İçeriğe geç

Google Ads Optimizasyon Puanı

Optimizasyon Puanı Nedir?

Google bize reklamlarımızı planlarken her konuda destek oluyor. Optimizayon puanı ile reklamlarımızı çıkmadan önce kontrol edebilir ve bazı önerileri google’dan alabiliriz.

Bu araç sayesinde oluşturduğunuz reklam %1 ile %100 arasında puanlandırılır.  Şayet reklam optimizasyon puanınız örnek olarak %70 ise google tarafından bunun nasıl %100 oranına çıkarabileceğiniz konusunda destek alırsınız.

Verilen önerileri uyguladığınız taktirde her önerinin reklamınıza % olarak ne kadar etki edeceğini görebilirsiniz. Burada karıştırılmaması gereken husus, optimizasyon puanınızın kalite puanı ve reklam sıralamanızla alakalı olmadığıdır. Çünkü mevcut olarak henüz yayına alınmamış bir reklam üzerinden puan görüntülersiniz. Bunlar birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Optimizasyon puanı yapay zeka tarafından belirlenir.  İstatistikler, ayarlar, hesap ve kampanyalarınızın durumu, gerçekleştirilmiş olan geçmiş önerileri gibi birçok başlığı birleştirerek hesaplanır.

Tabii ki tüm önerileri uygulayacaksınız diye bir kaide yok, bu yüzden istediğiniz öneriyi dikkate alıp düzenleme yapabilir istemediklerini reddedebilirsiniz.

Temel olarak öneriler anahtar kelimelerinizi, teklif ve reklamlarınızı iyileştirerek reklam bütçenizi daha verimli kullanmak amacıyla destek olur.

Reklamları çıkmadan önce verimli bir şekilde buradan incelemekte fayda var. Gözden kaçan veya unuttuğumuz bir reklam uygulamasını buradan yakalama şansımız olabilir.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir