları için gelecek dönem için öngörülen performansınızı görebilirsiniz. Bu sayede özellikle bütçe planlaması konusunda analizleri daha iyi yapabilir ve geleceğe dönük çalışmalarınızı şimdiden kayıt altına alabilirsiniz.

Optimizasyon önerilerine benzer şekilde reklamlarınızda iyileştirme yapılabilecek yönler için  hemen hemen aynı bütçeler ile daha iyi performans alabileceiniz önerier alabilirsiniz.

Reklam kampanyalarınızın ayarlarını değiştirmek istediğiniz de bu değişikliklerden nasıl etkileneceğinizi görebilirsiniz.

Sistem Nasıl İşliyor

Google elinde bulundurduğu devasa data ve yapay zeka sayesinde size mümkün olan en iyi tahminleri vermek için insanların yaptığını milyarlarca sorguyu göz önüne alır ve genelde bu sistem 24 saatte bir güncellenir. Performans planlayıcı son 7 ila 10 gün arasında gerçekleşen açık arttırma bilgilerini alarak tüm değişkenleri gözden geçirir. Yapay zekadan faydalanarak gerçek verilere dayalı bir şekilde iyileştirme yönergeleri ile reklamlarınızı desteklemeyi amaçlar.

Size doğru planlamayı sunabilmesi için reklamlarınız da daha önceden dönüşüm izlemeyi aktif hale getirmiş olmanız gerekiyor.  Dönüşümleri açmanız ileride kullanılması muhtemel akıllı teklif stratejileri ile de doğrudan bağlantılıdır.

Kullanmak İçin Bir Şart Var Mı?

Performans planlayıcıyı kullanabilmeniz için aşağıdaki kuralların geçerli olması gerekiyor:

  • Reklamlarınızın en az 72 saattir yayında olması gerekir.
  • Son 1 hafta içinde en az 3 adet tıklama almış olması gerekir
  • Son 1 hafta içinde en az 1 dönüşüm elde etmiş olması gerekir.
  • Tıklama Başına Maliyet(TBM), Geliştirilmiş TBM, Tıklamaları Arttırma, Dönüşümleri Arttırma, Hedef ROAS(Reklam harcamanızdan elde edilen gelir hedefi tipi), yada Edinme Başına Maliyet(EBM) ve manuel teklif stratejilerini kullanan arama ağı kampanyalarında kullanılabilir.

Oluşturduğunuz planları daha sonra isterseniz düzenleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Performans planlayıcıyı kullanarak bütçe planlamalarınızı en iyi şekilde yapabilirsiniz.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

“Performans Planlayıcı Nedir?” hakkında 2 yorum

  1. Detaylı ve net bilgi, teşekkürler google adwords performans planlaması ıle ilgili boyle acıklayıcı makaleler arıyordum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir