İçeriğe geç

Google Benim İşletmem Faydaları

Benim işletmem sayesinde normal bir listelemeden farklı olarak arama sonuç sayfalarında ve google haritalar kısmında çıkarak size ulaşmak isteyen kullanıcılarla tamamen ücretsiz bir şekilde etkileşime geçmiş olursunuz. Google benim işletmem sayfasına giderek açılış sayfasından ücretsiz bir şekilde hesabınızı oluşturabilirsiniz. Özellikle Yerel SEO çalışmalarında google’ın verdiği bu ücretsiz hizmet sayesinde yerel müşterileriniz ile hızlıca etkileşime geçebilirsiniz. Fiziki olarak bir mağaza ya da dükkanı olmayan freelance çalışan kişilerde bu hizmetten faydalanabiliyor. Uygulamayı indirebilir ve işletmenize ait güncellemeleri paylaşarak yerel müşterileriniz ile etkileşime geçme şansını arttırırsınız.

İşletmenizi oluşturduktan sonra doğrulama işlemlerini beklemeden google benim işletmem hesabınızı optimize edebilirsiniz. Kendinizi veya işletmenizi tanıtabilmek için girebileceğiniz bilgiler ise şöyle :

1- İşletme Başlığı

2- İşletme kategorisi

3- Fiziki olarak bir mağaza ya da dükkan iseniz konumunuzu mutlaka belirtmelisiniz

3- Hizmet verdiğiniz veya verebileceğiniz bölgeleri belirtebilirsiniz

4- Müşterilerinize hangi saat aralıklarında hizmet verebildiğinizi çalışma saatlerini belirterek gösterebilirsiniz. Bu sayede kötü bir kullanıcı deneyiminin önüne de geçmiş olursunuz.

5- İletişim için telefon bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

6- Web sitenizin adresini belirterek kullanıcıları sitenize doğal olarak yönlendirme şansı bulursunuz

7- Randevulu çalışılan bir sisteme sahipseniz ve buna bağlı bir form kullanıyorsanız bu formun adresini verebilirsiniz.

8- Satışını yaptığınız ürünleri ekleyebilirsiniz.

9- Verdiğiniz hizmetin ayrıntılarını konu başlıkları halde müşterilerinizle paylaşabilirsiniz.

10- Eğer bir kadın girişimci iseniz bunu işletmenizi öne çıkan detaylarında gösterme fırsatınız var.

11- İşletmenizi tanıtan bir ön yazı girebilirsiniz. ( 750 karakter )

12- Açılış tarihini ekleyerek bu bilgileri tamamlamış olursunuz.

Fiziki bir mağaza ya da dükkan sahibi olanların, işletmelerini gerçek anlamda yansıtan kaliteli görsellerini benim işletmem hesabına aktarmasında büyük yarar var.

Google Benim işletmem doğrulama işlemleri farklılık gösterebiliyor. Kimi oluşum ve sektör için 14 günlük bir posta doğrulama türü verilirken kimi işletmeler direkt olarak e-posta, telefon ve google search console üzerinden işletmelerini doğrulayabiliyorlar. Eğer işletme doğrulama ekranında posta yolu haricinde bir seçenek görürseniz hemen işletmenizi doğrulama imkanınız olur.

Google Benim İşletmem Size Nasıl Fayda Sağlar

İşletme profilinizde firmanıza ait fotoğraflar ve bir teklif yayınlayabilirsiniz.  Bunun yanında işletmenizin öne çıkan özellikleri varsa kullanıcılar ile bunları paylaşarak etkileşimi arttırma yolları deneyebilirsiniz.

Kullanıcılara sizinle farklı yollardan iletişime geçme şansı verebilirsiniz. Kimi toplu taşıma aracındadır mesaj veya mail atmak ister, kimi de telefon yoluyla size ulaşarak ayrıntılı bilgi almak isteyebilir. Bu bilgilerin tamamını işletme profilinize ekleyebilirsiniz.

Kullanıcıların sizinle nasıl etkileşim kurduğunu da öğrenebilirsiniz.

  1. Tıklama
  2. Arama
  3. Rezervasyon
  4. Takip

Aynı zamanda işletmenizle etkileşime girmiş kullanıcıları da tanıma fırsatına sahip olursunuz.

Güven oluşturma açısından kullanıcıların işletmenize bıraktığı yorumları cevaplayarak başka kullanıcıların gözünde farklı bir değer oluşturabilirsiniz. Google’ın benim işletmem sayfasında verdiği bilgilere göre; kullanıcılar yorumlara yanıt veren işletmeleri cevap vermeyen işletmelere kıyasla 1.7 kat daha güvenli buluyor.

aramalar

İşletmenizdeki değişiklikler ile ilgili güncellemeler  yaparak kullanıcıları haberdar edebilirsiniz. Bir restaurantınız olduğunu var sayalım ve teknik bir sebepten dolayı bir sonraki hafta akşam yemeği için rezervasyon alamadığınızı düşünelim. Bunu sizi takip eden müşterilerinize iletmek sizce de çok mantıklı bir hareket olmaz mı?

Lokasyon olarak iyi bilmediğiniz bir şehir veya ilçede iseniz şu bölgede ki oteller gibi bir arama yaptığınızda görünür olursunuz. Ya da yolda kalan ve en yakın araba tamir dükkanı tarzında bir arama yapan kullanıcı için arama sonuç sayfalarında çıkmak için bir adım önde olursunuz.

Benim işletmem önemli bir özelliğe de sahip, size minimal ama çok kullanışlı bir web sitesi sahibi yapabiliyor. Yönergeleri takip ederek dakikalar içinde bir web sitesine sahip olabilirsiniz.

Ücretsiz olarak sunulan benim işletmem uygulamasını da indirerek anlık takip yapmanıza olanak tanır. Benim işletmem işletme profiline sahip olmak ileride yapmayı düşündüğünüz Google Ads reklamları ile de doğrudan bağlantılı olarak size avantaj sağlar.

Tüm bunların yanında fiziksel bir işyeri sahibi olmasanız bile benim işletmem hesabı açabilirsiniz.

Küçük gibi görünen ama çok önemli bir detay bu konu. Doğru ve detaylı kullanımda size pozitif yönde katkı sağlar. Yerel SEO çalışmalarının da vazgeçilmez noktalarından biridir.

Okuduğunuz için teşekkürler. Görüşmek üzere.

“Google Benim İşletmem Faydaları” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir