İçeriğe geç

İşletmeniz ile Instagramda Bulunun

Instagram üzerinde 25 milyondan fazla işletme hesabı olduğunu ve 7 milyar dolarlık bir dönüşüm olduğunu biliyor muydunuz?

Firmalaların neden başta instagram ve diğer sosyal medya mecralarına yatırım yaptığını anlamak bu yüzden gayet açık ve net. Firmanızın sosyal medya ile bağlantısını kurmak, ulaşmak istediğiniz hedef kitleye sattığınız ürün veya hizmetleri götürmenin en doğal ve önemli yollardından biridir.

Instagram işletme hesabına ücretsiz olarak geçebilir, istediğiniz hedef kitleye ulaşmak için gerekli ayarlamaları instagramın izin verdiği politikalar çerçevesinde yapabilirsiniz.

İster B2B (Business to business – İşletmeden İşletmeye) ister B2C (Business to Consumer – İşletmeden Tüketiciye) olun, instagramda size her zaman yer var. Hedef kitlenize ulaşmak için başta instagram olmak üzere sosyal medyayı kullanmalısınız.

İşletmenizin Instagramda Neden Bulunması Gerekir

  • 1. Müşteriler bulunmanızı bekleyecektir.

Müşteriler firmanızı mutlaka instagram üzerinde arayacaktır. Sizi spesifik bir isimle veya bir etiket ile arayabilirler. Size bulamadıklarında bu hoşlarına gitmeyebilir. Aktif olarak bir hesap kullanmasanız bile, şirket adı, adresiniz ve telefon numarası gibi bilgilerin bulunması hiç hesabınız olmamasından daha iyidir.

  • 2. Güven sinyali verir

Bir instagram hesabına sahip olmanız, özellikle onaylanmış (mavi tik) bulunan bir hesaba sahipseniz bu sizin gerçek ve şeffaf bir işletme olduğunuzu ortaya koyar.

  • 3. Müşteriler ve Kullanıcılar Sizi Etiketleyebilir

Bir müşteriye satın alma sürecinde iyi bir deneyim yaşattığınızı düşünürsek, memnuniyetini sizin sayfanızı veya ürününüzü etiketleyerek dile getirebilir. Bir kişiyi memnun ederseniz 10 kişiye anlatır, memnun edemezseniz 1000 kişiye anlatır gibi bir yaklaşım tüketici tarafında her zaman mevcuttur, bunu unutmayın.

  • 4. Ürünlerinizi Etiketleyip Satabilirsiniz

Ürünlerinizi sunmuş olduğunuz video veya görseller içinde etiketleyerek direk satış yolu açabilirsiniz. Bunu yapabilmek için facebook sayfanız üzerinden ürün kataloğu oluşturmalısınız.

  • 5. Web Sitenize Geri Dönüşler

Instagramda müşterilerinize sunmuş olduğunuz ürünler haricinde blog sayfanızdan gönderiler, yeni ürün incelemelerine dair videolar paylaşabilirsiniz. Bu sayede müşterileriniz web sitenize yönlenecek ve sitenizin trafiğini arttırmış olacaksınız.

instagram-isletme-hesabi-faydalari

  • 6. Online İtibar Yönetimi

Konu markanız için online itibar yönetimine ve arama motoru optimizasyonuna geldiğinde, instagram işletme sayfasına sahip olmak kaçınılmazdır.

Web sitenizin durumu dışında , arama sonuçlarında genellikle sizin sosyal medya kanallarınız görünebilir. Sırf bu yüzden bile, aktif olarak sosyal medya hesaplarınızı kullanmasanız da mutlaka hedef kitlenize uygun her mecrada bir hesaba sahip olmalısınız.

  • 7. Rakipleriniz İnstagramda

Eğer instagram üzerinde bir işletme hesabınız yok ancak rakipleriniz varsa geçmiş olsun, gitti güzelim satışlar.

Instagram üzerinde ne tür paylaşımlar yapılması gerektiğini bilemiyorsanız, rakiplerinizi inceleyin.

  • 8. Bağlantı Kurma

Instagram aynı zamanda bir iş ağı kurmanıza da yarar. Başka firmalar veya kullanıcıların gönderilerini beğenebilir, yorum yapabilir ve farklı etkileşimler kurabilirsiniz.

  • 9. Yetenekli Çalışanlar

Şirketinizin instagram üzerinde var olması ve paylaşımları sizin aradığınız, şirketinizde çalışmak isteyebilecek kişileri çekmeye yarayabilir. Gerçek bir işletme oluşunuz ve şeffaf biçimde pazarlama politikalarını yürütmeniz sayesinde belki de o aradığınız yetenek sizin ayağınıza kadar gelebilir.

İşletmeler için sosyal kanallar günümüz için bir vazgeçilmez. Bu yazdığım maddeler haricinde belki de başka onlarca sebep bulabilirsiniz ancak bunlar aklıma gelen temel olanlar. Herşey sizin bakış açınız ve pazarlama stratejiniz ile alakalı bunu unutmayın.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir