İçeriğe geç

Google Mayıs Çekirdek Güncellemesi

Yılın bir çok döneminde küçük güncellemeler yapan ve web sitesi yöneticilerinin herhangi bir değişiklik yapmasını gerektirmeyecek derecede olanları google duyurmaya gerek bile duymuyor. Ancak herhangi bir değişiklik ile sonuçlara etki edebilecek durumların ortaya çıkmasında çekirdek güncelleştirmeleri ile herkesi bilgilendiriyor.

Mayıs 2020 Güncelleştirmesi

Yaklaşık 1 saat kadar önce google arama motoru ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı twitter hesabından güncelleme bilgisini herkese duyurdu. Arama motoru optimizasyon çalışmalarının kalbinde olan bu güncellemeleri hepimiz yakından takip ediyoruz. Sizlere verebileceğimiz seo hizmetlerini en iyi şekilde yapabilmek için bu güncelleştirmeleri sürekli takip etmekteyiz. Hatta firma sahipleri olarak hepsini sizlerinde okumasında yarar görüyorum.

Google Web Yöneticileri Blog sayfasında verilen ayrıntılardan bir kaç başlık çıkartalım, google ne söylüyor? :

  • Aslında çekirdek güncelleştirmelerinde belirli sayfaları veya siteleri hedefleyen hiçbir şey bulunmaz. Bunun yerine değişiklikler sistemlerin web sitesi içeriklerini genel olarak nasıl değerlendirdiğini geliştirmekle alakalıdır.
  • Bu değişiklikler daha önceden ödüllendirilmiş olan sayfaların daha iyi olmasına sebep olabilir.
  • Mesajlardan anladığım üzere eskiden beri var olan sitelerin içeriklerini güncelleme yoluna gitmesi için tavsiyeler, tekrar değerlendirmeye almak ve eski içerikleri canlandırmak üzere bir çalışma yapmak gibi mesajlar veriliyor. Yeni açılan web sitelerinin tepe listeye aday olabileceği belirtildiği gibi eskiden var olan bir sitenin hak ettiğinden daha iyi bir yer edinebileceği belirtilmiş.
  • Sıralamaların değişeceği, sıralamada aşağı doğru giden sitelerin kötü olduğundan dolayı değil, onlardan daha çok hak edenlerin var oluşundan dolayı olacağı söyleniyor.
  • İÇERİK KRALDIR mesajını net bir şekilde bu güncellemede de verdi google.
  • Mümkün olan en iyi içeriği sunduğumuzdan emin olmamızı istiyor ve bu sayede algoritmalar tarafından ödüllendirileceğimiz belirtilmiş.
  • Girdiğiniz içerikler; özgün bilgi, raporlama, araştırma ve analiz sağlıyor mu?
  • İçerik içinde konuyla ilgili kapsamlı bir açıklama var mı?
  • İçerik içinde analiz ve daha önce verilmemiş bilgiler var mı?

İçerik kalitesini kendiniz tarafından belirleyebilmek adına :

1- İçerik ve Kalite Soruları

2- Uzmanlık Soruları

3- Sunum ve Yapım Soruları

4- Karşılaştırmalı Sorular

Güncelleştirme bilgileri içerisinde bunların tamamını bulabilirsiniz. En iyi içerikleri oluşturabilmek adına google’ın tavsiyesi arama kalitesi değerlendirici yönergelerini okumak.

Geri bildirimlerin çok önemli olduğuna dikkat çekilmiş, farklı yerlerden alınan sinyallerin web sitesine pozitif veya negatif yönde etki ettiği de belirtilmiş. (Doğal olarak bildiğimiz yönergeler dışında bir bilgi paylaşmıyor google)

Sıralama düşüşleri ile ilgili içerik konusunda yenilenme durumunda ne kadar sürede bir web sitesinin eski konumuna gelebileceği ile ilgili temel bir soruya ise:

Geniş çaplı güncellemeler sonunda yaşanan içerik sorunları yüzünden bir web sitesinin belki de bir sonraki çekirdek güncellemeye kadar kendini toparlayamayacağı ifade edilmiş. Şansınız varsa arada yapılan küçük güncelleştirmeler belki işe yarayabilir deniliyor.

Aynı zamanda hiçbir web sitesinin yerinin google arama sonuçlarında garanti olmadığının da altı çizilerek belirtiliyor.

Danny Sullivan temel olarak bu bilgileri aktarmış. İçerik kalitesinden ödün vermeden kullanıcılara arama terimleri karşısında hak ettikleri bilgileri vermek birincil görevimiz olmaya devam edecek.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir