İçeriğe geç

Google Ads Kimlik Doğrulaması İsteyecek

Google reklam verenler için kimlik doğrulaması uygulamasını başlatacağını duyurdu. Bu yeni politika 2018 yılında politik reklamlar için çıkardıkları reklam politikalarına bağlandı.

Reklam Verenler İçin Gereklilikler

Doğrulama prorgramı şunları içerecek:

1- Bireysel Kimlik Metodları

2- İşletme Şirket Dökümanları

3- Kim olduklarına dair muhtemel diğer evraklar

4- Coğrafik doğrulama

Bu politikalar önce Amerika’da başlayıp daha sonra global ölçekde uygulanmaya başlayacak. Arama ağı reklamları, görüntülü reklam ağı ve youtube reklamları verenler bu politikalara uymak zorunda olacak.

Google’ın söylediğine göre bu sistemi tüm reklam ağında oturtmak yıllar alacak. Belli sektörler hızlıca google tarafından bilgilendirilerek 30 gün içinde evraklarını tamamlamaları istenecek.

30 gün içinde evraklarını tamamlayamayanların reklam hesapları dondurulacak. Reklamların üstüne gelindiğinde reklamı yönetenlerin değil, tescilli marka veya yasal ismi olanların bilgileri görüntülenecek.

Bu da demek oluyor ki müşterileri adına reklam kampanyalarını yöneten web ajansları için doğrulama gerekmeyecek ancak reklam hesaplarını yönettikleri şirketlerin işlemlerini bu politikalar yönünde halledebilecekler.

Kullanıcı Deneyimi Adına Neler Değişecek

Bu değişimle birlikte kullanıcılar reklamın üstüne geldiklerinde reklam veren ile ilgili bilgileri görebilecekler.

Bu bilgiye ulaşmak için “Neden bu reklam?” ibaresinin altında ayrı bir bölüm açılacak. Görüntülenecek bilgiler ise ; Reklam verenin adı, ülke lokasyonu, ve bu reklam verenlerden reklam görmek istemeyenler için bir toggle olacak.

reklam-veren-bilgisi

Google Ads Neden Doğrulama İstiyor

Ürün Yönetimi Yöneticisi Jack Canfield’ın dediğine göre reklamların şeffaflığına karşı daha çok adım atılırken google kullanıcılara ; “Reklam şeffaflığını arttırmak adına kullanıcıların reklamı kimin verdiği ile alakalı daha fazla bilgi aktarmayk” olduğunu söylüyor.

Bakalım ilk olarak Amerika’da uygulanmaya başlayacak olan sistem sektörlerden nasıl tepkiler alacak. Konuyu takipte olacağım, ülkemiz ile ilgili farklı bilgiler gelirse buradan sizleri bilgilendireceğim.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir