İçeriğe geç

Google Arama Sonuçlarında Satış Sürprizi

Google Arama Sonuçlarında Ürün Satışı Değişikliği

Google öncelikle Amerika’da başlamak üzere ürün satışı yapanlar  için, alışveriş sekmesinde ürünlerin ücretsiz bir şekilde satışına serbestlik getirecek.

Arama motoru optimizasyonu yapanlar ve site sahipleri için google alışverişi içi seo çalışmalarına yavaş yavaş  daha çok önem verme vaktidir. Bu ayın sonuna doğru sadece Amerika için arama sonuçlarında başlayacak sistemin yıl sonuna doğru global ölçekte kullanılması planlanıyor.

İlk uygulama zamanının önümüzdeki hafta başlayacak gibi duruyor. Google tarafıdan yapılan açıklama da bu kararın neden verildiği şöyle açıklanmış;

“İnsanların online alışverişe yöneilimi arttıkça sadece ihtiyaçları için değil, oyuncaklar, ev aletleri gibi aramalarda yapılıyor. Bu da ticari anlamda sorun yaşayan işletmeler için müşteriler ile tekrar temas etme anlamında bir fırsat sunarken, ücretli olsaydı çoğunun buna gücü yetmeyebilirdi. Bu yüzden ücretsiz bir hizmet olarak verilecek.”

E-ticaretin hayati bir çizgi haline geldiği bu dönemde google beklemedik bir hareket ile ürünleri ücretsiz olarak listeme teklif ediyor. Gerçekten de alışveriş sekmesinde ürün listelemenin ücret olacak olması maddi anlamdan reklam gücü olmayan firmalar için büyük bir fırsat olacak.

Peki Bu Değişim Reklamcı, Perakendeci ve Alışveriş Yapanlara Ne Yarar Sağlayacak?

Perakendeciler : Google üzerinde arama yapan milyonlarca  insana ürünleri tanıtım şansı.

Alışveriş Yapanlar : Bu zamana kadar duymadıkları ve görmedikleri belki daha çok hoşlarına gidecek dükkanlar kefşedecek. Bu sayede farklı dükkanlardan farklı ürünler görme şansları artacak.

Reklamcılar : Ücretli reklamlar serbest listeleme ile birlikte çoğalacak.

Mevcut merchant center üyeleri ve alışveriş reklamlarını kullananların serbest listelemeden faydalanmak için herhangi bir şey yapmasına gerek yok.

Merchant center’a yeni üye olan veya olacak perakendeciler için önlerindeki birkaç hafta veya ayda kullanıma açılacağı söyleniyor.

Bu faydaya sahip olabilmek için merchant center üyesi olmanız gerekiyor. Ücretsiz ürün listeleme de bulunabilmez için ürün feedlerinin merchant center’a yüklenmiş olması gerekli.

Paypal ile ortaklık

Bu gelişmeyle birlikte alışveriş sürecini daha hızlı ve stabil hale getirmek isteyen google,  woocommerce, shopify gibi uygulamaların yanına paypal’ı da ekliyor. ( Bizim ülkemizde kullanılabilir olsa da herkes havalara uçsa?)

Perakende paypal hesabı sahipleri hesaplarını google ile bağlantılı hale getirebilecek bu sayede ödeme işlemleri de sorunsuz şekilde yapılmış olacak.

Alışveriş reklamları ürün listeleme de ve arama sonuçlarında çıkmaya devam edecek. Ama google’ın bu yaklaşımı reklam harcamaları konusunda sorunlar yaşayan işletmelere büyük destek sağlayacak gibi görünüyor. En azından harcamalarınızı kısma yoluna gitmeniz mümkün olacak. Bakalım yıl sonuna kadar ülkemizde uygulanmaya başlayacak mı?

Kaynak : Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir