İçeriğe geç

Facebook ve Instagram Sayfalarına Güncelleme

Dün Facebook’un newsroom üzerinden duyurduğu haberine göre sayfa ve hesaplarda paylaşılan gönderilen hangi lokasyondan paylaşıldığı görülebilecek.

Facebook servislerini kullanan kullanıcılarının gönderilerin hangi ülkeden paylaşıldığını görmelerini istiyor. Bu sayede sayfa yöneticilerinin bulundukları bölgede olup olmadıklarını da doğrulamış olacaklar ki bu da kullanıcı nezdinde bir güven yaratacaktır.

Yüksek etkileşime veya büyük kitlelerin tercih ettiğini sayfalarda uygulanacak olan yöntemin test aşamasında olduğu ancak bu “büyük sayfalar” ya da “yüksek etkileşimli” sayfalar hakkında ayrıntılı bir bilgi verilmediği görülüyor.

Gönderiyi yapan yöneticinin tam olarak adresi(şehir gibi) gözükmese de sadece ülke bazında bir bilgi aktarımı olacak. Bu çalışmalar yine test olarak Amerika’da yapılacak ve daha sonra diğer ülkelerde de uygulamaya girecek.

Sayfa yöneticileri için ülke bazında bilgi aktarımı sayesinde hala bir gizlilik söz konusu olacak tabii ama ana odak nokta sayfaların daha fazla şeffaf olmasını sağlamak.

Bu update mecburi olacak yani sayfada yeni bir gönderi oluşturulacaksa sayfa yöneticisinin “bulunduğum konumu gösterme” gibi bir şık seçme şansı olmayacak.

Bu uygulama sayesinde (ülkemize geldiği zaman) bir ürün veya hizmet sayfası hakikaten yerel bazda bulunduğu konumda mı duruyor yoksa farklı bir konumdan mı bu gönderileri yapıyor görebileceğiz. Yerel ürünler siparişi verebileceğiniz bir kobi düşünün, Kayseri’den pastırma siparişi vereceksiniz ama aslında kasap Mersin’de bulunuyor. Bence gayet isabetli bir uygulamaya gidiyor Facebook 🙂

Uygulama Facebook ve Instagram gönderileri üzerinde başlayacak olsa da ileride geliştirilebilir gözüyle bakıyorum.

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.

Görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir