İçeriğe geç

Google, Facebook ve Microsoft 2020 İlk Çeyrek Gelirleri

Tüm dünyanın COVID-19 saldıgınıyla mücadelesinin yaşandığı bu dönemde dijital ortamda pastada en büyük paya sahip olan google, facebook ve microsoft 2020 yılının ilk çeyreğine ait gelirlerini açıkladılar.

2020 Yılı Gelirleri

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınından dolayı doğal olarak şirketlerin kar marjları olumsuz etkilendi gözüyle bakılsa da aslında rakamlar göz önüne alındığında işlerin o kadar da kötü olmadığı hatta bazı yüzdelerde artış olduğu görülüyor. Sırasıyla inceleyelim.

Google 2020 Yılı İlk Çeyrek Geliri

Google, tüm tahminleri geride bırakarak salgın döneminde güçlenmeyi başarmış görünüyor. Google’ın reklam satışları baz alındığında 2015 yılının ilk çeyreğine göre yaklaşık %10’luk bir büyüme gerçekleştirerek 33,8 milyar dolarlık artış gözlendi.

İlk çeyreğin sonlarına doğru düşüş beklenmesine rağmen bu alanda Youtube güçlü bir büyüme kaydederek şaşkınlık yaratmış gibi gözüküyor. Bu yükselişe rağmen son 3 haftada reklam gelirlerinin düştüğü belirtiliyor.

Facebook 2020 İlk Çeyrek Geliri

Facebook ile google ilk çeyrek baz alındığında aynı konumda gibi duruyor ancak aynı google’da yaşandığı gibi çeyreğin sonlarına doğru gelirlerde bir azalma görülüyor.

Facebook ilk çeyrek reklam gelirleri tahmin edilenden daha iyi bir seyir izleyerek ilk çeyrekte %17 arttı. Hem facebook hem google’ın salgının son 3 haftada yaşadığı düşüşün COVID-19’un yaşattığı belirsizlikten kaynaklandığı belirtiliyor. Bunda en büyük sebebin reklam harcamalarına büyük pay bırakan önde gelen markaların reklamlarını geri çekmesi olarak görülüyor.

Mart ayı baz alındığında facebook kullanıcı sayısı %11 artış gösterirken, facebook grubuna ait markaların ( instagram, whatsapp, messenger dahil) uygulamalarında %12’lik bir artış görülmüş durumda.

Microsoft 2020 İlk Çeyrek Geliri

Microsoft’un COVID-19 salgınına bağlı reklam gelirlerinde düşüş olduğu belirtiliyor. Genel arama gelirleri %4 ve 75 milyon dolar artmış. Microsoft’u bir bütün olarak düşündüğümüzde bu rakamlar gerçekten de çok düşük.

Tüketici kitlesinin daha çok ücretsiz araçlara yönelmesinden yakınan dünyanın önde gelen en büyük şirketlerinden olan facebook, google ve microsoft bakalım kullanıcıları elinde tutabilmek için nasıl bir yol izleyecek. Farklı promosyonlar gelmesi dileğimiz diyip konuyu kapatalım 🙂

Raporlar : Google , Facebook , Microsoft

Okuduğunuz için teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir